Premiér Petr Fiala není v jednoduché situaci. Pár týdnů po jmenování jeho nové vlády přišla válka na Ukrajině, která změnila úplně vše. Český stát k nové situaci přistoupil dle mnohých odpovědně a postavil se na čelné příčky zemí v pomoci zasažené Ukrajině. Od počátku posíláme zbraně, munici, vybavení, peníze a veškerou materiální pomoc, pomáháme verbálně i prakticky u nás doma v podobě přijímání v podstatě všech válečných uprchlíků, kteří zde chtějí zůstat.
Problém může být v tom, že samotná válka není zdaleka jediným elementem, který českým občanům dělá starosti. Právě naopak. Od jarních měsíců začínají na české domácnosti a firmy natvrdo dopadat důsledky energetické krize, kdy ceny elektřiny, plynu i pohonných hmot vystřelily do nebeských výšin. Podle vlády a premiéra je třeba viníka tohoto brutálního zdražování hledat v Kremlu. Může ovšem za všechno jen Putin? Tuto otázku si kladou nejen opoziční politici, ale čím dál častěji i občané. Mnozí experti z oblasti energetiky mají jasno. Delší čas připomínají, že ruský útok na Ukrajinu energetickou krizi nezpůsobil, pouze prohloubil.
Před pár dny absolvovala většina vládního kabinetu v čele s premiérem cestu na Ukrajinu. V Kyjevě se konalo historicky první společné zasedání vlád obou zemí. Důvodem měla být hlavně budoucí rekonstrukce Ukrajiny, na které se Česká republika hodlá podílet. Pro Petra Fialu šlo již o druhou letošní cestu do Kyjeva. Poprvé tam zamířil ve společnosti premiérů Polska a Slovinska krátce po zahájení ruské invaze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka