Klaus se bude zpovídat z velezrady. Senátorka z ČSSD: Zákon platí pro všechny

04.03.2013 19:01

Senát zažaluje končícího prezidenta Václava Klause pro velezradu u Ústavního soudu. Pro bylo 38 senátorů. Proti 30. „Nikdo se nesmí stavět nad zákon, ani prezident republiky,“ prohlásila krátce po skončení hlasování senátorka Božena Sekaninová (ČSSD), která spolu s dalšími 27 senátory návrh na žalobu předložila.

Klaus se bude zpovídat z velezrady. Senátorka z ČSSD: Zákon platí pro všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Návrh zažalovat prezidenta Václava Klause pro velezradu tedy na dnešním jednání Senátu prošel. Stačilo k tomu 38 senátorských hlasů, tedy nadpoloviční většina. 30 senátorů bylo proti. Věcí se teď začne zabývat Ústavní soud. „Nikdo se nesmí stavět nad zákon, ani prezident republiky,“ řekla ParlamentnímListům.cz krátce poté, co skončilo hlasování, senátorka Božena Sekaninová (ČSSD) zvolená za obvod Prostějov.

Sekaninová: Nechť rozhodne soud

„Nechť tedy Ústavní soud posoudí, zda v tomto případě prezident republiky nepřekročil svůj mandát a nepoškodil zájmy republiky a jejích občanů,“ pokračovala Sekaninová. Senátorka důvody pro souzení Klause z velezrady podle svých slov vidí především v amnestii. „Nesouhlasím s dopadem amnestie v oblasti hospodářské kriminality, kdy desítky lidí, kteří si vybudovali svou existenci na obohacování na úkor druhých, budou osvobozeni jen proto, že se jim léta dařilo vyhýbat se soudním jednáním. Současně také lidé, kteří jimi byli okradeni v podstatě přijdou o praktickou možnost náhrady způsobené škody,“ sdělila dále redakci.

Brož: Nenašel jsem důvod hlasovat pro

Jiný senátor z Olomouckého kraje Zdeněk Brož (nestr. za KDU- ČSL a NV) naopak hlasoval proti žalobě pro velezradu. „Podrobně jsem si pročetl věcné podklady, které byly dodány k tomuto hlasování, a nenašel jsem v nich dostatek důvodů k tomu, abych zvedl ruku pro,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že konečné rozhodnutí Senátu nechce komentovat.

Podle Kubery je toto rozhodnutí špatným signálem do zahraničí

ČSSD má v Senátu 45 senátorů z 81. Sociální demokracie však nebyla v hlasování jednotná. Proti návrhu hlasoval například předseda senátorského klubu sociálních demokratů Petr Vícha. Žalobu však podpořili také senátoři z jiných senátorských klubů - například Eliška Wagnerová nebo Tomio Okamura. Jednoznačně proti byli senátoři z ODS - třeba Jaroslav Kubera je podle svých slov přesvědčen, že rozhodnutí Senátu poslat Klause před Ústavní soud je špatným signálem do zahraničí a snahou končícímu prezidentovi zabránit v dalším působení v politice.

Návrh žaloby se opíral o tři hlavní důvody

Návrh žaloby na prezidenta se opíral o tři hlavní důvody - novoroční amnestii, odmítnutí ratifikovat smlouvu EU o eurovalu, ačkoliv ji schválily obě komory parlamentu, a odmítnutí jmenovat soudního čekatele Petra Langera soudcem nebo to zdůvodnit na základě nařízení Nejvyššího správního soudu.

Klausovi nástupci budou moci být souzeni i za hrubé porušení ústavy

Velezrada je trestný čin, kterého se může dopustit pouze prezident republiky. Je to zároveň jediný veřejnoprávní delikt, který úřadující hlava státu mohla dosud spáchat. Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Trestem je zbavení funkce a ztráta způsobilost znovu ji nabýt. Miloše Zemana však bude moci nově Senát se souhlasem Poslanecké sněmovny zažalovat i za hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Tato ústavní novela, která byla přijata spolu s přímou volbou prezidenta, vstoupí v platnost 8. března.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šutry a klacky, zničené fasády. Malí sígři dusí sever:  Dávky? Zavřít? Konec tolerance

9:51 Šutry a klacky, zničené fasády. Malí sígři dusí sever: Dávky? Zavřít? Konec tolerance

V Litvínově si zařádil další dětský gang. Je parta vandalů vyústěním covidového záškoláctví, nebo „n…