„Vystřílet Čechy.“ Víme, co čeká Pavla Novotného. Jde i o prezidenta

21.03.2023 8:04

Novotného slova o vraždění, vyhánění a shazování z útesu příslušníků českého národa nezůstávají bez odezvy. Kromě podnikatele a komunálního politika Jana Čížka na starostu z ODS podal trestní oznámení i advokát Radek Suchý. Kromě hanobení národa se dle něho Novotný mohl dopustit i navádění k trestnému činu a podněcování k nenávisti. Upozorňuje, že Novotný má vysokou sledovanost, fotili se s ním i prezidentští kandidáti Pavel a Nerudová a vzhledem ke své minulosti by si měl být vědom toho, co říká. Advokát v oznámení, které předal ParlamentnímListům.cz, varuje, že Novotného slova by mohla vést k novému Jaromíru Baldovi.

„Vystřílet Čechy.“ Víme, co čeká Pavla Novotného. Jde i o prezidenta
Foto: Repro Instagram
Popisek: Pavel Novotný v nedobré náladě

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38008 lidí
Jak jsme již informovali, řeporyjský starosta Novotný natočil video, v němž mimo jiné vyzývá k vystřílení, házení z útesu, vyslání do války a věšení Čechů. A také velmi specificky: „Vás Čechy v noci vyhnat z baráku, zabít dítě, ženu podříznout, zapálit vám barák a nakopat vás do tý prdele, abyste pochopili, co to je válka… národ nevděčných udavačskejch prasat.“

Za tato slova už na něho podal trestní oznámení člen pražské SPD, Jan Čížek pro podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa a možná i trestného činu šíření poplašné zprávy. A distancovala se od nich i samotná ODS. Pro server PrahaIN však Novotný uvedl, že se trestních oznámení nebojí a výhrůžných dopisů také ne.

Kromě Čížka je o trestnosti Novotného slov přesvědčen i advokát Radek Suchý, který taktéž míní, že se starosta dopustil hanobení národa. „Takového trestného činu se dopustí ten, kdo mimo jiné veřejně hanobí některý národ nebo skupinu osob pro jejich národnost nebo politické přesvědčení. Činí-li tak tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, může být potrestán odnětím svobody až na tři léta. Já sám se chystám tento týden trestní oznámení rovněž podat a doufám, že i přes politizaci české justice nad tím tentokrát orgány činné v trestní řízení opět jen nemávnou rukou,“ uvedl advokát pro PL. V minulosti Suchý obhajoval ředitelku v tzv. šátkové kauze.

A dodal: „Je mi ho sice spíše líto, ale právě pro jeho veřejné angažmá je potřeba a namístě ukázat mu hranice, přes které nemůže jít nikdo z nás. Tolik asi k jeho existenci. Ještě si v té souvislosti musím povzdechnout nad tím, když si uvědomím v době inaugurace českého prezidenta, jak se u něj před volbami netrhly dveře a kandidáti jako generál Pavel nebo profesorka Nerudová či premiér Fiala měli potřebu se mu vetřít do přízně. Cosi to o nich vypovídá. O jejich inteligenci i politickém vkusu. Omlouvám se za ostřejší výrazivo, ale na existenci, jako je Novotný, nedokážu reagovat jinak. Trestní oznámení podám i přes svou vrozenou toleranci.“

Trestní oznámení Radek Suchý skutečně podal, a to 13. března. Jednak za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, ale také za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, podněcování k trestnému činu, výtržnictví nebo případně k jinému trestnému činu. Toto trestní oznámení mají PL k dispozici.

Suchý v něm naráží právě na zmíněné video: „V některých sekvencích Pavel Novotný hanobil příslušníky českého národa, právě pro jejich příslušnost a národnost. Krom hanobení národa zároveň podněcoval k nenávisti ke skupině obyvatel hlásící se k české národnosti, podněcoval rovněž k násilnostem na dětech a ženách české národnosti, a po celou dobu vysílání užíval velmi vulgárních a hrubých výrazů nejen na adresu některých posluchačů, ale právě na adresu skupiny osob české národnosti.“

A vybral z galerie Novotného výroků ty nejkřiklavější, i s časem, kdy ve videu zazní:
0.06 – „vy jste kurvy, vystřílet vás, bezcenný mrdky z útesu, lidi jako jste vy házeli z útesu“

