Německo, náš vzor! Mějte rádi Romy, ciťte sounáležitost k muslimům. Byli jsme u toho, když neziskovka přijela školit české děti

19.06.2017 14:07 | Zprávy

REPORTÁŽ Na pojem „multikulti“ zapomeňte. Nové slovo, které jej nahrazuje, je diverzita. Alespoň tak to tvrdila Ulriche Füglová z neziskovky Tandem. Společně s Česko-německým fondem budoucnosti a Goethe institutem totiž uspořádala v Plzni první Česko-německou školu diverzity v České republice. Studenti a pedagogové se v několika workshopech učili přístupu k odlišnosti. „Síťování a výměna zkušeností mezi českými a německými vedoucími skupin mládeže a jinými multiplikátory,“ tak to doslova znělo v prospektu, který popisoval akci.

Německo, náš vzor! Mějte rádi Romy, ciťte sounáležitost k muslimům. Byli jsme u toho, když neziskovka přijela školit české děti
Foto: Václav Fiala
Popisek: Česko-německá škola diverzity

Do plzeňského DEPA, kde dříve byla základna trolejbusů městské hromadné dopravy, i přes zanedbatelné vstupné a hudební či filmový program z veřejnosti mnoho lidí nepřišlo. Na lavičkách poposedávalo jen několik rodin nebo teenagerů.

Diverzita!

„Diverzita je téma v Německu  již delší dobu a je to věc nejen školy,“ pochvalovala si situaci u našeho souseda paní Füglová, která je v neziskové organizaci Tandem zapojena od roku 2009 a nyní vyučuje na liberecké univerzitě germanistiku. „Takovéto nabídky akcí jsou u nás v Německu již déle,“ ukazovala na přehršle materiálů v obou jazycích. Týkaly se boje proti nenávisti k Romům, sounáležitosti s muslimy, nechyběly prospekty třeba Amnesty International s jednotlivými programy pro školní mládež.

Více takových akcí

Lucie Tarolová z Tandemu pro ParlamentníListy.cz uvedla, že „na českých školách při propojování mezioborových předmětů se pracuje s multikulturní výchovou. Jenom by bylo třeba více vzdělávat i pedagogy v těch nejaktuálnějších trendech,“ posteskla si ke stávajícímu stavu u nás. „V diverzitě se mluví nejen o tom, že nejde jen o národy, že tu otevřenost a jinakost musíte vidět v rámci jednoho národa. Jak se vnímají děti, ženy, dospělí, náboženství. Nejde to učit jen v jednom předmětu. Jde o osobnostní nastavení, na kterém se musí dlouhodobě pracovat,“ prohlásila přesvědčivě. „Pro někoho to mohou být kontroverzní témata, ale pro pedagogy je to samozřejmé s tím pracovat,“ poinformovala koordinátorka Česko-německé školy diverzity Lucie Podlešáková. Podle ní sem přijelo na třicet mladých lidí, především z Plzeňska, Prahy a Brna. Z Německa sem  dorazilo deset aktivistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Martin Herman, MPA byl položen dotaz

Chápu vás dobře?

Že kauza dozimetr není vyšetřována objektivně, a že podle vás tato vláda ovlivňuje vyšetřování? Jsme na tom jako stát podle vás tak špatně, že u nás nefunguje nezávislé vyšetřování a justice? A stejnou logikou, nehrozí pak, že když bude u vlády ANO, budou ovlivňována kauzy kolem Babiše nebo když v n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prahou jdou zprávy, že ve volbách jde opozici o život

4:40 Prahou jdou zprávy, že ve volbách jde opozici o život

Obavy lídrů a významných postav menších opozičních stran z vymyšlené kriminalizace i vzkazy, že se m…