Rychetský zmínil příliš dlouhou vazbu Ratha. Právník vytáhl ještě horší chybu soudu

20.01.2014 20:15 | Zprávy

Půldruhého roku seděl bývalý poslanec David Rath ve vazbě. Dva měsíce poté, co z ní byl propuštěn, se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ostře pustil do senátů ÚS, že se exhejtmana nezastaly dřív. Právník Zdeněk Koudelka k tomu dodává, že se v české justici dějí mnohem horší pochybení než v této mediálně sledované kauze. Ilustruje to na příkladu člověka odsouzeného za vraždu, jejíž pachatelé se našli později.

Rychetský zmínil příliš dlouhou vazbu Ratha. Právník vytáhl ještě horší chybu soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Půldruhého roku strávil ve vazební věznici bývalý středočeský hejtman a exposlanec ČSSD David Rath. Během té dlouhé doby veškeré jeho žádosti o propuštění z vazby zamítaly soudy různých stupňů bez mrknutí oka. Dva měsíce poté, co byl z vazby konečně propuštěn, se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro server Česká justice tvrdě pustil do senátů ÚS, že se ve věci neúměrně dlouhé vazby nezastaly Davida Ratha mnohem dříve. Co si po takovém vyjádření uznávané autority máme o české justici myslet?

„Máme si myslet to, že justice je dílem lidským, nikoli božím, a lidé jsou chybující, takže chybují i v oblasti spravedlnosti a soudnictví,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz právník a vysokoškolský pedagog Zdeněk Koudelka s tím, že pokud nějaká nezákonnost prošla u všech soudních stupňů, bylo na každém z nich, aby ji odhalil. Proto spatřuje chybu jak u Ústavního soudu, tak i u soudů nižších.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Co s tím hodláte dělat?

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Svobodni-Tajne-nakupy-za-penize-danovych-poplatniku-792807 Souhlasím s vámi, ale má někdo šanci něco změnit? Je pravda, že si ta komise dělá pořád co chce a mám dojem, že nikdo nemá šanci to vlastně ovlivnit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

10:00 Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

Nezisková organizace Post Bellum ve svém magazínu Paměť národa uveřejnila rozhovor s vůdcem sudetský…