Zeman opět naštve své odpůrce. Dal rozhovor Rusům a takto to dopadlo

04.05.2015 9:52

Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS kritizoval sankce, které dle jeho názoru jen přispívají k eskalaci napětí. Vedle toho rovněž litoval, že byly vzhledem ke zhoršení situace na Ukrajině pozastaveny plány na bezvízový styk mezi Ruskem a Evropskou unií.

Zeman opět naštve své odpůrce. Dal rozhovor Rusům a takto to dopadlo
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Brandýs nad Labem
reklama

„Sankce jsou neefektivní, ba přímo naopak mají kontraproduktivní účinky. Jejich jediným důsledkem je další eskalace napětí. Jsem toho názoru, že by měly být protiruské sankce bezodkladně odstraněny,“ řekl český prezident a zalitoval, že je kvůli událostem na Ukrajině pozastaven chystaný bezvízový režim pro cestování mezi Ruskem a Evropskou unií. „Během společného summitu mezi Ruskem a EU jsme už byli krůček od podepsání tohoto dokumentu. Další jednání byla bohužel zmrazena v důsledku ukrajinského konfliktu,“ konstatoval Zeman s tím, že o dalším pokračování těchto rozhovorů v budoucnu si je naprosto jistý.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Miloš Zeman mimo jiné v rozhovoru zdůraznil význam spolupráce mezi Ruskem a EU. „Oba subjekty se v ekonomické oblasti vhodně doplňují. Jejich ekonomiky jsou komplementární. Nejsme rivalové, ale spolupracovníci. Rusko potřebuje moderní technologie a členské státy Evropské unie zase suroviny a přírodní zdroje. Obě strany mají ze vzájemné spolupráce velký prospěch,“ zmínil prezident a vyjádřil jednu poměrně přelomovou myšlenku týkající se vzájemných vztahů. „Nelze vyloučit, že by se v příštích letech mohlo Rusko připojit k EU. Či naopak, chcete-li. Výsledek bude v každém případě stejný. Předpokládám, že by se tak mohlo stát do dvaceti let,“ predikuje Zeman.

Český prezident rovněž vyjádřil pochybnosti nad snahou ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka dodržovat podmínky zakotvené v mírové dohodě podepsané v Minsku. Naopak prezidenta země Petra Porošenka Zeman chválil. „Ukrajinský prezident dle mého dělá maximum. O premiérovi Jaceňukovi si tak jistý nejsem,“ řekl Zeman, který rovněž vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem úmrtí novinářů. „Bylo by žádoucí, aby OBSE převzala dohled na novináři pohybujícími se v bojových zónách. Mise nezávislých pozorovatelů OBSE by měly být rozšířeny a jejich úloha zásadně posílena,“ je přesvědčen Zeman.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pane Babiši, vzkažte něco hezkého Mikuláši Minářovi...“ A toto se stalo. Vánoce, nevánoce

20:21 „Pane Babiši, vzkažte něco hezkého Mikuláši Minářovi...“ A toto se stalo. Vánoce, nevánoce

Má během vánočních svátků premiér Babiš nějaká smířlivá slova pro lídra Milionu chvilek Mikuláše Min…