Nejvyšší dluhy mají Pražané

30.03.2021 13:08

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28 500 korun a v roce 2019 o 28 000 korun, vloni se průměrná výše snížila na 27 100 korun. Nejvíce Čechů s dluhy pochází z Moravskoslezského kraje, jde téměř o 16 procent s dluhem necelých 25 900 korun.

Nejvyšší dluhy mají Pražané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Jen něco málo přes 7 procent dlužníků pochází z Prahy, ale jejich průměrný dluh je nevyšší z celé republiky, činí přibližně 30 400 korun. Nejméně dlužníků má Vysočina (přes 3 %) s průměrným dluhem necelých 27 500 korun. Redakci informovala Lucie Peřinová z brněnské firmy Move up.

Češi mají finanční závazky především v produktivním věku. Přes 27 procent dlužníků je ve věku mezi 35 až 44 lety a jejich průměrný dluh činí necelých 26 400 korun. Věková kategorie 45 – 54 reprezentuje téměř čtvrtinu dlužníků s průměrným dluhem přes 32 000 korun. Přes procento dlužníků spadá do věkové kategorie 18 až 24 let. Více jak 11 procent je pak ve věku přes 65 let a v průměru dluží téměř 28 900 korun.

„Z naší analýzy také vyplývá, že více než polovina dlužníků svoje závazky zatím ani nezačala splácet. I když dlužník z nějakého důvodu nemůže aktuálně splácet, je nezbytné, aby kontaktoval věřitele, vysvětlil jim situaci a aby společně našli postup, jak takovou situaci řešit. Současně opakovaně narážíme na kumulaci dluhů, téměř čtvrtina dlužníků má více než jeden dluh a každý dvacátý (přes 5 procent) má 3 a více nesplacených dluhů,“ řekla Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.

„I přes potíže, do kterých se mnoho rodin v loňském roce dostalo vlivem koronavirové pandemie, vidíme pozitivní trend pozvolného snižování zadluženosti. Na konci března loňského roku se začal u lidí projevovat velký strach o své vlastní zdraví a zdraví svých blízkých ale i ze ztráty zaměstnání a lidé začali více šetřit v obavě, zda budou schopni platit nejnutnější výdaje, například jídlo či léky," poznamenala dále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…