Vědec Pačes: Z politiků jsem otrávený. Ale důvody vyjít do ulic nevidím

28.10.2011 20:35

Světově uznávaný vědec, molekulární genetik Václav Pačes v minulosti obdržel řadu nabídek do vysoké politiky. V souvislosti s jeho jménem se objevovaly návrhy na post prezidenta (tehdy na návrhy ČSSD) i premiéra úřednické vlády, později, jak ParlamentnímListům.cz přiznal, i na senátora či europoslance. Přesto ani na jednom z uvedených postů dnes nesedí a změnit to prý nehodlá ani v budoucnu. Připouští navíc nyní, že ho současná politika a politikové velmi otrávili.

Vědec Pačes: Z politiků jsem otrávený. Ale důvody vyjít do ulic nevidím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

„Mě nikdy politika nelákala. V určité době jsem hodně s politiky jednal z titulu mé funkce v čele Akademie věd. Jednalo se tehdy o rozpočtu, o zákonech, takže jsem se s nimi i dobře znal. Nebo alespoň s některými. Lhal bych, kdybych nepřiznal, že mě v roce 2007 před volbou prezidenta republiky potěšilo, že se i o mně uvažovalo. Je to prostě čest. Ambice jsem ale ve skutečnosti neměl. Ani když jsem byl vyzván, jestli bych například nechtěl kandidovat do europarlamentu nebo do Senátu. Já jsem do žádné takové volby nešel..," vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Pačes. Politiku však nepřestal sledovat. Za poslední období je z ní však prý velmi otrávený.

Čtěte také:


"Oni ti politici asi žijí v nějakém jiném, odloučeném světě, vytrženém od reality. Jezdí i málo mezi lidi, protože by jinak přece museli vidět, že mnozí lidé na venkovech nemají vůbec kde nakupovat, když jim zrušili obchody, přestaly fungovat pojízdné prodejny. Nejezdí jim tam ani dříve běžné a samozřejmé autobusové či vlakové spoje. Ti lidé jsou na mnohých místech Česka zcela odloučeni od světa a odkázáni na druhé a jejich pomoc. To je přece chyba. A politici místo aby řešili i takovéto podstané věci, vybíjejí se jen ve vzájemných nesmyslných a nekončících půtkách," posteskl si Václav Pačes. Připomněl však to, že každá země má takové politiky, jací jsou občané, a tak je třeba to mít na paměti a snažit se dělat vše možné pro změnu a nápravu maxima na všech úrovních - jak občané, tak i politici ve všech politických patrech.

Čtěte také:


"Sám už bych o tom to změnit z postu nějaké politické funkce neusiloval - už jek kvůli tomu, že mně bude příští rok 70 let. Po politice jsem nezačal prahnout ani nyní - i když člověk by nikdy neměl říkat nikdy. Co vím jistě, nikdy bych se nebyl ochotný zapojit jakkoli do politiky takzvané jakékoli partajní," pokračoval dále pro ParlamentníListy.cz Václav Pačes.

Čtěte také:


A přidal jisté varování před tím, aby lidé slepě nevkládali další důvěru pro politické posty do lidí, kteří v něčem významně uspěli. "Víte, ono to tak je, že když někdo v něčem uspěje, mají lidé mylný pocit, že je jistě úspěšný i ve všem ostatním. Není to ale tak. Stačí, když to vezmu z pohledu nositelů Nobelových cen. To jsou lidé s výrazným úspěchem v určité oblasti, ale pokud získají ocenění za fyziku a zeptáte se jich na něco, co patří do chemie, buď vám neodpoví vůbec nebo mohou v dobré vůli odpovědět zcela špatně. Prostě nikdo nemůže umět a rozumět všemu. Platí to i v politice," dodal Václav Pačes.

I když mnohokrát v minulosti poukazoval na to, že do české vědy nejde tolik finančních prostředků, kolik by si zasloužila, řekl ParlamentímListům,cz, že se nedomnívá, že by čeští vědci toužili podporovat nějaké protesty.

Čtěte také:


"Nedomnívám se, přes všechny chyby, které vnímám kolem sebe, že bychom na tom byli tady v Česku tak špatně, aby lidé měli vycházet do ulic," uzavřel v den oslav vzniku samostatného Československa v roce 1918 Václav Pačes. Jak doplnil s trochou studu, významný český svátek neslaví tím, že by si do oken věšel českou vlajku.

Čtěte také:


Žije v činžovním domě a velmi by mu připomínalo doby minulé, pokud by národní výročí slavil nuceně, alespoň s nalepenými vlajkami na oknech, jak tomu bylo před rokem 1989. "Kdybych  žil v domku nebo vilce, určitě bych si vlajku pověsil, takhle jen připomenu našemu správci, že by měl na dům vlajku vyvěsit za nás všechny, co tu bydlíme," řekl ještě Pačes.

Nechtěl Ladislava Bátoru na ministerstvu školství

Václav Pačes na sebe před několika týdny opět mimo jiné upozornil, když byl jedním ze signatářů otevřeného dopisu ministru školství Josefu Dobešovi, ve kterém ho vyzývali k tomu, aby zabránil spojování jména kontroverzního Ladislava Bátory s tímto ministerstvem.  A defacto vyzývali k tomu, aby Bátora odešel.

Čtěte také:


„Stačí si vzpomenout na ten jeho transparent požadující pryč s intelektuály. To jsme si říkali, že to je ve stylu Goebbelse, který prohlašoval, že když vidí intelektuála, tak tahá pistoli," připomněl tehdy profesor Pačes situaci z června 2009, kdy se Bátora zúčastnil na Hradě demonstrace na podporu Václava Klause a během ní držel ceduli s nápisem „Intelektuálové, jděte už do hajzlu".  

Kdo je Václav Pačes?

Světově uznávaný vědec, molekulární genetik. Vystudoval biochemii na přirodovědecké fakultě UK v Praze. V Ústavu molekulární genetiky Akademie věd studuje strukturu genomů. Působil i na univerzitách a odborných pracovištích v USA a Japonsku. V březnu 2005 zvolen předsedou Akademie věd České republiky, o čtyři roky později, v roce 2009, funkci opustil. Od roku 2010 je předsedou Učené společnosti ČR. Učí na Vysoké škole chemicko-technologické. Předsedal i komisi pro posouzení energetických potřeb ČR.

Čtěte také:


FotoKoláž: hns


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda uvolňuje od čtvrtka některá opatření: Podívejte se, kde znovu nakoupíte, kam můžete bez roušky...

20:30 Vláda uvolňuje od čtvrtka některá opatření: Podívejte se, kde znovu nakoupíte, kam můžete bez roušky...

Vláda v pondělí rozhodla o uvolnění některých opatření v rámci boje proti koronaviru. Od čtvrtka bud…