Čechokanaďan Jírovec po zabití černocha v Baltimore: Takto je to v USA doopravdy. A týká se to nepřímo už i ČR

01.05.2015 19:42 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Události v Baltimore se nepřímo týkají i poměrů v Česku. Zákroky tamních policistů a jiné mocenské praktiky se postupně stěhují i k nám. Ostatně USA je země, jejíž představitelé žvaní o lidských právech, ale na domácí půdě to je slabší, zejména když jde o přístup k Afroameričanům. Krajan z Kanady a biolog Jiří Jírovec sepsal pro ParlamentníListy.cz své postřehy, protože je v podstatě nedaleko epicentra amerického konfliktu.

Čechokanaďan Jírovec po zabití černocha v Baltimore: Takto je to v USA doopravdy. A týká se to nepřímo už i ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

"Zase jeden mrtvý černoch, politicky správně Afroameričan. Tentokráte pětadvacetiletý Freddie Gray. Zemřel po zatčení na zranění páteře. Víc se zatím neví, vše se vyšetřuje a zřejmě se zase nic nevyšetří. Českého konzumenta takové zprávy může napadnout epigram Karla Havlíčka Borovského: 'Bože, kéž jsem policajtem, to je vyražení, koho chce, toho si chytne a dá do vězení'," glosuje Jiří Jírovec pro ParlamentníListy.cz. Také uvádí, jak je to s rasismem, Černými pantery a komunismem v USA.

Řešení investorů a gangsterů

"Havlíček psal o Rakousku. O USA by musel básnicky zpracovat odstřelování černých bílou policií. Určitě by našel básnickou zkratku, ale celý problém je daleko větší, než aby jej pokrylo několik řádků. Není to jen o policii. USA je země, jejíž představitelé žvaní o lidských právech a utlačování opozice ve státech, které se jim nelíbí. Na domácí půdě to je slabší, zejména pokud jde o přístup k Afroameričanům. Demonstrace, které v šedesátých letech vedl Martin Luther King za zrušení rasové segregace, byly mírumilovné a úspěšné alespoň v tom, že prezident Lyndon Johnson podepsal zákony o lidských právech. To byl velký krok kupředu. Jenže o šedesát let později jsme svědky nadřazeného chování bílých a chudoby a nevzdělanosti velké části společnosti," vysvětluje.

Freddie Gray, který zemřel po zatčení policií, prý před ní utíkal v oblasti častého zločinu, high-crime area, tedy v oblasti, kde se střetávají různé gangy. "Ty o svoje živobytí a místo v určitém oboru podnikání bojují. To samé dělají investoři, kteří mají dokonce proces pro převzetí společnosti, o níž mají zájem. Říká se tomu 'hostile takeover' neboli převzetí společnosti proti vůli majitele. Gangy řeší obchodní spory spíš kudlou nebo pistolí. Kdyby zločin nevynášel, neexistoval by. Kdyby nebyla poptávka po drogách a prostitutkách, tak by zmizeIy důvody bojovat o tyto výnosné oblasti podnikání. I tak bychom se ale setkávali s násilím, které je v tupých hlavách jednotlivců indukováno proválečnou propagandou, násilím ve sportu a kultuře. Tedy pseudokultuře," podotýká pro ParlamentníListy.cz.

A dále se nad sportem a kulturou zamýšlí: "Jak povznášející jsou boxerská utkání v klecích, kde je povoleno všechno. Jak inspirující jsou pro mládež bitky, které povolují majitelé klubů NHL, aby uspokojili choutky pitomců mezi diváky. Na ledě si dávají před držku dva dospělí holými pěstmi, zmínění diváci jásají a rozhodčí dávají bedlivě pozor, aby nebylo porušeno pravidlo, že si soupeři nesmí stáhnout dres. Jak povznášející byla střílečka založená na zabíjení žáků ve virtuální škole. Kdo jich zastřelil nejvíc, byl vítěz. Po protestech byla stažena. Tasit kolt a pálit dřív než protivník. Zlikvidovat mimozemšťany ve filmech dřív než se stačíme dozvědět, odkud jsou, a jestli jejich ženy nejsou v posteli lepší než unuděné pozemšťanky. Občan chroupe u filmu popcorn a je přesvědčován, že jemu se násilí vyhne, stejně tak jako hercům na plátně, pokud zrovna nehrají zločince. K násilí vychovávaná společnost se pak diví, když si pár černochů v Baltimore dopřeje zážitek boje s policií, vypalování obchodů, rozbíjení oken a získání nějaké kořisti z výlohy."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …