Máma, táta, tchán, snacha, strýc, teta? Babišův muž v Havířově dozoruje kšefty, u kterých se bojí i „vostrý kluci“. A všichni mlčí. Jenže my nebudeme

17.02.2021 4:43

O poslanci hnutí ANO, moravskoslezském zastupiteli a primátorovi Havířova Josefu Bělicovi jsme psali v souvislosti s udělením dotace na sportovní klub, který vede jeho manželka. Následně jsme upozornili na to, že v Havířově dochází k prorůstání rodinných vazeb do městských společností.

Máma, táta, tchán, snacha, strýc, teta? Babišův muž v Havířově dozoruje kšefty, u kterých se bojí i „vostrý kluci“. A všichni mlčí. Jenže my nebudeme
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Josef Bělica

Anketa

Skončí letošní ,,covidová zima" celonárodní tragédií?

76%
24%
hlasovalo: 5478 lidí
Již zmíněná primátorova žena získala místo v městské firmě Havířovská teplárenská společnost. Dalším příbuzným Josefa Bělici, který obsadil příjemný post v městské firmě, je sestra Sylva. Ta zastává pozici v městské příspěvkové organizaci sportovních a rekreačních zařízení Havířov.

Jenomže ono má to propojení kamarádů, známých a příbuzných mnohem širší konotace.

Tentokrát už nejde o jeden měsíční plat, ale o desítky milionů korun.

ParlamentníListy.cz před vydáním tohoto článku oslovily mnoho zdrojů; úředníky, politiky, podnikatele. Oficiálně nepromluvil jediný. Neoficiálně jich bylo dost. Všichni ale měli až nepopsatelný strach z důsledků. Mozaiku příběhu proto budeme stavět výhradně na veřejně dostupných informacích a ověřených indiciích.

Havířovský sociální podnik, s.r.o., vznikl v roce 2015. Do obchodního rejstříku byl zapsán přesně 2. dubna toho roku. Předmětem podnikání je široká paleta aktivit; opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny, podlahářství, lakýrnictví, natěračství, tesařství, topenářství. Zkrátka a dobře vše, co se může hodit pro výstavbu nebo rekonstrukci bytů a domů. Tehdejším jednatelem byl jistý David Horák. Toho 4. června 2019 nahradila v pozici jednatelky Ilona Horáková Matušínská. Jde o jeho manželku.

Firma se po založení začala soustředit na menší zakázky v místě působnosti, převážně bourací a demontážní práce a dále pak na rekonstrukce a opravy bytových jednotek. „Rozsah prací se postupně rozšiřuje a roste kapacita a pružnost firmy,“ uvádí se na oficiálních webových stránkách firmy.

Naši redakci především zajímalo, jakým způsobem se firmě daří ve vztahu k městu. Jak vidno, růst je to záviděníhodný. Každým rokem má HASOP o něco víc kšeftů a o něco víc smluv. ParlamentníListy.cz studovaly stovky dokumentů z registrů, z nichž plyne následující přehled. Jde o peníze, které HASOP tečou z města Havířova, respektive z tamní Městské realitní společnosti.

  • 2016 – zhruba 5 milionů
  • 2017 – zhruba 5 milionů
  • 2018 – zhruba 5,7 milionu
  • 2019 – zhruba 7 milionů
  • 2020 – zhruba 11 milionů
  • 2021… není uzavřen, ale zakázky pokračují

Hned od vzniku se tak soukromá firma pilně soustředila na spolupráci s městem. Celkem si přišla na několik desítek milionů korun za odvedenou činnost. V minulém volebním období měl právě tento typ spolupráce v gesci jediný člověk; bývalý náměstek, současný primátor Josef Bělica z hnutí ANO. Že moc dobře věděl, o co se jedná, dokládá i další skutečnost.

Bělica a jednatelka HASOP spolu tráví volný čas v místním kynologickém svazu.

Vztahové pole primátora Bělici, zpracování ParlamentníchListů.cz

O něm jsme se už také zmínili. Bylo to u tématu likvidace nepohodlných úředníků a politiků, které se primátoru Bělicovi postavili do cesty.

„Nechal vyhodit vedoucího oddělení interní kontroly a auditu pro své podezření jeho spolupráce s tehdejší vládnoucí KSČM v koalici s ČSSD. Také nechal vyhodit dlouholetou referentku oddělení interního auditu a kontroly ze stejného důvodu. Na pozici vedoucí tohoto oddělení přijal Karin Rajdusovou, která je téměř sousedkou Pepy Bělici, a navíc se pan Bělica moc dobře zná s jejím manželem, Miroslavem Rajdusem z kynologického svazu,“ uvedl náš zdroj z havířovské radnice.

To prozatím nechme stranou. Jde nám výlučně o spojení peněz a takříkajíc mezilidských vztahů.

Město Havířov si pro komunikaci s různými opravami a správou bytového fondu zřídilo vlastní právnickou osobu. Jedná se o Městskou realitní agenturu, s.r.o., nástupce bývalého státního podniku Bytový podnik Havířov. Základní kapitál 7 947 000 korun, jehož 100 procent vložilo a drží statutární město Havířov, ukazuje na fakt, že jde samozřejmě o městský podnik.

V jeho struktuře v minulosti působila jistá Eva Horáková. Ano, jde o matku Davida Horáka, výše uvedeného prvního jednatele HASOP, jehož v čele firmy nahradila manželka. Náhoda? Je to možné. ParlamentníListy.cz každopádně oslovily jak město Havířov, tak HASOP a Městskou realitní agenturu, aby nám vztahy vysvětlily. Neozval se nikdo. Otázky nabízíme jako součást materiálu.

Jenomže tím celý propletenec zcela viditelných a čitelných vztahů nekončí.

HASOP, ačkoli se jedná o s. r. o., má i vlastní dozorčí radu. V ní jako předseda od 29. prosince 2017 sedí Zdeněk Trávníček. Dosud neznámé jméno nabírá zcela jiný rozměr ve chvíli, kdy se vrátíme do městem ovládané realitní agentury. Právě v ní je totiž na sekretariátu kontakt na Jiřinu Trávníčkovou. Další náhodná shoda jmen? Nikoli. Jiřina Trávníčková je manželkou Zdeňka Trávníčka.

Ani se nechce věřit, že městská firma je skutečně městskou firmou, nikoli soukromým podnikem rodin provázaných s primátorem Bělicou.

Jelikož se jednalo o vážná zjištění, ptali jsme se jak zastupitelů města, tak tiskového oddělení. Několikrát. Neozval se nikdo. Na dotazy pravidelně nereaguje ani Bělicova poslanecká asistentka Markéta Nowaková. Její specifické jméno si zapamatujte. Vrátíme se k němu.

A proto jsme požádali o vyjádření týkající se až zázračného úspěchu firmy HASOP havířovské úředníky.

Buďme ale přesní.

V pondělí 1. února jsme odeslali dotaz na náměstka primátora pro investice a chytré město Bohuslava Niemiece, jeho asistentku Marii Febrovou a také tiskovou mluvčí Rosalii Seidl Pokornou. Chtěli jsme vědět přesnou výši smluv s Havířovským sociálním podnikem, s.r.o., v letech 2015–2016–2017–2018–2019–2020. Částky jsme chtěli rozepsat po jednotlivých letech. Odpověď ani od jednoho zmíněného nedorazila.

Proto jsme v pátek 5. února oslovili také pracovníky magistrátu městského úřadu Havířov, kterých jsme se na společnost HASOP ptali. Chtěli jsme vědět, jak je možné, že už pět let sobě tato společnost pravidelně zvyšuje příjmy a zakázky z města Havířov. Zda je to tím, že nabízí v rámci výběrových řízení nejlepší cenu? A kolik přesně firem město Havířov oslovuje a poptává v souvislosti s úpravami bytového fondu? Odpověď? Jen jedna.

„Dobrý den vážení, uvedené je mimo agendu svěřenou Organizačním řádem MMH odboru územního rozvoje,“ sdělil vedoucí odboru územního rozvoje Karel Mokroš. Do kopie dal všechny dotázané, ale ani poté nezareagoval nikdo. Podle našich informací přímo z tamní radnice je propojení primátora a firma HASOP už roky veřejným tajemstvím.

Shrňme proto aktuální stav věcí.

Primátor Bělica měl v minulém volebním období na starost mimo jiné bytový fond Havířova. Tam se zřejmě poznal i s Davidem Horákem, jednatelem soukromé firmy, která z Havířova vytěžila desítky milionů. Horákova matka působila v již uvedené městské realitní společnosti. Horákova manželka nadále pokračuje v tradici a řídí soukromý HASOP. Primátor Bělica zná všechny zmíněné. Ilona Horáková Matušínská je členkou stejného kynologického svazu, který na řadu místních působí jako výběrový spolek, kde se prý řeší kromě pejsků a fenek i zakázky. V městské firmě působí Jiřina Trávníčková, jejíž manžel je předsedou dozorčí rady soukromé firmy HASOP, která je na městě z velké části závislá. Ukazují to veřejné sbírky listin a dostupné účetní závěrky.

A když se na to ptáme, všichni mlčí.

Odpovědi tudíž nemáme ani na otázku, kolik přesně firem město pro rekonstrukce bytů oslovuje, na základě jakých kritérií jsou vybírány a kdo kontroluje, zdali nejde o stále stejné a dokolečka se točící subjekty.

Prostě nic.

Josef Bělica má však aktivit mnohem víc. A na ně ukážeme v dalším materiálu.

Dotazy na HASOP:

Dobrý den, rádi bychom se zeptali na několik otázek týkajících se HASOP.

Předem děkuji za odpověď.

1. Jakým způsobem se do Vaší společnosti dostal pan Zdeněk Trávníček?

2. Jaké je personální propojení pana Trávníčka s paní J. Trávníčkovou z MRA? (sekretariát)

3. Je jednatelka ILONA HORÁKOVÁ MATUŠÍNSKÁ tatáž, která je členkou ‚Český kynologický svaz, základní kynologická organizace č. 038 Havířov-Bludovice“?

4. Jaký vztah je mezi paní Horákovou-Matušínskou a panem Davidem Horákem, bývalým jednatelem Havířovského sociálního podniku, s.r.o.?

5. Jaký je vztah mezi oběma zmíněnými a paní Evou Horákovou, která dříve působila v MRA?

6. Kolika výběrových řízení se HASOP účastnil v letech 2015–2020?

7. Čím si můžeme vysvětlit markantní nárůst zakázek, které do HASOP plynou od jejího vzniku?

8. Kdy poprvé se zástupci Vaší společnosti setkali s panem Bělicou, nynějším primátorem Havířova?

9. Kolik – alespoň přibližně – jednání mezi HASOP a panem Bělicou probíhalo v době, kdy byl v minulém volebním období náměstek města a měl v gesci mimo jiné MRA?

Děkuji

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znalci posuzovali 195 obrazů. 153krát při tom chybovali. Přehlédli podpis, datum, spletli velikost. Ruská ruleta s osudy odsouzených pokračuje

4:43 Znalci posuzovali 195 obrazů. 153krát při tom chybovali. Přehlédli podpis, datum, spletli velikost. Ruská ruleta s osudy odsouzených pokračuje

Dnes se opět podíváme na kauzu manželů Fröhlichových a jejich přítele Milana Trokana, kteří byli Kra…