Okamura vypráskal Klause za amnestii a slíbil mu velkou nepříjemnost

18.02.2013 6:56

Podnikatel a senátor Tomio Okamura v pondělí podepíše ústavní žalobu na končícího prezidenta Václava Klause pro velezradu. Hlavním důvodem podání žaloby, kterou Okamura navrhl dle svých slov veřejně už 2. ledna, je prezidentem vyhlášená amnestie. Okamura o tom informuje na svém profilu na sociální síti Facebook.

Okamura vypráskal Klause za amnestii a slíbil mu velkou nepříjemnost
Foto: hns
Popisek: Tomio Okamura
reklama

"V pondělí podepíši ústavní žalobu na Václava Klause pro velezradu, právní experti připravili konečnou verzi této ústavní žaloby. Byl jsem první, kdo ji letos 2. ledna veřejně navrhl a cílem nebylo a není sesadit končícího Václava Klause. Žaloba shrnuje v několika bodech nekonání, nečinnost a bojkotování ústavního pořádku ze strany Václava Klause, jedním z hlavních bodů je samozřejmě amnestie," napsal Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Varování pro ostatní

Cílem žaloby je podle něj princip. Tedy že nikdo z nás nesmí být bez odpovědnosti ke své zemi a nesmí pošlapávat právo, prezidenta nevyjímaje. Ústavní žaloba má prý smysl také v tom, že má být varováním nejen pro Václava Klause, ale i pro jeho nástupce, že svou funkci musí vykonávat odpovědně a že jejich konání musí mít určité hranice.

"Případný úspěch žaloby na prezidenta Klause by měl ovšem i další důležité souvislosti. Už by nemohl v příštích volbách kandidovat na prezidenta. Už tohle je dost dobrý důvod proč žalobu podat. Tato žaloba je důležitá pro další úvahy nad tím, nakolik má být prezident neodpovědný, nepostižitelný a neodvolatelný. Já navrhuji, aby přímo volený prezident byl na základě občanského referenda přímo odvolatelný a aby se zrušila jeho doživotní imunita. Není přece normální, aby kdokoli v naší zemi byl mimo právo a spravedlnost," vysvětluje podnikatel a politik.

Své vyjádření uzavírá prohlášením, že přímou volbu a odvolatelnost občanským referendem by zavedl také pro poslance, senátory, hejtmany a starosty.

Co napsal Tomio Okamura:

V pondělí podepíši ústavní žalobu na Václava Klause pro velezradu, právní experti připravili konečnou verzi této ústavní žaloby. Byl jsem první kdo ji letos 2. ledna veřejně navrhl a cílem nebylo a není sesadit končícího Václava Klause. Žaloba shrnuje v několika bodech nekonání, nečinnost a bojkotování ústavního pořádku ze strany Václava Klause, jedním z hlavních bodů je samozřejmě amnestie. Cílem je princip - tedy to, že každý z nás, ani prezident, nesmí být bez odpovědnosti ke své zemi a nesmí pošlapávat právo. Ústavní žaloba má smysl v mnoha ohledech - je varováním nejen pro Václava Klause, ale i pro jeho nástupce, že jejich konání má a musí mít nějaké hranice a že musí svou funkci vykonávat odpovědně.
Případný úspěch žaloby na prezidenta Klause by měl ovšem i další důležité souvislosti. Už by nemohl v příštích volbách kandidovat na prezidenta. Už tohle je dost dobrý důvod proč žalobu podat. Tato žaloba je důležitá pro další úvahy nad tím, nakolik má být prezident neodpovědný, nepostižitelný a neodvolatelný. Já navrhuji, aby přímo volený prezident byl na základě občanského referenda přímo odvolatelný a aby se zrušila jeho doživotní imunita. Není přece normální, aby kdokoli v naší zemi byl mimo právo a spravedlnost.
Přímou volbu a odvolatelnost občanským referendem navrhuji i pro poslance, senátory, hejtmany a starosty.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…