Expert detailně promluvil o odposleších Nagyové a zašifrovaných mobilech

01.06.2014 19:10 | Zprávy

K utajování nekalých domluv po šifrovacích mobilech nepomůže ani změna šifrovacího hesla, která se v případu Nagyová-Nečas skloňovala v médiích jako školácká chyba bývalé šéfky expremiérova kabinetu. Jaké konspirace vůbec nejsou od věci a že ke sledování lidí vůbec nejsou potřeba čipy do těla, pro ParlamentníListy.cz odkrývá vizionářský expert na IT bezpečnost Marek Šlapák.

Expert detailně promluvil o odposleších Nagyové a zašifrovaných mobilech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová a Roman Jurečko

Současná manželka expremiéra Petra Nečase, Jana Nečasová (dříve Nagyová), která je jednou z hlavních postav v kauze zneužití vojenské rozvědky ke sledování bývalé manželky premiéra, měla prý udělat školáckou chybu, když si nezměnila výrobcem nastavený PIN v mobilním telefonu, jenž používala pro šifrovanou komunikaci a v němž policisté nalezli mimo jiné komunikaci Nečasové například s generálním ředitelem ČEZu nebo lobbistou Rittigem.

Ani silné heslo není výhrou pro skutečného znalce

Podle odborníka na IT bezpečnost Marka Šlapáka by si Nagyová-Nečasová tak úplně nepomohla ani tehdy, pokud by si ve speciálně zabezpečeném přístroji, který měl znemožnit odposlechy a šmírování SMS zpráv, vstupní heslo změnila. Lobbisté, kmotři a politici by vůbec neměli počítat s tím, že zaheslováním telefonu jsou mimo kontrolu, šokuje expert. Ten pro ParlamentníListy.cz nejprve vysvětluje, jak vůbec funguje šifrovaný telefon na platformě Android.

Tento operační systém umožňuje zašifrovat veškerá data pomocí alfanumerického hesla. V takovém případě jsou veškerá data na úložištích telefonu transparentně šifrována a zpětně - při běhu aplikací a dílčích procesů operujících s daty - dešifrována. „Standardně by dešifrování bez znalosti hesla (klíče) bylo značně náročné, nejčastěji se provádí takzvaným Slovníkovým útokem. Stoprocentní jistotu neexistence zadních vrátek, která by mohla být k dispozici například pro FBI nebo obecně vládám, nelze vyloučit. Heslo, kterým si telefon zašifrujete, se může klidně uložit ´neviditelně´ do nějakého nenápadně vypadajícího malého souboru nebo někam do takzvané SQLite databáze. Tyto databáze jsou používány pro ukládání tabulárně orientovaných dat ve formě vhodné pro rychlé vyhledávání na základě udaných kritérii, typicky jde například o telefonní seznam,“ bere Marek Šlapák vítr z plachet těm, kteří v absolutní ochranu heslem věří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …