Pitr by ve středu prý mohl být na svobodě

24.07.2011 5:27 | Zprávy

VÍME PRVNÍ Kontroverzní český podnikatel Tomáš Pitr bude s největší pravděpodobností příští týden na svobodě. Muž pravomocně odsouzený v Česku, který bývá často spojován se zavražděným šéfem podsvětí Františkem Mrázkem, byl zadržen loni 26. července v horském středisku Svatém Mořici v kantonu Graubünden. A podle švýcarského práva nesmí být cizinec zadržován ve vazbě déle než jeden rok. Znamená to, že ve středu by mohl Pitr projít bránou věznice v Churu, správním středisku kantonu.

Pitr by ve středu prý mohl být na svobodě

V roce 2006 byl Tomáš Pitr odsouzen za daňové úniky na pět let vězení, ale  z Česka uprchl. Už jako odsouzeného na útěku ho roku 2010 pražský městský soud odsoudil k dalšímu trestu za machinace s akciemi Setuzy. Podle žalobců se dopustil porušování povinnosti při správě cizího majetku tím, že vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, čímž způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. Z obou verdiktů pak pro něj vyplynul souhrnný trest ve výši šesti let.

Krejčíř měl být z JAR do měsíce doma

Když byl Pitr zadržen, bylo to prezentováno jako obrovský úspěch a tehdejší ministr vnitra Radek John jásal. Po blamáži se zatčením Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice se však už zdržel kasání jako jeho předchůdce Ivan Langer, který prohlásil, že Krejčíř bude do měsíce v Česku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že vidí možnost vydání Pitra do České republiky asi 50 na 50.

Před rokem:
Švýcarsko lapilo podnikatele Tomáše Pitra
Česko to nezvládlo, reagují politici na zatčení Pitra
Tejc: Pospíšil by měl pracovat na Pitrově vydání, a ne si dělat alibi
Šance na vydání Pitra jsou podle Pospíšila 50:50


"Ve věci našeho klienta Tomáše Pitra nemáme od švýcarských kolegů informaci, že by se na jeho případ automaticky vztahovala roční lhůta trvání vazby. Nicméně Tomáš Pitr se cítí být nevinný a usiluje ve Švýcarsku o propuštění z vazby. Dojde-li k tomu, tak spíše z jiných důvodů než jen pro uplynutí roční lhůty trvání vazby," sdělil redakci Pitrův pražský advokát Jan Křivánek.

Redakce ParlamentníchListů.cz kontaktovala i ministerstvo vnitra. Právě předchůdce Jana Kubiceho v úřadě Radek John po zadržení Pitra ve Švýcarsku hovořil o velkém úspěchu. "Pan ministr se k tomu nebude vyjadřovat, navíc nastupuje dovolenou," sdělil ParlamentnímListům.cz  tiskový mluvčí Pavel Novák.

Nicméně Nejvyšší soud otevřel projednávání případné obnovy řízení v první Pitrově kauze. Křivánek totiž podal námitku na celý senát, hlavně na jeho předsedu Petra Nováka pro podjatost. Městský soud mu nevyhověl, ale Křivánek podal další stížnost.

„Cítí se být nevinen. Je silný, vždyť už toho má dost za sebou," řekl nedávno pro ParlamentníListy.cz právník o klientově rozpoložení.

Rok vazby je maximum

Pitr však ve středu už bude pravděpodobně na svobodě, protože v březnu 1994 schválil švýcarský federální parlament zákon, podle kterého může být cizí státní příslušník zadržován tři měsíce, v nezbytném případě se doba může doba prodloužit na jeden rok.

"Ve Švýcarské konfederaci opravdu nemůže být nikdo ve vazbě držen déle než rok. Existují sice dodatky, které umožní vazbu prodloužit, například pro zločiny proti lidskosti, genocidu, nebo válečné zločiny, a podobné nejvážnější delikty. Případ pana Pitra neznám, takže nemohu soudit, ale pokud jde o nějaké daňové záležitosti, tak pochybuji, že by vazba byla prodloužena. Navíc Švýcarsko extradikuje jen za činy, které jsou trestné v konfederaci," řekl pro ParlamentníListy.cz právník z Curychu Christian Reich

„To, že všichni zločinci budou nakonec dopadeni, byla jen silácká slova. Realita je někde úplně někde jinde. Obávám se, že to s Pitrem skončí stejně jako kauza Krejčíř," vyjádřila pro ParlamentiníListy.cz své obavy bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Dále čtěte:
Vsaďte si na vydání Pitra. Bookmakeři české justici nevěří

O vydání Pitra pochybuje i bývalý ministr vnitra František Bublan. „Nejsem příliš velký optimista, už jsem podobné poloúspěchy zažil a nakonec jsem byl zklamán. Vše bude záležet na státním zastupitelství a také na tom, kolik má Pitr ještě peněz," míní v reakci pro ParlamentníListy.cz Bublan.

SLEDUJEME KAUZU PITR

Úspěšně  unikají

Pitr není jediný komu se možná podaří uniknout před českou spravedlností. Zakladatel Harvardských fondů Viktor Kožený žije už 17 let na Bahamách. Loni rozhodl pražský městský soud, že Kožený a jeho bývalý kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody každý na deset let do vězení s ostrahou.

Boris Vostrý expředseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu a blízký spolupracovník Viktora Koženého žije ve středoamerickém Belize a počátkem roku 2003 přijal belizské občanství. V ČR je stíhán jako uprchlý. V roce 2006 Vostrý oznámil, že se vrátí do Česka, pokud mu úřady poskytnou doprovod. Státní zástupce ale takový postup odmítl a Vostrý se do země zatím nevrátil.

Radovan Krejčí, podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v červnu 2005 policistům při prohlídce jeho domu. Od té doby byl i s rodinou na Seychelských ostrovech, kde má tamní občanství. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu v únoru 2009 rozhodl, že podnikatele k trestnímu stíhání do Česka nevydá.

Pitr se narodil v roce 1971 a k většímu majetku přišel už na počátku devadesátých let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem. Nicméně už na konci devadesátých let se společníky ovládl tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy. V současnosti je řazen mezi nejbohatší Čechy.

Napsali jsme:

Pitr si u Nejvyššího soudu nepomohl. Šestiletý trest platí
Ministr zaskočil diváky ČT. Mrázek a Pitr znovu spolu
Pitr pracuje i z vězení. Firmy přesunul na bezpečné Seychely
Paroubek vztekle popsal, co mu Pitr v roce 2005 udělal

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Urban

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…