Podle Jiřího Weigla aktuálně u nás jde v souvislosti s Ukrajinou více o boj o naše myšlení, názory a uvažování. "Krize má daleko širší dimenze než jen tu ukrajinskou. Jsem přesvědčen, že se můžeme ubránit a nebýt objekty mediální manipulace jen v případě, že se budeme snažit pochopit dění, motivy a zájmy všech aktérů toho, co na Ukrajině probíhá,“ řekl na úvod Jiří Weigl. Aktéři ukrajinské krize jsou přitom podle něj tři – Ukrajina, fenomén Ruska a to, co tento stát prožívá, a třetím hráčem je Západ a my jako jeho součást.
Při pronikání do tématu začal Jiří Weigl v nedávné historii. "Problém lze zarámovat pocitem, který jsme měli v době, kdy se rozpadal Sovětský svaz a všichni s obavami sledovali dění v nesmírně pesimistických očekáváních, byly zde obavy z humanitární katastrofy, občanské války apod. Překvapivě se ale nic takového nestalo, SSSR se rozpadl podle hranic bývalých svazových republik s drobnými krizovými momenty a relativně kultivovaně zmizel. Zanechal za sebou ale rozvrácené země, které se snažily vybudovat civilizovanou společnost. A Ukrajina byla jedním z takto vzniklých států,“ vysvětlil Jiří Weigl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Daniel