Tvrdá bitva o přežití Nečase se prý strhne ještě před kongresem

19.10.2012 12:41

Jak již před časem informovaly ParlamentníListy.cz, premiér a předseda Petr Nečas si prý přeje, aby hlasování o daňovém balíčku, se kterým vláda spojila otázku důvěry, proběhlo až po Kongresu ODS. Proti tomu je poslanec Petr Tluchoř, který odmítá zvyšování daní. Dále i například poslanec Ivan Fuksa.

Tvrdá bitva o přežití Nečase se prý strhne ještě před kongresem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS Tluchoř a Fuksa
reklama

„Jak a kdy a o čem se bude hlasovat, to ponechme prosím dalším dnům a týdnům,“ řekl premiér Petr Nečas. Není důvod čekat na kongres, míní jeden z rebelů Petr Tluchoř, píše iDnes.cz.

Vláda nechce, aby se zdržovalo, takže hlasujme před kongresem

Ani Tluchořův „rebelující“ kolega Ivan Fuksa si nemyslí, že by se o daňovém balíčku mělo hlasovat až po Kongresu ODS.

„Od premiéra Petra Nečase, ministra financí i dalších členů vlády slýcháme, jak je nutné co nejdříve a brzy schválit státní rozpočet, proto se domnívám, že z toho naprosto logicky vyplývá, že by se o daňovém balíčku mělo hlasovat co nejdříve a neodkládat to. V této logice se tedy domnívám, že by se o daňovém balíčku mělo hlasovat před Kongresem ODS,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Ivan Fuksa.

Ať rozhodne kongres

„Termín budeme řešit na Poslaneckém klubu příští úterý,“ informoval ParlamentníListy.cz poslanec David Šeich.

„Myslím, že je lepším řešením hlasovat o balíčku až po kongresu, který je nejvyšším orgánem strany. O tom, jestli má, či nemá padnout vláda, tak budou moci rozhodnout delegáti kongresu, a nikoli několik našich poslanců,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr zemědělství a šéf středočeské ODS Petr Bendl.

Podobně poslanec Jan Bureš míní, že by se mělo hlasovat až po kongresu. „Má-li být daňový balíček to, na čem se podle některých štěpí ODS a co nám údajně prohrálo volby, tak by bylo nejlepším řešením hlasování až po kongresu,“ míní Bureš.

„Mně osobně coby loajálnímu poslanci ODS je to úplně jedno. Vedení ODS by to však být jedno nemělo, protože věřím, že na kongresu od delegátů jasně uslyší, jestli vláda pod naším vedením má, nebo nemá zvyšovat daně,“ řekl redakci Boris Šťastný.

Usnesení kongresu

„Podstatné je, kdy dojde ze strany rebelů k akceptaci kompromisního návrhu a termín kongresu by v tom neměl hrát žádnou roli,“ myslí si poslankyně Jana Černochová.

Podle poslance Jana Floriána, který patří k rebelům, je možný takový postup, který dovolují zákonné lhůty. „Na kongresu by především mělo dojít k sebereflexi ODS a jejích politiků po volebním debaklu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Florián.

„Já myslím, že by bylo docela zajímavé se o tom pobavit na kongresu a přijmout k tomu nějaké usnesení, takže parlament by se tímto návrhem měl asi spíš zabývat až po Kongresu ODS,“ říká poslanec Aleš Rádl.

Pojede Nečas na kongres jako premiér? Klaus ho znovu jmenovat nebude

ParlamentníListy.cz již psaly o tom, že Nečas prý chce, aby se o balíčku hlasovalo po Kongresu ODS, aby tak takzvaným rebelům vypálil rybník. Na kongresu by měl totiž větší šanci posílit svůj předsednický mandát ještě jako premiér s důvěrou sněmovny.

V ODS vznikla kritika, že Nečas svolal kongres příliš brzy a tak se téměř nestačí sejít oblastní a regionální sněmy. Čili je pravděpodobné, že Nečas nestandardním termínem sjezdu něco sleduje.

Pokud by na kongres přijel jako premiér v demisi - v případě, že by rebelové balíček potopili - šance na jeho znovuzvolení by se oslabila. Hovoří se totiž o tom, že by mohla vzniknout nová vláda s předsedou ODS. Podle informací ParlamentníchListů.cz by prezident Václav Klaus už nejmenoval premiérem znovu Petra Nečase. Ale spíše potenciálního nového předsedu z ODS. Nečas si navíc též Klause patrně příliš nenaklonil tím, že ho na uzavřeném jednání předsedů regionálních sdružení ODS označil za největšího nepřítele ODS.

V rámci pudu sebezáchovy se zbavit Nečase

Podle informací redakce se již začíná v regionech probouzet hnutí nespokojené s vedením strany a není vyloučeno, že převládnou názory, že v rámci sebezáchovy ODS bude potřeba Nečase vyměnit. O Nečasovi se už v části ODS hovoří jako o „Špidlovi“ ODS kvůli tomu, že nekomunikuje, kvůli jeho uzavřenosti a jeho sklonům k „autismu“. Stále není vyloučeno, že bude na předsedu kandidovat Pavel Blažek, který by dokázal vyjednat podporu nejednoho regionu.

Prý by se Nečasovi i líbilo, aby kongres případně schválil usnesení, které zaváže poslance, aby hlasovali pro daňový balíček a tím pádem i pro přežití vlády.

Pro rebely by mohla být nevýhoda, kdyby se hlasovalo o balíčku před kongresem. Kdyby totiž pak potopili vládu, získali by punc „potápěčů“ vlády.

Na druhou stranu, jak již bylo řečeno, je dost možné, že by na kongresu ODS po pádu vlády převládl pud sebezáchovy a kongres by v zájmu toho, aby se ODS udržela u moci a u vlády, zvolil nového předsedu ODS a nejpravděpodobnějšího nového premiéra. A ten by mohl vzít případně rebely svým způsobem i na milost.

A bylo by také dost nepravděpodobné, že by TOP 09 po volební prohře chtěla předčasné volby, i když tím hrozí. Na nové vládě by se jistým způsobem mohly podílet i Věci veřejné.

Jak dopadne program schůze a klub ODS

Schůze Poslanecké sněmovny, na které by se mělo hlasovat o balíčku i o příjmech a výdajích rozpočtu na příští rok, začíná v úterý 23. října. Té bude předcházet setkání pracovní skupiny ODS, v níž jsou zastoupeni i rebelové, a zasedání poslaneckého klubu ODS.

Na hlasování o balíčku ve třetím čtení může podle zákonných lhůt dojít nejdříve v pátek 26. října. Schůze by mohla trvat i týden po kongresu.

Rebelové nemusí podpořit „Nečasův“ program schůze

Problémem pro Nečase ale je, že sněmovna musí odhlasovat program schůze a je dost dobře možné, že rebelové takový pořad schůze, který by se hodil Nečasovi, nepodpoří a ten nebude mít tak dost hlasů, aby prosadil svou.

Poslanecký klub sice může přijmout závazné hlasování pro odsunutí hlasování po kongresu, tím se ale rebelové nemusí řídit. Je nepravděpodobné, že by jim mohlo u členské základny ODS uškodit, když by hlasovali pouze proti procedurálnímu návrhu. Mohou argumentovat tím, co již zmínil poslanec Fuksa, že vláda sama říká, že je potřeba hlasovat co nejdříve.

Sociální demokraté v pátek navíc odmítli, aby sněmovna rozhodla o daňovém balíčku obsahujícím zvýšení DPH až po kongresu ODS, který se koná první listopadový víkend. Podle ČSSD se musí příští týden vyjasnit, zda vláda Petra Nečase, která s balíčkem spojila svůj osud, končí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

6:30 Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu-19,…