Sněmovnou koluje dokument. Zmíněna Pekarová Adamová a „Klausův člověk“. Už i koalice dostává strach

12.05.2022 13:21 | Kauza

Radovan Vávra je mediálně zdatný rétor. Všeobecně je považovaný za investora a odborníka na peníze. Znovu se o něm začalo mluvit v souvislosti s jeho nominací do státního gigantu ČEZ. Přičinila se o to předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.

Sněmovnou koluje dokument. Zmíněna Pekarová Adamová a „Klausův člověk“. Už i koalice dostává strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

PL se v té souvislosti podařilo hovořit se členem bezpečnostního výboru Sněmovny, který uvedl, že Radovan Vávra může být bezpečnostním rizikem. Důvody? Prý jeho kontakty.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
94%
hlasovalo: 30366 lidí
„Do dozorčí rady ČEZ nominujeme Radovana Vávru, jde o zkušeného ekonoma, tudíž za nás jasná podpora,“ hodnotila pro Seznam zprávy svého nominanta do dozorčí rady energetického gigantu ČEZ Markéta Pekarová Adamová.

ParlamentníListy.cz před několika dny přinesly obsáhlý článek, který se zabývá kauzou Union Banky.

V té Radovan Vávra poměrně dlouho figuroval.

Tehdejší vedení banky včetně Vávry totiž bylo obviněno z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vávra byl tehdy dle médií vnímán jako hlavní pachatel. Po pěti letech vyšetřování však došlo k velmi nečekanému kroku. Před soud měli jít všichni, až na něj.

V tom ovšem problém není.

„Vy jste poměrně přesně uvedli, co se dělo. Sice jste už nesledovali kroky státního zástupce Suchého v dalších kauzách, ale budiž, to není podstatné. Problém je ten, že pan Vávra má hluboký přesah do dalších odvětví, přičemž tento přesah lze považovat za možné riziko,“ sdělil člen dolní komory neurčitě.

Dotyčný poslanec, doplňme, že z vládní koalice, s jeho nominací nesouhlasí. „Velmi se řešilo, že to je čísi bílý kůň, že komusi spravuje majetek a podobně. To jsou dohady, ty nejsou rozhodující. Ve vašem článku jste však nezmínili jméno podnikatele Milana Velka,“ doplnil.

Velek je pravidelně spojován s Václavem Klausem a je označován za lobbistu.

Nebezpečné vztahy?

Podle jiného svědectví k němu měl natolik blízko, že pro vybrané byznysmeny vytvářel poradenské smlouvy. Údajně měly zabezpečit mimo jiné přístup k Václavu Klausovi. Jeden takový podnikatel nám tuto informaci potvrdil. „Ano, i já byl jedním, kdo takovouto smlouvu podepsal, pak jsem se dostal několikrát na narozeniny, nic s tím už nechci mít, je to minulost,“ uvedl ve čtvrtek.

Milan Velek působil v komunistické rozvědce, v průběhu 80. let byl nasazen na rezidenturu v nizozemském Haagu.

Zdroj ze Sněmovny jde ovšem o poznání dál.

„Minulost je základem. Řeklo by se, že pánové Vávra a Velek nemají společného nic kromě přátelství; tak to není. Dostali jsme k dispozici podklady, které si dovolím odcitovat: ‚Společnost Vemco a.s. Milana Velka poskytla společnosti Radovana Vávry finanční prostředky ve výši 4 miliony korun. Získala tak zástavní právo k obchodnímu podílu ve výši 100 %. Zástavní právo bylo uplatněno dvakrát v průběhu dvou let‘. V tom soupisu figuruje řada firem a transakcí,“ řekl náš zdroj.

Ten prý věří, že vedení koaličního partnera zváží další kroky.

„Jistě, máme z toho obavy. Zmíněné firmy nehodlám prezentovat mediálně, probereme to. Především pan kolega, poslanec Kučera (TOP 09, Ústecký kraj) se o pana Vávru hodně zajímal, co se mi doneslo,“ uzavřel.

ParlamentníListy.cz obsah dokumentu znají, některé z bodů už nyní zpracováváme.

Finální nominace do společnosti ČEZ by měly být uzavřeny do konce května letošního roku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…