„Od Angely Merkelové bylo pozvání pro uprchlíky dobrým strategickým krokem. Nechceme přeci nekontrolovatelné násilí na hranicích, snažíme se o mír v Evropě. Navíc lidé jsou lidé. To je o humanitě, a ne o náboženství či rase,“ prohlásil při setkání, které zorganizovala Asociace pro mezinárodní otázky, Markus Löning. Jde o bývalého zmocněnce německé vlády pro lidská práva a humanitární pomoc a staronového místopředsedu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Hovořilo se hlavně o migrační krizi a lidských právech.
Problémy s ubytováním
Pracoval ve vládě německé kancléřky a cítí, že je Merkelová na správné cestě, i když má k jejím rozhodnutím dílčí připomínky. „Její pozvání nebylo až takovým hnutím srdce. Nikdy nehraje s emocemi, ale má naopak léta vytvořenou strategickou linii,“ sdělil a na dotaz, proč se v tomto kontextu moc neradila s partnery, odvětil: „Měla to prodiskutovat, ale musela přijmout rychlé rozhodnutí. Času na debaty bylo málo, tak zvolila cestu solidarity. V tom jednala správně.“ Německo má prý pro uprchlíky několik výhod, například jde o otevřenou a bohatou společnost.
Příliv migrantů nicméně plodí mnoho administrativních problémů. „Nedaří se je ubytovat. V Berlíně se nám sjíždějí na staré letiště uprostřed města. Jinak žijí po prázdných školách, domech a v tělocvičnách. Nedávno jsem se bavil s kamarádem, který to má v Berlíně na starost, a říkal, že máme v jednom zákoně pro mimořádné situace legální možnost jít za majitelem prázdného domu, aby jej pronajal, když ho administrativa potřebuje, a on to musí udělat. Zatím jsem o takové situaci neslyšel, ale je to možné,“ dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský