Důchodkyním padá střecha na hlavu a ze svých penzí nemají na její opravu. I takové obyčejné příběhy se skrývají v neutěšené situaci na Ukrajině, které Rusko vzalo Krym, zažívá občanskou válku, hrozí jí bankrot a řádí v ní skupinky kriminálníků. Emilie Chalupnik a Ljuba Klecová jsou navíc krajanky, jejichž blízcí bojovali za druhé světové války za vlast. S žádostí o pomoc jsme obeslali velvyslanectví v Kyjevě, Hrad, ministerstvo obrany, Člověka v tísni, Český svaz bojovníků za svobodu a další instituce.
Příběh důchodkyň
O jejich tíživé situaci se ParlamentníListy.cz dozvěděly od učitele Jiřího Bernkopfa, jehož ministerstvo zahraničí vyslalo na Ukrajinu, aby tam učil krajany češtinu. Působí v celé oblasti Melitopolu, nejvíce v Novgorodkivce, dřívějším Čechohradu. Při cestách mezi krajany se seznámil s těmito dvěma ženami, které mu řekly o svém trápení. Pro ParlamentníListy.cz celou pohromu zdokumentoval. Emilie Chalupnik, rozená Hercal, se narodila v roce 1927 a žije s dcerou Ljubou Klecovou rozenou roku 1958. Na Ukrajinu přijely roku 1940 s rodinami z Kazachstánu. Pobírají důchod 1870 a 1060 korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský