Vrchní senior doráží Drábkovy karty: Pokus o porušení lidských práv

25.08.2011 16:52

Premiér a šéf ODS Petr Nečas (ODS) odmítá plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), aby se důchody vyplácely skrze bankovní karty. To uvítala i Rada seniorů, která proti údajnému záměru zaslala již v pondělí premiérovi ostrý protest. "Byli bychom připraveni kvůli tomu jít až k Ústavnímu soudu, protože bychom podobný krok považovali za omezení osobní svobody a potlačování lidských práv seniorů," řekl ParlamentnímListům.cz předseda rady seniorů Zdeněk Pernes.

Vrchní senior doráží Drábkovy karty: Pokus o porušení lidských práv

Seniory informace o tom, že by si měli chodit pro důchody výhradně jen k bankomatům, pořádně nazvedly ze židlí. Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes proto ihned reagoval tím, že napsal premiérovi Petru Nečasovi, kde se proti záměru, o kterém začal hovořit ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), výrazně ohradil.

"Poslali jsme náš protest také předsedovi poslaneckého klubu ODS i Věcí veřejných. S TOP 09 asi nemá v tomto ohledu smysl diskutovat," řekl pro ParlamentníListy.cz rozhořčeně Pernes. Podle něj by avízovaný krok totiž pro seniory znamenal omezní osobní svobody i potlačení lidských práv.

Čtěte také: 


"Většina seniorů se rozhodla trávit důchod na vesnicích, jiní tam žijou celý život. To, že by si museli někam jezdit vybírat z karty důchody, protože ve všech vesničkách a obcích bankomaty prostě nejsou, by pro ně bylo velkou komplikací. Zvýšilo by to náklady na uspokojení životních potřeb - ať už tím, že by museli platit dopravu nebo tím, že by tam museli posílat nějakého asistenta. Toho by pak samozřejmě museli zaplatit. Také by to zvýšilo závislost seniorů na ekonomicky aktivních lidech, což by mohlo přinést i okrádání seniorů těmi, které by takový senior pověřil výběrem z bankomatu, jejich vydírání. Děje se to už v mnoha případech nyní, tohle by tento jev ještě zhoršilo, protože ti lidé by prostě měli finance důchodců ve svých rukou. Proto to rada seniorů odmítá a udělá vše, aby takovémuto opatření zabránila," sdělil šéf rady.

Zdůraznil, že současní senioři si v průběžném důchodovém systému předplatili penzi, kterou dostávají, vychovali až na malé výjimky potomky, kteří opět přispívají do státní kasy a budou přispívat po celý svůj život, takže si takovéto opatření prostě od státu nezaslouží. "Pokud by se na něm trvalo, jsme připraveni bránit naše základní práva až u Ústavního soudu," uzavřel Pernes pro redakci.

Sociální karty už od roku 2013?

V Česku jsou nyní více než tři miliony příjemců různých sociálních dávek, a to včetně důchodců. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto rozhodlo, že u některých sledovaných dávek, tedy především u příspěvků v hmotné nouzi, budou finanční hotovost suplovat speciální karty. Ty by měly umožnit ve spolupráci s daňovou správou i sledování, za co příjemce dávky své peníze utratil a případně jej penalizovat, třeba za nákup alkoholu.


Čtěte také:

Plastiková karta, ekvivalent bankovní platební karty, kterou by měli používat také i důchodci,  prý může sloužit jako identifikační kartička. Lze na jejím základě také získávat prý nejrůznější slevy. Alespoň tak ji představilo ministerstvo v minulém týdnu. Od plánované novinky si slibuje úsporu až jedné miliardy korun na poštovném za složenky, kterými jsou dosud dávky i důchody vypláceny. Speciální sociální karta měla začít fungovat i pro seniory už v lednu 2013. Její správu by zajišťovala jedna vybraná banka, která karty vydá a systém zřídí.

Bankomaty by finanční ústav umístil na tisíc míst. Obcí a měst je však v Česku šest tisíc. Seniorů žije v Česku dva a půl milionu, proto mnozí z nich kritizovali projekt už v začátcích. Museli by dojíždět do vzdálených obcí, aby se dostali ke svým penzím. Pokud by se rozhodli, že ji chtějí přinést domů, stálo by je to peníze. Komplikací je pro ně i samotná práce s kartou a bankomatem, natož zapamatování PIN kódu. 

Premiér tomu udělal přítrž

Podle premiéra by celý projekt však umožnil vytvořit monopol jedné banky, která by vyplácela 350 miliard korun ročně. Banka by vydělala na poplatcích, třeba za výběry z bankomatů. I proto Petr Nečas plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) odmítl. Důchody vyplácené skrze bankovní karty by totiž podle jeho vyjádření zkomplikovaly život mnoha seniorům.

Nečas takto reagoval i přesto, že MPSV v pondělí zdůraznilo, že vybírání důchodů i sociálních dávek nebude vázáno na žádné speciální bankomaty. "Prostředky bude možné vybrat, byť za běžný bankovní poplatek, u kteréhokoli jiného bankomatu, nejen u bankomatu vítěze obchodní soutěže, tedy na zhruba 3500 místech," uvedlo tiskové oddělení ministerstva v tiskové zprávě.

Čtěte také:


Zmatek - budou karty či nebudou? Pernes je kategoricky odmítá

"Opravdu tak zatím nevíme, jak to nakonec dopadne, přesto si velmi vážíme toho, že tento neodpovědný experiment premiér odmítl. Pokud by ani jeho odmítnutí však neznamenalo přítrž tomuto kroku, jsme připraveni, jak už jsem řekl, využít všech k prostředků k zabránění realizace nápadu," zopakoval znovu postoj Rady seniorů její předseda Zdeněk Pernes. Zdůraznil, že on sám nikdy bankovní kartu neměl a zásadně ji odmítá i do budoucna. "Nechci ji mít z mnoha důvodů - nechci se vystavovat riziku jejímu zneužití tak, jak to slyšíme pomalu každý den ve sdělovacích prostředcích. I sám za sebe, pokud by mě někdo nutil k tomu, aby mně chodily peníze jen na ni, bych se obrátil také na Ústavní soud," řekl Pernes.


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

14:33 Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České…