Průtahy v Mostecké uhelné. Někteří žalobci by si měli odnést kárné žaloby

12.12.2011 16:50

Praha - Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli, které dnes předal dočasný šéf VSZ Stanislav Mečl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS). ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Palečková s tím, že podle Pospíšila má být proti žalobcům "vyvozena kárná odpovědnost". Nyní bude na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, proti komu kárné žaloby podá.

Průtahy v Mostecké uhelné. Někteří žalobci by si měli odnést kárné žaloby
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Za průtahy v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) mohou podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké také švýcarští prokurátoři a vyšetřovatelé. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Vina za to, že se Česká republika nepřipojila včas ke švýcarskému trestnímu řízení tak podle Vesecké neleží pouze na Vrchním státním zastupitelství v Praze (VSZ). Žalobce z VSZ z opožděných reakcí na některé žádosti ze Švýcarska viní dočasný šéf pražských státních zástupců Stanislav Mečl.

SLEDUJEME kauzu: Mostecká uhelná

Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení do země nelegálně vyvedeny peníze a "vyprány". Švýcaři kvůli tomu zablokovali přes 12 miliard korun. Česka se dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit. České úřady na tyto žádosti téměř rok neodpověděly.

Rampula: Na průtahy si Nejvyšší státní zastupitelství nestěžovalo

Mečl již dříve uvedl, že po prostudování spisu zjistil, že "věci nebyla věnována náležitá pozornost". Nařídil proto na VSZ kontrolu. Na základě jejích závěrů pak podle médií navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) a nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby zvážili podání kárných žalob. Mají se týkat bývalého šéfa VSZ Vlastimila Rampuly, jeho náměstka Libora Grygárka a státního zástupce Ladislava Letka. Mečl prý kvůli kauze zvažuje i podání trestních oznámení.

Na Mečlův krok reagoval již koncem minulého týdne Rampula. Uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pražským žalobcům nikdy nevytýkalo postup, jakým kauzu MUS vedli. VSZ mu prý o případu podávalo podrobné informace, a NSZ si na průtahy nestěžovalo.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně dnes pro iDnes.cz doplnila, že také česká justice musela na informace a pomoc švýcarské strany čekat v několika případech v řádech měsíců. "Ještě v dubnu 2010 jsem byla ve Švýcarsku a jednala s tamním generálním prokurátorem, aby se věci pohnuly. Byl tam problém s právní pomocí," řekla Vesecká serveru. Dodala, že "jde o účelové vytváření dojmu, že se některé kauzy řešily nějakým způsobem".

Například server Českápozice.cz nedávno uvedl, že za současnou vlnou zájmu o případ stojí snaha švýcarského státu "zaplést" do něj Českou republiku. Tamní orgány prý mají obavu, že jejich argumenty pro zadržení 12 miliard nejsou dost silné a v případě prohry by švýcarský stát platil vysoké penále.

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, v roce 2008 však případ odložila. V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem letošního ledna se pak na základě informací od Švýcarů prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Česko nyní zvažuje, jakým způsobem se peníze pokusí získat. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

4:39 Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

Již několikrát se ParlamentníListy.cz blíže podívaly na kauzu údajně padělaných obrazů, ve které byl…