Pravicový myslitel: Čekají nás nové krize. Růst nečekejte

07.01.2013 8:09 | Zprávy

ROZHOVOR Politolog, ekonom a pravicový myslitel Alexander Tomský v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví o budoucnosti Evropské unie a tvrdě kritizuje přímou volbu prezidenta. Problémy v Evropě podle něho zdaleka nekončí, právě naopak. Pokud nepřijde neočekávaný zásadní zlom, čekají nás další krize.

Pravicový myslitel: Čekají nás nové krize. Růst nečekejte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Eurozóna je stále v křeči, nic moc nenasvědčuje zlepšení. Co můžeme v tomto směru v příštím roce očekávat?

Křeč je možná příliš silný výraz. V minulém roce to skutečně už vypadalo, že Seveřané Řecko z mučidel nekonečné fiskální deflace osvobodí (bankrot mimo eurozónu by neměl tak drastické důsledky jako tzv. vnitřní devalvace – 26 % nezaměstnanost, zhroucené hospodářství, masová emigrace, sebevraždy) a Řecko by mělo po čtyřech letech krizi za sebou, tak jako z bankrotu kdysi vybruslila Argentina a nastartovala 7% růst. Pomalý pád na hospodářské dno a splátky (místo odpisu) starých dluhů s občasnými malými odpustky na záchranu eura je děsivá záležitost a všechny řeči eurokratů o solidaritě jsou jen pustý mýtus.

Podobně jako Řecko začalo bankrotovat Španělsko, kde se bankovní monumentální dluhy přesouvaly na stát. Ani levná biliónová půjčka ECB (1% úrok) postiženým bankám v eurozóně, z níž Španělsko čerpalo zhruba třetinu, nepomohla snížit španělské náklady na nové obligace, a tak nakonec Unie odsouhlasila speciální pomoc na konsolidaci bankovních ztrát, tak jako půjčila Řecku na levné odkoupení starých dluhopisů, jež by nezatížily rostoucí deficit státu.

Španělské hospodářství se teď hroutí stejně jako to řecké. Dluhopisné náklady na státní dluhy Itálie a Španělska srazilo především ujištění šéfa ECB, že udělá vše pro záchranu eura. To je také ta celá tragédie. Euro je ideologie. Strukturální problémy eura (odlišné hospodářské cykly) zůstávají, staré dluhy se neodpouštějí a bankrot zaplatí občané celý a nikoli částečně zahraniční kreditoři. Mašinérii společné měny ovládá Německo, které zatím pomoc nepotřebuje, přestože bude v příštím roce stagnovat a poroste jen mezi 0, 05 – 0, 0 7%. Španělský průmysl si na rozdíl od Německa půjčuje za dvojnásobek.

Mnozí euroskeptici na začátku těchto EU krizí mluvili o brzkém konci, ale zatím to tak vůbec nevypadá. Co se ještě musí stát? Čekají nás ještě násobně horší časy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …