Tohle český tisk přešel: Číňané chystají mohutnou akci, která znamená mnohé. No a Zeman...

29.07.2015 11:26 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman by se mohl v rámci své cesty do Číny zúčastnit i přehlídky k oslavě 70. výročí ukončení druhé světové války. Právě mohutná vojenská přehlídka má být klíčovou součástí těchto oslav. Stejně jako v případě oslav v Moskvě, i tentokrát západní mocnosti se svou účastí váhají. Spojené státy nabádají při zákulisních jednáních i své spojence z Asie, aby pozvání odmítli. O možné účasti Zemana český tisk referoval, širší kontext celé akce však pominul. ParlamentníListy.cz se ho pokusí shrnout.

Tohle český tisk přešel: Číňané chystají mohutnou akci, která znamená mnohé. No a Zeman...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Tradiční představení masek v Restauraci Damiao Hot Pot

„Ještě není rozhodnuto, čekáme na program,“ sdělil ParlamentnímListům.cz k účasti Miloše Zemana na přehlídce hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Pozvánku k účasti na oslavách obdrželo podle informací deníku South China Morning Post, který je čínskou edicí hong-kongského deníku Sunday Morning Post, nejméně padesát světových vůdců. Jak však deník konstatuje, většina z nich patrně pozvání odmítne. Někteří analytici a diplomaté upozorňují, že akce má silně nacionalistický a protijaponský nádech. Čína plánuje uspořádat oslavy 3. září, což bude na den přesně 70 let, kdy Japonsko kapitulovalo a oficiálně tak válka skončila i v Tichomoří. „Vojenská přehlídka a následné oslavy mají z diplomatického hlediska zdůraznit příspěvek Číny ve válce proti Japonsku a také ukázat, že země se stala v poválečných dekádách klíčovou vojenskou mocností,“ cituje deník vyjádření profesora z Renmin University Š´Jin Chunga.

Peking se nechal slyšet, že oslavy nejsou zaměřeny proti žádné zemi, ale mnozí pozorovatelé varují před tím, aby západní vůdci na oslavách vystupovali po boku čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle jejich názoru je hlavním posláním oslav šíření nacionalistické propagandy, a nikoli úsilí o smíření s Japonskem a dalšími zeměmi. „Bylo by znepokojivé, kdyby západní vůdci tímto způsobem podpořili čínského prezidenta v době, kdy uplatňuje mnohem agresivnější zahraniční politiku, než mnozí ještě před nedávnem předvídali,“ míní profesor mezinárodních vztahů z univerzity La Trobe v Austrálii. Zatím účast potvrdil pouze ruský prezident Vladimir Putin a představitelé zemí sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…