Prague Pride! Nechcete? Vaše peníze i tak dostane. Podívejte se jak

20.07.2023 20:47 | Analýza

Organizace, která každoročně pořádá festival pro LGBT menšiny Prague Pride, ročně inkasuje miliony korun a zdaleka nejde pouze o srpnovou týdenní akci v Praze. Rozpočet jí plní ministerstva školství, práce a sociálních věcí, zdravotnictví a další složky státu. Jen za minulé tři roky vybrali skoro 50 milionů korun. Podívali jsme se blíže.

Prague Pride! Nechcete? Vaše peníze i tak dostane. Podívejte se jak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Když se řekne Prague Pride, prakticky všem se vybaví srpnový pochod sexuálních menšin v Praze a s tím spojený zhruba týdenní festival akcí po celém hlavním městě. Ovšem „duhový průvod“ nebo „pochod hrdosti“ není jediným předmětem činnosti, kterou stejnojmenný spolek Prague Pride vyvíjí. Odpovídá tomu i rozpočet celé organizace.

Anketa

Jste pro to, aby homosexuální páry směly adoptovat děti?

5%
93%
hlasovalo: 26101 lidí

„Lidskoprávní festival Prague Pride“, jak sami organizátoři svou hlavní akci nazývají, se letos v české metropoli bude konat od 7. do 13. srpna s tím, že hlavní akce, tedy známý průvod městem, proběhne v sobotu 12. srpna. 

Prakticky každoročně je předmětem veřejné debaty dotace, kterou spolek Prague Pride na svůj festival získává z pokladny pražského magistrátu. Nejvíce kritiky na tehdejší vedení Prahy v čele se Zdeňkem Hřibem směřovalo v roce 2021, kdy zastupitelstvo spolku přikleplo 650 tisíc korun i přesto, že v době covidové pandemie nebylo možné průvod uskutečnit. Hřib to hájil tím, že prý nejde o průvod, ale o „edukační program“.

Prague Pride na svůj letošní festival získal z magistrátní pokladny „pouhých“ 700 000 korun. V minulosti, kdy Prahu řídilo pirátské vedení, to býval i milion ročně. Za posledních šest let získal zapsaný spolek Prague Pride z kapes Pražanů zhruba 4.500.000 korun. 

Jak sami organizátoři uvádějí na svém webu, každoroční festival vedle magistrátu hlavního města podporuje také městská část Praha 1, nadace Open Society Fund založená finančníkem Georgem Sorosem. A Česko-německý fond budoucnosti, který přitom na svých oficiálních stránkách uvádí, že podmínkou získání dotace je projekt sbližující Čechy a Němce.

„Finančním příspěvkem rádi podpoříme aktivity jednotlivců nebo organizací z České republiky nebo z Německa, které směřují k bližšímu porozumění mezi Čechy a Němci,“ píše se na stránkách fondu.

Faktem je, že přímá finanční podpora, která spolku Prague Pride směřuje, je násobně vyšší než vyšší stovky tisíc určené na jejich srpnovou akci v ulicích Prahy.  Podíváme-li se na rok 2021, ze kterého je zveřejněna poslední výroční zpráva, tak pouze v tomto jediném roce spolek inkasoval více než 15 milionů korun. Dotace a granty tvořily přes polovinu této částky, konkrétně 8.356.272,40 Kč. 

Za rok 2020, přestože byla naplno rozjetá covidová pandemie, vybral spolek téměř 14 milionů korun. Z toho dotace 9.257.069,50 Kč, přičemž zhruba dvěma miliony přispěly například Spojené státy americké prostřednictvím své pražské ambasády.  Roční výnosy za rok 2019 byly překvapivě ještě vyšší, činily přes 17 milionů korun

Zajímavé je podívat se zblízka, které české úřady nebo jimi zřizované organizace spolku Prague Pride přispívají, neboť tam jde v konečném důsledku o peníze všech daňových poplatníků.

V loňském roce podepsali lidé ze spolku Prague Pride partnerskou smlouvu s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ), jejíž hodnota činila 377.160 Kč. Připomeňme, že NÚDZ není soukromým zdravotnickým zařízením, ale státní příspěvkovou organizací v přímé řídící působnosti Ministerstva zdravotnictví, které řídí Vlastimil Válek z TOP 09.

Vysoké sumy získávají LGBT aktivisté z rozpočtu Domu zahraniční spolupráce, což je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Za uplynulé dva roky (2022 a 2021) doteklo na účty Prague Pride z tohoto zdroje celkem 139,428 eur, což je v přepočtu dle aktuálního kurzu 3.342.906 Kč.

Několik statisícových „příspěvků“ získává spolek Prague Pride též přímo od některých ministerstev nebo státních podniků a dalších organizací. V minulých dvou až třech letech šlo o dvakrát 100.000 Kč z Ministerstva práce a sociálních věcí, stejná částka z agentury CzechTourism. 

Zájem může vzbudit smlouva, která sice není svou částkou závratná, ale nelze přesně specifikovat, co měla obnášet. Jde o kontrakt státního podniku Česká pošta s Prague Pride na sumu 100.000 Kč s tím, že veřejný registr smluv v předmětu smlouvy uvádí pouze „poradenství“.

Redakce ParlamentníchListů.cz se pochopitelně obrátila na Českou poštu s dotazy, o jaké poradenství se specificky mělo jednat, komu a v jakém rozsahu bylo. Stejně tak nás zajímalo, jestli Česká pošta v současnosti se zapsaným spolkem Prague Pride na základě nějakého smluvního vztahu či dohody spolupracuje nebo o takové spolupráci uvažuje. Odpovědi na tyto otázky prozatím nedorazily.

Je třeba připomenout, že v roce 2021 řídil Českou poštu Roman Knap, který na postu generálního ředitele skončil letos v únoru. Ten se proslavil právě tím, když Česká pošta jako státní podnik pod jeho vedením oficiálně podpořila konání festivalu Prague Pride v roce 2021 a dokonce nechala vyrobit krabice pro přepravu poštovních balíků s vyobrazením duhové vlajky. Ve veřejnosti to vyvolalo ostrou kritiku, Knap to tenkrát komentoval slovy, že je z podpory LGBT naprosto nadšený a hrdý jako ještě nikdy před tím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Důchodcům vezmeme a buzíkům dáme, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedrobeřek , 21.07.2023 9:50:20

|  12 |  0

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…