O co jde Merkelové? Pozvání uprchlíků nebylo hnutím srdce, ale strategický krok. Významný německý politik pohovořil

02.12.2015 13:31 | Zprávy

S pozváním migrantů zvolila Angela Merkelová cestu solidarity a jednala správně. Evropská unie by nyní měla vyjádřit podporu Turecku a zavést bezvízový styk pro jeho občany. Takto se vyjadřuje Markus Löning, který byl ve vládě německé kancléřky zmocněncem pro lidská práva. V součanosti je místopředsedou Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

O co jde Merkelové? Pozvání uprchlíků nebylo hnutím srdce, ale strategický krok. Významný německý politik pohovořil
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý německý zmocněnec pro lidská práva Markus Löning

„Od Angely Merkelové bylo pozvání pro uprchlíky dobrým strategickým krokem. Nechceme přeci nekontrolovatelné násilí na hranicích, snažíme se o mír v Evropě. Navíc lidé jsou lidé. To je o humanitě, a ne o náboženství či rase,“ prohlásil při setkání, které zorganizovala Asociace pro mezinárodní otázky, Markus Löning. Jde o bývalého zmocněnce německé vlády pro lidská práva a humanitární pomoc a staronového místopředsedu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Hovořilo se hlavně o migrační krizi a lidských právech.

Problémy s ubytováním

Pracoval ve vládě německé kancléřky a cítí, že je Merkelová na správné cestě, i když má k jejím rozhodnutím dílčí připomínky. „Její pozvání nebylo až takovým hnutím srdce. Nikdy nehraje s emocemi, ale má naopak léta vytvořenou strategickou linii,“ sdělil a na dotaz, proč se v tomto kontextu moc neradila s partnery, odvětil: „Měla to prodiskutovat, ale musela přijmout rychlé rozhodnutí. Času na debaty bylo málo, tak zvolila cestu solidarity. V tom jednala správně.“ Německo má prý pro uprchlíky několik výhod, například jde o otevřenou a bohatou společnost.

Příliv migrantů nicméně plodí mnoho administrativních problémů. „Nedaří se je ubytovat. V Berlíně se nám sjíždějí na staré letiště uprostřed města. Jinak žijí po prázdných školách, domech a v tělocvičnách. Nedávno jsem se bavil s kamarádem, který to má v Berlíně na starost, a říkal, že máme v jednom zákoně pro mimořádné situace legální možnost jít za majitelem prázdného domu, aby jej pronajal, když ho administrativa potřebuje, a on to musí udělat. Zatím jsem o takové situaci neslyšel, ale je to možné,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…