Armádní veterán Sitta o armádě bez koncepce a obviněních z rozkrádání

29.03.2013 14:27 | Zprávy

ROZHOVOR Tuzemské armádě chybí dlouhodobá koncepce, podle níž by se jasně postupovalo. A v takovém prostředí bez pravidel je velmi jednoduché někoho obviňovat z podvodů a u veřejnosti budit zdání, že úplně všichni kradou. Přesto si veterán z mnoha vojenských zahraničních misí a místopředseda Československé obce legionářské (ČSoL) Jindřich Sitta myslí, že je vše možné dělat transparentně.

Armádní veterán Sitta o armádě bez koncepce a obviněních z rozkrádání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výsostný znak České republiky na trupu vrtulníku

Zeptám se dost kacířsky. Rozpočet armády stále klesá, ministři obrany jsou vládními stíny a tak dále. Nemyslíte si, že by se měla armáda zrušit?

V armádě jsem sloužil třicet let a je to pro mě dost divná otázka. Pokud nehrozí reálné nebezpečí válečného konfliktu, všichni rádi zapomínají na důležitost armády. Tomu je možné do jisté míry rozumět. Armáda lidem připomíná, že vždy nemusí být jen slunečné, růžové časy. A takové připomínání některým lidem není příjemné. Horší je, že v době, kdy se peněz nedostává, se armáda ocitá na chvostu politického zájmu a je tedy snadné jí krátkozrace brát peníze s odůvodněním, že právě teď nám válka nehrozí.

A uvažovat dokonce o jejím zrušení se mi zdá zcela absurdní. Armáda funguje v mezinárodních bezpečnostních uskupeních jako třeba NATO, z čehož nám plynou povinnosti. A úvaha o zrušení armády je velmi, velmi nebezpečná. Nechápu ani některé podivné nápady, jako třeba úvahy o sloučení ministerstva vnitra a obrany do jednoho celku ozbrojených sil. Jsou to dva sbory s diametrálně odlišnou rolí a naprosto jinými úkoly. Je to nereálné. Námitka, že by se tím ušetřilo na úřednickém aparátu, je irelevantní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o Armádě ČR a výdajích na obranu. Odkryl ji Hynek Kmoníček

11:26 Pravda o Armádě ČR a výdajích na obranu. Odkryl ji Hynek Kmoníček

„Zjistili jsme, že bývalá vláda se nikdy nedostala přes dvě procenta, protože do toho započítávala v…