Šmucler varuje: Jde do tuhého. Korupce je tak velká, že se sahá na platy

22.04.2012 15:53 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Zubař, podnikatel a bývalý moderátor Roman Šmucler okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současné palčivé problémy, které hýbou Českou republikou. I když korupce se podle něj zcela vymýtit nedá, je ta naše už tak veliká, že na ni stát jednoduše nemá. Ztráta důvěry, ke které v jejím důsledku došlo, je podle něj klíčová. Pokud se situaci nepodaří zvrátit, čeká nás nevyhnutelně katastrofa.

Šmucler varuje: Jde do tuhého. Korupce je tak velká, že se sahá na platy
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler

Rozhovor s Romanem Šmuclerem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý. 

Překvapují vás události české politické scény v posledních dnech (odsouzení Víta Bárty, štěpení VV, turbulence vlády)? O čem to podle vás svědčí?

Soud s Vítem Bártou svědčí o tom, že vyrůstají noví, schopní a spravedliví soudci. To kriticky potřebujeme, padni komu padni. Funkční soudy jsou základem státu. Vláda naopak zpevnila. ODS a TOP 09 se zbavily VV a asi budou vládnout ve dvoubarevné koalici s přeběhlíky. To je jednodušší a pevnější.

Nenastala už chvíle, aby lidé jako vy, tedy prokazatelně úspěšní manageři, vstoupili do politiky?

Já se některých managerů bojím. Myslí si, že politika je jako firma a budou vlastně budovat diktaturu. Ta může být docela úspěšná "s drobnými škraloupy" (Singapur), "většími škraloupy" (Čína), "velikými škraloupy" (Chile za Pinocheta), ale může být i zcela neúspěšná a obludná (Stalin, Hitler). Já myslím, že potřebujeme více demokracie, ne méně. Já jsem v politice chvíli byl a pochopil jsem, že buď musím vybudovat demokratickou stranu, anebo se stát diktátorem. První nestíhám a ani nechci. Druhé je mi odporné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

11:50 Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si v době, kdy jej vedl někdejší šéf Pirátů Ivan Bartoš, platil…