Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku

05.08.2020 12:44

Epidemiolog Rastislav Maďar dostal důrazné doporučení od premiéra Andreje Babiše. Měl by omezit mediální výstupy a nemluvit do toho, čemu nerozumí. Předseda vlády to řekl ParlamentnímListům.cz v reakci na Maďarův rozhovor pro týdeník Echo.

Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar, vyhozený šéf pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření na MZČR
reklama

Mediální stojaté vody v posledních dnech značně rozvířil epidemiolog Rastislav Maďar. Nejprve dával rady českým občanům, že se na chorvatských mejdanech mohou nakazit koronavirem a sám tento příspěvek na twitteru psal ze své dovolené v Chorvatsku. 

„Zrče na chorvatském ostrově Pag je vyhlášené místo pro mega dance party velkých mas lidí z různých zemí Evropy. Ano, už tam byli v červenci i Češi a ano, už z toho máme nakažené v různých částech ČR. Tak pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum.“ Jenže tento příspěvěk sám psal z Chorvatska, na což nejen Maďara upozornil slavný seriálový lobbista Tonda Blaník. „A není ti blbý, psát nám tohle z Chorvatska, Rosťo?“ zeptal se. A Maďar měl z ostudy kabát.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 10969 lidí

Následně portál Echoprime.cz publikoval s Rastislavem Maďarem obsáhlý rozhovor, kde se epidemiolog pustil do komentování témat i mimo svůj obor.

„Spousta lidí si žila nad poměry vzhledem ke svým příjmům, myslela si, že mít se dobře je základní lidské právo. A to není,“ uvedl krom jiného Maďar. Zadělal si tím na pořádný poprask. 

Do Maďara, který na resortu zdravotnictví vede pracovní skupinu určující rozsah karanténních a dalších omezujících opatření, se ostře pustil premiér Andrej Babiš. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil ze své dovolené. 

„Jeho výrok rozhodně nebyl vhodný, pro někoho může být dokonce urážlivý. Pan Maďar by se neměl vyjadřovat ke všemu jako nějaký politik. Hlavně bych mu doporučil omezit mediální výstupy. K ničemu tím rozhodně nepřispívá,“ vzkázal mu důrazně premiér. 

Následně epidemiologovi připomněl, čemu by se měl věnovat. „Jeho úkolem je řešit epidemiologickou situaci v naší zemi a rozhodně nemá poučovat lidi ve věcech, kterým evidentně nerozumí,“ sdělil naštvaně Andrej Babiš prostřednictvím PL.

 
Ve zmíněném rozhovoru přišla řeč i na stále tolik probírané roušky, které po měsících nošení už lidi začínají spíš otravovat a konečně i stále více lékařů či jiných odborníků zpochybňuje jejich nutnost. 

Podle Maďara bude na podzim nutné obnovit nošení roušek prakticky ve všech uzavřených prostorách, kde nebude možné držet dvoumetrové rozestupy. Epidemiolog nicméně v reakci na přímou otázku Daniela Kaisera z Echa přiznal, že roušky mají hlavně psychologickou prevenci. Zdůraznil také, že v jihovýchodní Asii se roušky nosí dávno běžně a je tam horko celoročně. 

Aby lidé na roušky nenadávali a zvykli si, je prý otázka evoluce. „Za pár měsíců si naši lidé zvykli na roušky i na rozestupy, dnes je často vytvářejí i tam, kde to po nich nikdo nevymáhá,“ konstatoval Rastislav Maďar.

Fotogalerie: - Jak je to s Covidem?

Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedna z největších nemocnic v zemi hlásí problém. Vážný

5:00 Jedna z největších nemocnic v zemi hlásí problém. Vážný

Fakultní nemocnice Brno patří mezi největší a současně i nejprestižnější pracoviště této republiky. …