Kdyby jeden hákový kříž. Náš bojovník na Ukrajině toho má víc

27.03.2023 13:31 | Ze sítí

Na Ukrajině se několik dní pohřešoval český dobrovolník bojující pod krycím jménem Sendy Storm. Údajně čtyřiapadesátiletý muž s křestním jménem Miloš se měl nakonec ozvat českým humanitárním pracovníkům poté, co zjistil, že se po něm pátrá. Pozornost mimo jeho zmizení vzbudil i obsah jeho sociálních sítích: hákové kříže, zdvižená pravice i odkazy na neonacistou symboliku, která v minulosti dostala do problémů slovenského exposlance Kotlebu. „Udělil Zeman povolení k boji na Ukrajině náckovi?!“ zaznělo. Věc by měla podle právníka Tomáše Tyla prošetřit kancelář prezidenta Pavla.

Kdyby jeden hákový kříž. Náš bojovník na Ukrajině toho má víc
Foto: Repro Facebook Sendy Storm
Popisek: Sendy Storm

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31087 lidí
Český dobrovolník patřící k nechvalně proslulému pluku Karpatská Sič, dobrovolnické jednotce vzešlé z jednoho z ukrajinských krajně pravicových uskupení, se měl pohřešovat několik dní a organizace Memorial – International Legion Defense of Ukraine, sdružující zahraniční dobrovolníky, o pátrání po muži informovala v neděli večer.

„Náš bratr, český dobrovolník, se pohřešuje v akci,“ uvedla organizace s tím, že byl viděn naposledy poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk na Donbasu. Facebooková stránka zdravotnizajisteni.cz pak dodala, že měl pohřešovaný dobrovolník převážet humanitární pomoc z Kyjeva a neví se, kde skončil.

Obě facebookové stránky následně během pondělka aktualizovaly pátrání po muži s tím, že se objevil. „Skvělé zprávy… díky vašemu sdílení se Sendy našel. Po šesti dlouhých dnech. Děkujeme všem, je živý a díky vám se ozval,“ aktualizovala organizace zdravotnizajisteni.cz, jež na Ukrajinu zajišťuje humanitární pomoc.

Co kromě samotného zmizení dobrovolníka mnohé zaujalo, jsou jeho sociální sítě, respektive jejich obsah – na facebooku muže se totiž nachází nemálo fotografií s neonacistickým podtextem.

Muž, jenž měl před odjezdem na Ukrajinu pracovat jako kuchař v restauraci v letovisku Maspalomas na ostrově Gran Canaria, na jedné z fotografií na svém facebooku například drží pizzu s naaranžovaným hákovým křížem a zvedá přitom pravici.

Na svém profilu v minulosti také sdílel odkazy na nacistickou symboliku.

Velmi často připojoval také číslovku 14-88, což je v neonacistické terminologii odkaz na motto americké neonacistické teroristické skupiny The Order/Silent Brotherhood, která působila v letech 1983–1984: „Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti.“ Číslice 88 pak odkazuje na abecední pořadí a zkratku HH pro nacistický pozdrav: „Heil Hitler!“

Právě tyto číslice znamenaly v minulosti problém například pro slovenského exposlance Mariana Kotlebu, jenž chudým rodinám odesílal šeky ve výši 1488 eur, následně byl kvůli tomu obviněn z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod.

Dobrovolník bojující na Ukrajině se tímto neonacistickým odkazem pochlubil i jeho umístěním na auto.

V minulosti také sdílel, jak by si představoval pozměnit symbol brazilského Rio de Janeira. Místo sochy Krista by nad městem rád viděl říšskou orlici.

Následně muž po vypuknutí války na Ukrajině sdílel své fotografie v uniformě. Podle svého dřívějšího rozhovoru pro deník El País měl v boji v únoru utrpět zranění v podobě dvou zlomených žeber. „Kdyby šla střela jen pár centimetrů vedle, byl bych mrtvý,“ uvedl.

Muž dle nášivek na své uniformě bojuje v rámci pluku Karpatská Sič, dobrovolnické jednotky spojené právě s ukrajinským krajně pravicovým podhoubím. Česká televize v minulém roce informovala, že v něm má bojovat mnoho cizinců z Velké Británie, Latinské Ameriky a z Česka.

Karpatská Sič bylo původně označení pro ukrajinské nacionalisty, kteří se snažili vyhlásit nezávislost tzv. Karpatské Ukrajiny a mezi 14. a 15. březnem roku 1939 bojovali i proti československé armádě.

„No, takže prostě otevřený nácek. Jistě, s ničím to nesouvisí, a když pečeš pizzu, prostě tam dáš buddhistický symbol štěstí a ukazuješ, jak vysoko skáče tvůj pes. A taky Edelweiss není Edelweiss, ale ‚edel´vajs‘ a když si dáš na auto značku ‚AH 8818 HH‘, je to samozřejmě jen taková náhoda, protože Adolf Hitler se v Ukrajinštině píše Gitler!“ komentoval vše právník Tomáš Tyl.

Věc by dle něj měla vyšetřit kancelář prezidenta Petra Pavla. „Si myslím, že Gabčík, Kubiš, Valčík, Opálka a potažmo i před pár dny zesnulý gen. Boček by plakali, kdyby viděli, koho náš stát podporuje. Ten člověk, dle mého názoru, jistě žádal o povolení k boji od prezidenta republiky. A zřejmě ho dostal, aby byl beztrestný.
TOTO BY MĚLA KANCELÁŘ PETRA PAVLA VYŠETŘIT JAKO PRVNÍ VĚC! Udělil Zeman povolení k boji na Ukrajině náckovi?!“ táže se.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 27.03.2023 17:47:26
Je potřeba si uvědomit, že za Z dostanete tři roky a za hákový kříž pochvalu. Právní stát nám někam zmizel.

| 10 | 0

Další články z rubriky

„Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

4:44 „Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

Na pláži splašky, jídlo kydlé jak prasatům. Nevyhovující hotely a pláže. Dle zástupců cestovních kan…