Senioři poslali na Nečase kontrolu. Čachruje prý s penězi na důchody

08.08.2012 19:16

Zachází se hospodárně s penězi uloženými na důchodovém účtu, nejsou náhodou využívány k jiným účelům? To zajímá Klub seniorů ČSSD natolik, že vzneslo před časem svá podezření, která bude prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Aby se vláda z nařčení očistila, souhlasí s tím, aby se NKÚ na toto hospodaření zaměřil.

Senioři poslali na Nečase kontrolu. Čachruje prý s penězi na důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas s Miroslavem Kalouskem
reklama

Klub seniorů ČSSD oznámil své podezření vůči vládě začátkem května. Vláda podle nich totiž šidí důchodový účet tím, že do něj například neposílá platby za ženy na mateřské dovolené a že z něj používá peníze k jiným účelům. Proto chtěli vyzvat NKÚ ke kontrole, ovšem vláda je nakonec sama předešla. A to i přesto, že ministerstvo financí již tehdy označilo podezření sociálních demokratů za nesmysl. Kontrola se však neuskuteční z kapacitních důvodů již v tomto roce, ale až příštích letech. Pokud by se totiž stala prioritní, musely by být zastaveny jiné kontroly.

Jenže seniorům z ČSSD se popsaný způsob řešení moc nezdá.

 „Ministr financí Miroslav Kalousek si dělá z lidí zřejmě legraci. O nic přece žádat vládu a jejím prostřednictvím NKÚ nemusel. Tuto prověrku provádí NKÚ každý rok ze zákona. Jde především o odpověď -  a tu jsme od ministra neobdrželi. Zacházení s důchodovým účtem ze strany pravicových vlád je dostatečně známé a frekventované, ale to je jistě na delší debatu. Klub seniorů ČSSD má vážné obavy z vyprázdnění důchodového účtu kvůli chybné pravicové politice. Neschopnost jeho naplnění díky nižším odvodům, tak má ve skutečnosti posloužit především oslabení I. důchodového pilíře a vnucení pilíře II., s kterým budou 30 - 40 let hospodařit soukromníci,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Klubu seniorů sociálních demokratů Jaroslav Kánský.

Je to závažná otázka, kýve NKÚ. Prověří to ale až v příštím roce

NKÚ vznesené argumenty nepodceňuje, o průběhu důkladného šetření však chce jednat až na podzim.

„Potvrdili jsme, že se jedná o závažnou otázku, ale vzhledem ke kontrolním kapacitám a k některým dalším otázkám jsme rozhodli, že zařadíme tento podnět do plánů příštích období,“ řekl viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Potvrdil, že na úřadě se tak o tom budou bavit až v září a říjnu, kdy se bude schvalovat plán kontrolní činnosti na příští rok.

Zde je na místě shrnout, že důchodový účet není samostatný, ale je součástí státního rozpočtu. Spravuje ho ministerstvo financí. Ministerstvo argumentuje tím, že se na důchodech vyplatí přesně tolik, jaké jsou nároky, a to bez ohledu na to, jaké jsou příjmy státu z důchodového pojištění, a není tedy prý možné říci, že by tyto peníze mohly jít na jiný účel.

Věřit tomu nechce ani šéf Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. „Takové informace, že by ty peníze mohly jít jinam, se přiznám, nemám. Dle mého, vzhledem k deficitu, který se na těchto účtech rok od roku zvyšuje, ani není snad možné ty finanční prostředky nějak vykrádat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Pernes.

Šéf Rady seniorů: Peníze unikají, ale podle mého jinak...

Připomněl, že v současné době se odhaduje deficit ve finančních prostředcích určených na důchody, na zhruba 40 miliard korun. „Samozřejmě, je to věc nastavení zastropování důchodového příjmu. Poprvé k tomu došlo v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka, vznikl tak tehdy deficit 16 miliard. Ten roste každým rokem. Takže pokud bych to měl shrnout, příčiny toho, že peníze na důchody chybí, bych viděl právě v uvedeném zastropování příjmů, v rostoucí nezaměstnanosti a pak také v neschopnosti vlády vybírat sociální pojištění. Pokud bych se přece jen mýlil, a potvrdily by se obavy z toho, že dochází ještě k nějakým jiným důvodům, kvůli kterým ty peníze mizí, bylo by to na minimálně odstoupení ministra financí, do jehož kompetence to patří. Nicméně chci věřit, že tomu snad tak není,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz předseda Rady seniorů Pernes.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

19:35 Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

Že u nás „nejsou lidi“? Ale jsou, jen je zaměstnáváme v oborech, které nám nic nepřinášejí, sdělila …