Stále chybí stovky pěstounů, aby se naplnila vize vlády zrušit kojenecké ústavy

29.12.2012 12:30 | Zprávy

Pro děti, které nemají štěstí na rodiče, jež by se o ně chtěli či mohli starat, svítá od blížícího se nového roku naděje. Podle rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí by jejich život nemusel nabírat start v kojeneckých a dětských domovech, ale měly by se všechny dostat do náhradních rodin. Jenomže – bude dostatek rodin?

Stále chybí stovky pěstounů, aby se naplnila vize vlády zrušit kojenecké ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

„Zájem o informace byl opravdu od počátku tohoto roku větší než v minulých letech. Ovšem, zda jde o lidi, kteří svůj zájem chtějí dotáhnout až do konce, říct neumíme. Než se někdo stane pěstounem, musí totiž o jeho vhodnosti rozhodnout stát,“ řekla ParlamentnímListům.cz vedoucí Sdružení pěstounských rodin v Brně Bronislava Votavová. Na stránkách Poradny náhradní rodinné péče (pestouni.cz)  pak probíhá akce s názvem "Hledáme vás, táto, mámo", kde jsou zveřejňované a popisované děti vhodné pro pěstounskou péči prakticky okamžitě. Jak jedna z pracovnic redakci sdělila, akce je velmi úspěšná.

Zájem potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Zvýšený počet zájemců je v terénu zřejmý, zejména se lidé obracejí na nestátní neziskové organizace - Amalthea, Rozum a Cit, Natama, Asociace náhradních rodin, Sdružení pěstounských rodin apod.," uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Jak dodala, celoplošná kampaň na nábor pěstounů bude ovšem spuštěna až v momentě, kdy bude zřejmá definitivní legislativní podoba novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je nyní v druhém čtení. "Předpokládáme spuštění kampaně na podzim tohoto roku," doplnila Plívová.

Najdou se stovky nových pěstounů?

Kojenecké ústavy, do kterých jsou umísťovány děti do tří let, by měly podle rozhodnutí vlády skončit však již brzy - v roce 2013. Počítá se s tím, že o tři roky později by se věk dětí, které by už do ústavu neměly přicházet, měl prodloužit na sedm let. Krok, ze kterého by měly těžit hlavně děti, má však háček. Odkud se vezmou náhradní rodiny a pěstouni? Podle informací ParlamentníchListů.cz se totiž zrovna masově nehrnou, zájem totiž ve výsledku nemusí nutně znamenat skutečné nové pěstouny.

Na nebezpečí vyplývající z nedostatečně připravené transformace péče o ohrožené děti upozornil ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) i dnes již exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) v současné době vazebně stíhaný David Rath. Upozornil na to, že o tom už na konci února 2012 rozhodla Rada kraje a ministrům pak poslala dopis, v němž byli vyzváni k opětovnému zvážení celého procesu transformace a k odložení kroku rušení dětských domovů do doby vytvoření funkční sítě pěstounských rodin.

Projekt transformace není připraven, kritizoval Rath

V žádném případě to prý podle Ratha však neznamenalo, že by Středočeský kraj záměr vlády umožnit co největšímu počtu dětí vyrůstat v biologické rodině, popř. v náhradní rodinné péči, odmítal.

„V tuto chvíli jsem ale přesvědčen, že celý projekt, zvaný „Transformace péče“ je natolik nepřipraven, že je v nejbližších měsících a letech naprosto nereálný. Myslím, že se shodneme, že získat a připravit stovky pěstounských rodin během dvou let je zcela nemyslitelné,“ uvedl tehdy ještě hejtman Rath v dopise ministrům. A poukázal na zkušenosti z Norska, kde byl profesionální systém pěstounské péče budován 10 až 15 let. Poukázal též na to, že příprava kvalitních pěstounů trvá 3 roky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ANO že neposílilo? „Pokud tomu skutečně věří, měl by vyhledat pomoc.“ Babiš se u Fialy neudržel

22:02 ANO že neposílilo? „Pokud tomu skutečně věří, měl by vyhledat pomoc.“ Babiš se u Fialy neudržel

Vládní ani opoziční tábor ve volbách neposílily. S takovým hodnocením přispěchal pár dnů po volbách …