Takto to fungovalo za Topolánka s Dalíkem. Bývalí politici se rozpovídali

02.07.2014 4:35 | Zprávy

Ještě před pár lety podnikatel a přítel premiéra Marek Dalík tvrdil, že nemá žádný vliv, dnes najednou přiznává, že byl pravou rukou tehdejšího předsedy nejsilnější vládní strany ODS a premiéra Mirka Topolánka. „Myslím, že si Dalík nevymýšlí, opravdu ne. A jsem přesvědčen, že dokonce ani trochu nepřehání,“ řekl bývalý ekonomický expert ODS Michal Doktor ParlamentnímListům.cz.

Takto to fungovalo za Topolánka s Dalíkem. Bývalí politici se rozpovídali
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý poukazuje na to, že tato tvrzení slyšíme autenticky od osoby, které se to týká. „Když jsme to říkali my, nikdo nám to nevěřil. To, že to říká přímo hlavní aktér, skutečný šéf tehdejšího veškerého dění, má svou hodnotu i po té dlouhé době,“ dodává. Jaké byly důvody tak blízkého vztahu premiéra a ambiciózního podnikatele a lobbisty, neví. „Určitě to byly nějaké osobní důvody, nemělo to nic společného ani s politikou ani s profesí,“ konstatuje, že hypotéz bylo mnoho, ale neodvažuje se odhadnout, která byla ta správná. „Oni se chovali jako otec se synem, ale co za tím skutečně bylo, jsme se nikdy nedozvěděli,“ připouští Tlustý. Vzpomíná si, že v dobách vlády Mirka Topolánka, když byl Dalík atakován médii, jaká je jeho pozice v politice, na všechno říkal, že není nic. „A dnes po několika letech přiznává, že byl všechno. Už jen to by mělo být nedůvěryhodné,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz bývalý člen ODS, který způsobil pád Topolánkovy vlády, když se s několika dalšími kolegy připojil k opozici při vyjádření nedůvěry kabinetu.

Dalík se snažil vetřít do přízně mocných už dřív

Ale ani Michal Doktor nevěří, že by Dalík nevyužil velký vliv, který měl, ke svému prospěchu. „Nikdo mi nedal právo stát v roli soudce. Mám médiím za zlé, že líčí Dalíka jen ve spojení s panem Topolánkem. Ale Dalík nebyl nezkušený člověk, poměrně dlouho se pokoušel vládnout i po boku jiných, začínal svou kariéru po boku Václava Havla. Myslím, že je to `štísko`, které přišlo už dávno na to, jak se v politice uživit a efektivně pohybovat,“ poukázal na dřívější Dalíkovy snahy vetřít se do přízně mocných.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše FrantováTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

20:11 Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

Donald Trump přežil pokus o atentát. Republikánský exprezident smrti unikl doslova o vlásek, když út…