EXKLUZIVNĚ Ministr kultury přemlouval Zemana: Dejte strýcovi medaili a nesejdu se s dalajlámou. Známe pozadí kauzy, která spustila lavinu

21. 10. 2016 15:48

Důvodem vyškrtnutí Hermanova strýce Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných 28. října na Hradě není žádná msta, ale porušení slibu ze strany ministra kultury. ParlamentníListy.cz zjistily, jak to celé vzniklo.

EXKLUZIVNĚ Ministr kultury přemlouval Zemana: Dejte strýcovi medaili a nesejdu se s dalajlámou. Známe pozadí kauzy, která spustila lavinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Pátečním mediálním prostorem ostřásla zpráva, že prezident Zeman nechal na poslední chvíli škrtnout plánované vyznamenání pro Jiřího Bradyho, strýce ministra Daniela Hermana. S informací přišel server Aktuálně.cz.

Brady, jehož rodiče a sestra zahynuli v koncentračním táboře, sám prošel Terezínem a Osvětimí, po válce emigroval do Kanady a svůj následný život zasvětil přednáškám o nacistických hrůzách, které sám zažil.

Prezident se mu původně chystal při slavnostním ceremoniálu 28. října udělit vyznamenání, Brady ale nakonec nic nedostane. Je totiž strýcem ministra kultury Daniela Hermana, který se tento týden navzdory opačnému názoru vlády i Hradu setkal s tibetským exilovým vůdcem dalajlámou.

Média celou záležitost začala prezentovat tak, že se Miloš Zeman mstí Hermanovi snad tou nejhorší možnou formou a upře ocenění člověku, který zažil hrůzy holocaustu. Jak ovšem zjistily ParlamentníListy.cz, v pozadí toho všeho není Zemanova msta, ale porušení slibu ministra Hermana.

„Za Bradyho lobboval osobně jeho příbuzný Herman, který přemlouval Zemana, aby mu dal vyznamenání. Zeman souhlasil a Herman oplátkou slíbil, že se nesejde s dalajlámou,“ řekl redakci zdroj blízký Hradu. „Slib prezidentovi Herman brutálně porušil, což ukazuje, co je to za člověka,“ dodal zdroj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scéna v ČT, kterou probíral soud: Jde i o Babišova oblíbence Šlachtu. Máme rozsudek

11:04 Scéna v ČT, kterou probíral soud: Jde i o Babišova oblíbence Šlachtu. Máme rozsudek

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta podle všeho asistoval u telev…