Senátor Kubera se svěřil s obavami. Naplno řekl, co na Kongresu ODS jen naznačil

05.11.2012 18:00

Senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera si stejně jako v minulosti i na víkendovém Kongresu ODS vysloužil svými projevy značnou pozornost. V závěru nedělního projevu se ale tak trochu překvapivě vyznal z obav, co všechno se může ve světě i v Evropě stát a proti čemu se všechny tuzemské problémy budou zdát úplně maličké.

Senátor Kubera se svěřil s obavami. Naplno řekl, co na Kongresu ODS jen naznačil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

O místopředsednickou funkci se na víkendovém Kongresu ODS odmítl ucházet senátor Jaroslav Kubera, ačkoli by byl jistojistě zvolen. Tak trochu ve stylu Gaia Julia Caesara „Raději budu první ve vesnici než druhý v Římě“ vysvětlil primátor, že se chce věnovat „svým“ Teplicím, ale na konci svého nedělního projevu se, ač spíše regionální politik, dotkl na rozdíl od svých stranických kolegů z centra a exekutivy i problémů, které na nás mohou dolehnout, ať už z Evropy či ze světa.

A začal od Lisabonské smlouvy. „Nás sedmnáct, kteří jsme hlasovali proti ní, bude jednou vytesáno zlatým písmem. Přitom za jaké rebely či nepřátele jsme byli považováni. Ale teď vidíte, co se děje v Evropě a ve světě, a proto mám obavy, co všechno se může stát. I ze dne na den. Pak se nám všechny naše problémy budou zdát úplně maličké, protože se budou dít věci, kterým se budeme divit,“ pronesl Jaroslav Kubera v závěru svého nedělního projevu na kongresu ODS.

EU stahuje peníze z členských zemí, aby je držela v područí

Kdo by si myslel, že má na mysli jen kritiku eurounijních byrokratů a nesmyslných opatření a nařízení vycházejících z Bruselu, šeredně by se spletl. I když zpočátku nechtěl prozradit, čeho se jím nastíněné obavy týkají a pustil se do kritiky Evropské unie a toho, jaké používá nástroje, aby protlačila z poslední doby třeba evropskou daň nebo bankovní dohled.

„Evropská unie má totiž úžasný klacek na všechny členské země. A ten klacek se jmenuje ´Když nebudeš poslouchat, nedáme ti dotace, zastavíme ti programy´. Proto potřebuje stáhnout co nejvíc peněz z členských států, aby je mohla rozdávat, a tím si je udržovat v područí. Stalo se to Maďarsku, na nás to mohou zkoušet pod záminkou, že jsou špatné ROPy. To může být nátlak, abychom byli poslušní. Až budou chtít bankovní dohled, tak nás mohou zastrašit stylem ´Můžete to zablokovat, ale uvidíte´,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera.

Byrokraté z Bruselu jsou drobností ve srovnání s válečnou hrozbou

Nařízení a opatření vyžadovaná Evropskou unií pronikají do běžného života, že si ani neuvědomujeme protismyslnost mnohého, čemu se podřizujeme. „Podívejte jen na zákon o ochraně osobních údajů a zákon o přístupu k informacím, protože jdou vždy proti sobě. „Chráníme údaje, které jsou stejně všechny dostupné. A my se ani nemůžeme podívat na úřadě, jestli nám někdo dluží, nebo nedluží,“ poznamenává teplický primátor.

To však pokládá za drobnosti stejně jako mnohé byrokratické výstřelky z Bruselu, protože jsou daleko horší věci, jimiž by ale nechtěl stresovat lidi, kteří by ho navíc mohli i označit za válečného štváče. „Vidím nebezpečí, které se řítí, i když se Evropy zatím netýká, ale brzy se jí týkat bude. Válečný konflikt kdekoli a kdykoli je blíž, než si myslíme,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera.

Evropu zasáhne to, že už je plná lidí z krizových oblastí

„Řeknu to natvrdo. Válka řeší historicky mnoho problémů. Třeba dluhy. Po válce většinou už nejsou. Reformy. Po válce většinou už nejsou. Staré zbraně se využijí a mohou se zase vyrábět nové. Nemluvím o konfliktu v Evropě. Ale Evropa už je plná lidí z krizových oblastí. A když někde vznikne krize, tak se to do Evropy samozřejmě přenese. Myslet si, že nás se to netýká, to jsme si říkali kolikrát. A vždy jsme nakonec zjistili, že se nás to týká,“ prozrazuje Jaroslav Kubera to, co ve své řeči před delegáty jen v nejasných obrysech naznačil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vězni v táborech.“ Profesor Pirk: Trvalé řízení státu nouzovým stavem. To je cíl

15:02 „Vězni v táborech.“ Profesor Pirk: Trvalé řízení státu nouzovým stavem. To je cíl

V připravované knize Institutu Václava Klause „Rozum proti kovidové panice“ má svůj příspěvek i prof…