„Nepochybně je velká část společnosti naštvána a unavena rostoucí nefunkčností státu. To není jen často omílaná korupce, ale i nejrůznější aféry, jako třeba naposledy metanol, ukazující, že nefungují některé základní mechanismy republiky. Demokracie je, pevně věřím, ten nejlepší režim, ale musí být efektivní,“ vysvětluje diplomat Václav Bartuška, jenž patřil k vůdcům pokojného převratu v roce 1989 v Československu. Ostatně těch připomínek má mnohem více.
Vzpomínky na samet
„Byla to jedna z nejkrásnějších zkušeností v životě. Takhle jsem to cítil tehdy, úplně stejně to cítím i dnes,“ vzpomíná Bartuška na dění kolem listopadu 1989. Ohledně toho, že v současnosti půjde o trochu smutnější oslavy, protože už „sametový prezident“ Václav Havel není mezi námi a situace v Česku není zrovna ukázkou sociální či politické harmonie, odpovídá stručně: „Nevidím důvod k smutku.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Jan Rychetský
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…