Bakalovy noviny útočí na prezidentovu kampaň. Sehnaly přiznání jednoho podnikatele

19.07.2013 7:19

Hospodářské noviny vytahují na titulní stránku kauzu údajně pochybných sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana. Stalo se tak na základě přiznání jednoho podnikatele z Břeclavi, který novinářům sdělil, že částku 150 tisíc, která je na účtu kampaně vedena u jména jeho firmy, ve skutečnosti posílal za svého obchodního partnera, který nechtěl být zveřejněn. Tento objev vede novináře k závěru, že kampaň hlavy státu byla totálně netransparentní a měli bychom se obávat, za koho Zeman vlastně kope.

Bakalovy noviny útočí na prezidentovu kampaň. Sehnaly přiznání jednoho podnikatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

„Figuruje také mezi sponzory, ale nechtěl, aby bylo vidět, že tam toho dává tolik,“ vysvětloval Hospodářským novinám podnikatel Jiří Klimovič. Doplnil informaci, že zmíněný podnikatel se prý zná s lidmi kolem prezidentovy strany SPOZ, ale nechce být jmenován.

„Pokud pan Klimovič říká, že ho o to někdo požádal, nevidím v tom nic tak špatného. Pro mě je to transparentní, jasná záležitost,“ prohlašuje hradní kancléř a šéf Zemanovy kampaně Vratislav Mynář. Novináři prezentují tento případ jako ukázku neprůhledného financování prezidentské kampaně, a to přesto, že žádný sponzor nebyl utajen, neboť dle přiznání podnikatele Klimoviče i jeho partner figuruje v seznamu sponzorů.

Aby slovům o manipulaci se sponzorskými příspěvky dodaly na závažnosti, vytahují Hospodářské noviny případy sponzorů, kteří ani nepopírají, že peníze poslali sami, ale tvrdí, že sponzoring nebyl jejich nápad, ale někdo je k němu přemluvil. „O politiku se vůbec nezajímám,“ cituje deník jednoho z nich.

Jako zásadní problém s financováním Zemanovy kampaně pak deník prezentuje i fakt, že z celkových desítek milionů příjmů nebyli identifikováni dárci u drobných darů v celkové výši 624 tisíc. Kancléř Mynář přitom již v minulosti odkázal na banku, která měla za úkol plátce identifikovat a údaje doplnit.

Deník, spoluvlastněný miliardářem a blízkým přítelem Zemanova poraženého soupeře Karla Schwarzenberga Zdeňkem Bakalou, však z těchto informací skládá story o totálně netransparentní a pochybné Zemanově kampani. Redaktor Jiří Leschtina, který na Zemana útočí dlouhodobě, dokonce sepsal redakční komentář, ve kterém bez naznačení souvislosti šermuje jmény ruské obchodní společnosti Lukoil či jaderné elektrárny v Temelíně.

„Máme hlavu státu, jejíž kampaň financovaly neznámé osoby, nastrkující prostředníky. A základní otázkou je, zda zájmy státu pro ni někdy nebudou méně důležité než přání skrytých donátorů,“ uzavřel svůj komentář redaktor Hospodářských novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chystá se brutální čistka v českém Olympijském výboru. Peníze, hlavy, smlouvy, doktoři

21:00 Chystá se brutální čistka v českém Olympijském výboru. Peníze, hlavy, smlouvy, doktoři

EXKLUZIVNĚ „Spolu jsme silnější! V Tokiu byly zahájeny olympijské hry.“ Tímto titulkem láká v pátek …