Průšvih Klausova „kamaráda“. Podnikateli zajistili obří majetek a hrozí mu vězení

03.11.2013 11:15

Takové to byly plány. Oháněl se kamarádstvím s hercem Václavem Vydrou, s řadou vlivných lidí, přátelstvím s Václavem Klausem. Teď má policií „obstavený“ majetek, respektive část ZOO na Větrovech u Tábora. Obviněn je ze zločinu podvodu, kdy měl údajně zpronevěřit desítky milionů korun. Podnikatel Libor Hrubý ale vinu odmítá a vše vidí jako spiknutí.

Průšvih Klausova „kamaráda“. Podnikateli zajistili obří majetek a hrozí mu vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prostor ohraničený policejní páskou
reklama

Snílek, nebo megaloman?! Tak o něm mnozí hovoří. Libor Hrubý chtěl přitom jen udělat něco, co přitáhne lidi. Možná narazil na špatné lidi, možná své plány viděl příliš velkolepě nebo chtěl dělat něco jiného, než měl původně v plánu? Jedno je jisté: ZOO vznikla, návštěvníci se jen hrnou. Jenomže, policie zaúřadovala a Liboru Hrubému hrozí několikaleté vězení.

„Kriminalisté obvinili 48letého podnikatele ze zvlášť závažného zločinu podvodu, dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Hrozí mu až 10 let vězení,“ řekl pro ParlamentníListy.cz krajský mluvčí policie Jiří Matzner.

Nechce se vyjadřovat!

Sám Hrubý se s médii bavit nechce. Řekl, že dokud je věc předmětem vyšetřování, nebude se vyjadřovat. Přitom před časem chtěl téměř „pranýřovat“ ta média, která si už v minulosti „dovolila“ napsat o jeho sporech s městem, se zastupiteli za KSČM a podobně.

"Obviněný jako prokurista a generální ředitel společnosti od října 2010 v úmyslu obohatit společnost, objednal v Táboře od pražské stavební společnosti zhotovení díla, turistického a relaxačního centra v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Cena se později díky dalším stavebním pracím zvýšila, nakonec stavební společnosti dluží 46 milionů korun. Dílo objednal přesto, že věděl, že nemá zajištěné finanční prostředky na jeho úhradu," podotkl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Stavební firmě Eurovia CS to ale zamlčel, firma jej později zažalovala, že jí dluží za stavbu. Hrubý zase zažaloval firmu, že postavila něco jiného, než on požadoval, a podle policie začal kritizovat nepodstatné vady díla.

"Přes předání díla, jeho kolaudaci stavebním úřadem, a především užívání firmou, jejímž statutárním zástupcem je, k úhradě dosud nedošlo. Důvodem měly být nejprve vady, které ale přitom nebránily samotnému užívání, a poté i tvrzení uživatele, že bylo vlastně postaveno něco jiného, než na co zněla smlouva," uvedl dříve pro média ředitel oblasti Morava firmy Eurovia CS Ján Špaňo.

Kdo má pravdu?

Hrubý tvrdí, že mu firma postavila něco, co nechtěl, pak zase, že nepostavila to, co chtěl. Přitom na ranč, který se změnil v ZOO, chodil denně on či jeho rodina, měl zde stavební dozor a mohl si vše kontrolovat. Místní lidé z Větrov nechápou, jak jeho někdo mohl podvést.

„Je to megaloman, jako Snášel z Tábora, který postavil důchoďáky, vytuneloval účty, škoda je za miliardu. Taky si hrál na podnikatele s velkým vlivem. Pan Hrubý se chlubil s kým vším se zná, dokonce, že je v přátelském vztahu s exprezidentem Václavem Klausem i s dalšími vlivnými lidmi. A ani to mu nepomohlo. Nyní je obviněn," uvedl místní obyvatel pro ParlamentníListy.cz.

Policie zajistila sporný majetek. ZOO Větrovy je v provozu dál, jen Hrubý, ani nikdo jiný, nesmí s ním jakkoli nakládat.

Přijde o všechno?

Před časem chtěl v nedaleké Bechyni budovat obří delfinárium. Po protestu místních z plánů sešlo. Libor Hrubý tvrdil, že stavbu by zrealizoval na Lipně.

Pokud jej soud uzná vinným z podvodu a dalších činů, bude muset vracet desítky milionů a zřejmě půjde do vězení, přijde tak o firmu a nezbude mu nic. Pokud bude zproštěn obžaloby, bude ale muset narovnat právní vztah s realizační firmou.

Foto archiv L. Hrubého

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radek Kraus

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bursík zachvátil Prahu. 231 miliard, horor, slyšeli jsme: Drahota pro lidi. Věci, co radši neřekli

4:43 Bursík zachvátil Prahu. 231 miliard, horor, slyšeli jsme: Drahota pro lidi. Věci, co radši neřekli

Nula energie z uhlí pro elektřinu a teplo v Praze, deset tisíc dobíjecích míst pro elektromobily, ma…