Plzeňský biskup nahrál píseň pro zvon bartolomějské katedrály

25. 7. 2012 16:44

Plzeňský biskup František Radkovský namluvil slova ke skladbě, která má podpořit sbírku na nové zvony pro katedrálu svatého Bartoloměje, nejvyšší kostel západočeské metropole. U zrodu písně s názvem Zvon stojí autorská dvojice Vilém Dubnička a Zdeněk Lahoda, nazpívala ji sólistka operety plzeňského Divadla J. K. Tyla Soňa Borková spolu s vokálním kvintetem Hlasoplet.

Plzeňský biskup nahrál píseň pro zvon bartolomějské katedrály
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
reklama

„Velmi bych si přál, aby se do Plzně alespoň jeden ze zvonů zničených během druhé světové války zase vrátil,“ nechal se slyšet biskup. Zatímco v 16. století se na katedrále rozeznívalo pět zvonů, nyní mohou obyvatelé města slyšet pouze dva. Umělci umístili píseň na internetové stránky a vyzývaji, aby k ní lidé natočili videoklip, či ji dokonce sami přetvořili k obrazu svému.

Sbírka na podporu kostelních zvonů započala v červnu tohoto roku, její organizátoři doufají, že se jim podaří shromáždit peníze alespoň na jeden zvon do roku 2015, kdy se Plzeň stane hlavní evropskou kulturní metropolí. Výroba největšího zvonu přijde na více jak milion korun.

Lidé se mohou zapojit peněžními příspěvky v kavárnách CrossCafe či prostřednictvím internetových stránek. Architekt Jan Soukup však nevěří, že se podaří získat od veřejnosti dostatek finančních prostředků. „Když se vybere 10 až 20 procent, bude to velký úspěch. Ale i samotné zapojení občanů je důležité“, řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku

12:44 Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku

Epidemiolog Rastislav Maďar dostal důrazné doporučení od premiéra Andreje Babiše. Měl by omezit medi…