0.30 – „makám furt na vás, zkurvený Čechy“

0.40 – „k čemu vy jste, jste úplný paraziti“

0.50 – „já bych vás poslal do války, vy kurvy“

1.10 – „Češi jsou nejhorší národ“

1.17 – „tenhle českej plebs by měl klečet na kolenou a děkovat panu profesoru Fialovi“

1.33 – „nevděčná banda českých zmrdů“

1.40 – „jsou to proruské filcky … já bych je věšel“

2.00 – „prasata český nevděčný, udavačský, zkurvenej národ“

2.12 – „Češi by potřebovali válku“

2.15 – „vás Čechy v noci vyhnat z baráku, zabít dítě, ženu podříznout, zapálit vám barák a nakopat vás do tý prdele, abyste pochopili, co to je válka… národ nevděčných udavačskejch prasat“

4.15 – „já bych chtěl válku, já bych chtěl vyhlásit válku Rusku“

4.35 – „já bych dal všechno Ukrajincům a nic Čechům“.

Radek Suchý pak cituje příslušné zákony i judikaturu Nejvyššího soudu o společenské škodlivosti, která souvisí s „hrubou neslušností“, jíž se měl starosta svým vysíláním dopustit. A argumentuje, proč jeho chování není pouhý přestupek.

Uvádí: „V případě popsaných skutkových okolností nelze dle mého názoru u Pavla Novotného hovořit o možném méně závažném trestním jednání. Nebezpečnost jednání Pavla Novotného je navíc totiž umocněna skutečností, že

a) Pavel Novotný je veřejným činitelem,

b) má vysokou sledovanost,

c) a s ohledem na jeho trestní minulost nelze uvažovat o excesivním chování.“

Advokát mimo jiné upozorňuje na to, že z Novotného si někteří lidé mohou vzít příklad: „V dnešní době a společenském klima, které lze označit za vyhrocené, nelze takové jednání zlehčovat a bagatelizovat. Ve svém důsledku totiž může mít dopad na jednotlivce i celé skupiny, které souzní s názorem jmenovaného a mohou pro ně být tak jeho ‚doporučení‘ inspirující.“

Připomíná, že odborná veřejnost i veřejnoprávní média tak hodnotí případ Jaromíra Baldy, který spáchal podle soudu teroristický útok na železnici a byl podle této veřejnosti a médií zmanipulován. „Není tedy důvodu se domnívat, že by to neplatilo i v případě hanobení a podněcování ze strany Pavla Novotného,“ varuje Radek Suchý a zdvořile tedy žádá jednak o prošetření, ale také o informace o svém podnětu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Ano, to je starosta z ODS , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevanpetr , 21.03.2023 10:57:39
Fiala, Pavel, Nerudová jej považuji za, své přátele. Jak mohou občané volit tohoto člověka do čela obce? Vždyť on je nenávidí. Proboha kam jste tu naši matičku českou dovedli. Stydím se za vás, stydím se za ODS, že takové individuum hyčkaji ve svém středu. Nedávno mě můj přítel ukázal Fialu ve společnosti Posselta, Habsburka, Tolnera jak propagují Panevropskou unii. Víte, mého dědu Němci v 44 popravili, bojoval proti nim, byl i legionář, otec byl totálně nasazen jako roč 1921 na nucené práce, vrátil se strašně zbedovany. Dnes když všichni nenávidí Rusko, já musím poděkovat Rusům, Ukrajincům, Rumunům ostatním národům, kteří nás osvobodili. Jinak jsme tu všichni dávno nebyli jako národ. Těch 144 tis sovětských vojáků a 360 tis našich hrdinů nás k tomu zavazuje. A pak přijde takový starosta a nás by pověsil. On není Čech? Takže toto bylo pro mě poslední kapkou k tomu, navždy zavrhnout ODS, kam až došla. A mlčí.

| 15 | 1

Další články z rubriky

Zásah policie a zákaz. Akce o covidu ale v Brně byla. A padly věci

20:30 Zásah policie a zákaz. Akce o covidu ale v Brně byla. A padly věci

Během epidemie covidu-19 se podle vakcinologa a imunologa profesora Jaroslava Turánka v Česku očkova…