Radek John odpálil další bombu: Kalousek může za rozkrádání státu

08.10.2012 19:35

ROZHOVOR Předseda Věcí veřejných Radek John se v nedělní Partii opřel do ministrů TOP 09 Jaromíra Drábka a Miroslava Kalouska. Kalouska označil za ožralého alkoholika. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz John ještě přitvrdil a řekl, že Kalousek je podle něho zodpovědný za rozkrádání tohoto státu.

Radek John odpálil další bombu: Kalousek může za rozkrádání státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

Co říkáte tomu, že kvůli kauze Pandur byl obviněn Marek Dalík?

Věci veřejné vítají, že se konečně naplňuje hlavní priorita, se kterou šly do politiky, tedy vyšetřování ve stylu ´padni komu padni´ a hlavně vyvozování závěrů. Protože dokud nebylo vyměněno vedení protikorupční policie prezidentem Lessym, tak se údajně také vyšetřovalo, ale nikdy nic nevyšetřilo. Konečně se ty kroky nastartovaly.

Je vidět, že se opravdu jedná podle postupu ´padni komu padni´, protože před týdnem se začal šetřit problém se zneužíváním veřejných financí u TOP 09, před tím u ČSSD u Davida Ratha a teď u Pandurů u ODS. To je to, proč jsme šli do politiky. Aby političtí dinosauři byli potrestáni. Všichni víme, že Dalík byl nejbližší spolupracovník Mirka Topolánka a je samozřejmě třeba se ptát na roli Mirka Topolánka.

Když se vrátíme k nedělní debatě na Primě, kde jste se ostře opřel do Jaromíra Drábka a Miroslava Kalouska, jaké jste měl na své vystoupení ohlasy?

Velmi kladné. Lidé mi poslali spoustu mailů, kde ocenili, že jsem pojmenoval věci pravými jmény a že je potřeba opustit politický newspeak, za kterým se skrývají nic neříkající fráze. Je třeba mluvit tak, aby lidé rozuměli tomu, co politik říká. Žádný negativní ohlas jsem nedostal.

Vy jste řekl, že TOP 09 přihrávala zakázky svým sponzorům. Lze obecně označit takové jednání, kdy někdo přihraje z veřejných peněz zakázku svému sponzorovi, jako krádež?

Ta praxe, že politické strany uplácely zadáváním veřejných zakázek, je patnáctiletá. Akorát se to nikdy nevyšetřilo, jenom se to šeptalo. O Ministerstvu práce se dva roky mluví jako o kasičce TOP 09. Systém, kdy někdo dá straně sponzorský dar a ví, že za rok, dva či tři dostane z nějakého ministerstva ovládaného stranou, která dostala sponzorský dar, nějakou lukrativní zakázku, kdy se mu ten sponzorský dar bohatě vrátí, tady funguje dlouho. Všichni o tom vědí, i když všichni dělají, že o tom nevědí.

Pan ministr Drábek v neděli byl jako bytost z jiné planety, jako by o tom nikdy neslyšel. Pokud je ministrem člověk, který neví o tom, že takový systém existuje, tak nemá ve své funkci co dělat, protože pak sebou nechá vláčet a manipulovat. Anebo to samozřejmě ví a dělá naivního.

Ale s tím, co řekl Miroslav Kalousek, že se na krajích krade tak, že se tam nedrží ani poledne, byste souhlasil?

Pan Kalousek to dobře vidí u jiných stran, ale je potřeba se dívat na všechny politické strany, které z veřejných zakázek uplácejí své sponzory a své přátele. Někdy se to ale neděje jenom formou výměny sponzoringu za přihrání veřejné zakázky, ale peníze jdou do kapes soukromých osob. Od toho by měl být samozřejmě Finančně analytický útvar (FAÚ), aby to zjišťoval. To, že FAÚ spadá pod rozhodovací pravomoc ministra Kalouska, velmi stěžuje situaci. K objektivnímu vyšetřování by mohlo docházet, kdyby Miroslav Kalousek nebyl šéfem FAÚ. My jsme navrhovali už v dubnu 2011, aby FAÚ bylo nezávislé pod Českou národní bankou, což se panu Kalouskovi vůbec nelíbí.

O ministru Kalouskovi jste také řekl, že je ožralý a je alkoholik. Z čeho tak usuzujete?

Já jsem jednou zažil televizní štáb, který přišel a ptal se mě, zda by měli pít poslanci alkohol, když schvalují zákony. Já jsem řekl, že to je nepřijatelné. Oni pak vyndali balónek a já jsem s radostí fouknul. Ve sněmovně by se pít nemělo. V řadě zaměstnání bývá normální, že si zaměstnavatel ověřuje, zda zaměstnanec nevykonává práci pod vlivem alkoholu. Myslím si, že to by se mělo zavést v Poslanecké sněmovně a pak by se velmi jasně a snadno potvrdilo to, o čem si všichni šeptají. Celá sněmovna si šeptá o tom, co já jsem řekl nahlas.

Pánové Schwarzenberg a Kalousek nadále říkají, že TOP 09 je čistá strana, protože pan Drábek se rozhodl rezignovat.

Tu rezignaci považuji za účelovou. Kdyby nebyly volby, tak si nemyslím, že by k ní došlo. Říkat, že TOP 09 je čistá strana, je úplný výsměch, když se ministr financí Kalousek přiznal, že stvořil ten systém, kdy ministr nemusel u zakázek zjišťovat cenu obvyklou. Ve vojenských zakázkách se ztratily desítky miliard díky tomuto systému, který vymyslel pan Kalousek. Dokud ministr není povinen ověřit reálnou cenu, tak nastává to, co se nyní vyšetřuje u Pandurů: že se koupí dvakrát méně pandurů za třikrát více peněz.

Pan Kalousek asi není ten, kdo by mohl mluvit o čistotě, protože systémově způsobil to, že v České republice je možné rozkrádat peníze. Ministr práce zadával zakázky bez veřejné soutěže a dával je sponzorům, přátelům a obchodním partnerům. Já jsem pevně věřil, že tato praxe s nástupem nové vlády vzešlé ze sněmovních voleb v roce 2010 skončí. Ale TOP 09 v ní pokračuje. To je pro mě samozřejmě šokující.

Nezapomeňme též, že ministr Kalousek nedokázal vést Celní správu tak, aby bojovala proti lihové mafii. Během několika let lihová mafie zesílila finančně. Chobotnice se upevnila. Věřím, že se ale protikorupční policie nezalekne toho, že byl exemplárně popraven policejní prezident Lessy. To byl vzkaz policistům: „když budete šťourat do kauz spojených s politikou, tak se vystavujete mstě politiků a budete zničeni“. Obvinění Dalíka je podle mě důkazem, že se protikorupční policie nezalekla. Je ale potřeba velmi bedlivě sledovat, co se bude kolem protikorupční policie dít dál.

Poznámka redakce:

Vzhledem k závažným tvrzením Radka Johna směrem k Miroslavu Kalouskovi, ParlamentníListy.cz požádaly i přesto, že jde o rozhovor, o reakci ministra financí. Tu, v needitované podobě, přinášíme níže:

"Seriózně reagovat na nenávistné plivance naprosté politické nuly by byla naprostá pošetilost, které se nemíním dopustit. Koneckonců pro Českou republiku je určitě mnohem lepší, když pan Radek John takto nenávistně, nicméně bezmocně plive, než kdyby předstíral, že řídí Ministerstvo vnitra, které za něj ve skutečnosti řídili fízlové z ABL. Jsme v mnohem lepší situaci, klidně ať nadává dál," uvedl ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Bude to zlý, bude to zlý, bude to zlý, pokud jsou za tím oni!" Miliardáři roztáhli portmonky. Víme vše o rozhodujícím útoku na premiéra

12:29 „Bude to zlý, bude to zlý, bude to zlý, pokud jsou za tím oni!" Miliardáři roztáhli portmonky. Víme vše o rozhodujícím útoku na premiéra

Jsou informace, které není dobré přecházet. Právě do tohoto ranku lze vsunout nenápadnou zmínku Babi…