Topí pod 20°C, v bytě má plíseň, dítě se dusí. Už se naštvala

05.01.2023 4:44 | Reportáž

I na samoživitelku Hanu B. z Chebu dolehla energetická krize: Aby vyšla s penězi, topí ve svém bytě na teplotu menší než 20 stupňů. Potíž je, že se jí v bytě tvoří plíseň, která zdravotně zasahuje jejího malého syna. Snaží se řešit situaci se zodpovědnými orgány, hlavního viníka však vidí v Praze.

Topí pod 20°C, v bytě má plíseň, dítě se dusí. Už se naštvala
Foto: pixabay.com
Popisek: Topení - ilustrační foto

„V důsledku šetření doma akorát běhám se savem a dezinfikuji plísně,“ stěžuje si zoufale mladá samoživitelka Hana B. „Nejhorší je, že malý je na plísně alergik. Je to strašný mít strach si vůbec zatopit.“

Klub svobodných matek vydal na svém facebooku manuál, jak mohou samoživitelky ušetřit za energie. Z komentářů však vyplývá, že většina z nich už doporučená opatření praktikuje, a stejně to nestačí. V některých případech zachází šetření až do takových extrémů, že ohrožuje lidské zdraví…

Kontaktovali jsme Hanu B., a ona nám svěřila, s čím se potýká: „Celý život jsem dřela, abych na vše vydělala. Po návratu z Německa jsem před třemi lety koupila v Chebu třípokojový byt, kam jsem se nastěhovala s malým synem.“

Vlastní byt má ale svá úskalí: „Bydlíme pod půdou, a střecha činžáku, i když prošla rekonstrukcí, není zateplená,“ popisuje Hana. „Abychom tu měli přijatelné teplo, musela jsem vždy víc topit. Léta to šlo, nákladově jsem to zvládal. Jenže pak přišla tahle krize, a už to nejde. Žiju jen z rodičáku a příležitostných brigád. Peněz je málo. Šetřím na topení, teplotu jsem musela stáhnout pod dvacet stupňů. Jenže pak se v bytě vytvořily plísně…“ Haně se v bytě drží také vysoká vlhkost: „Běžně tu naměřím i 70 %. Koupila jsem nějaké tablety, které vlhkost mění na vodu, trochu to pomohlo. A když vyvětrám, spadne to třeba na 60 %. Jenže pak se to stejně vrátí. To bych musela větrat pořád…“

Jak to vypadá, když se netopí...
Zdroj: Hana B.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak to hoďte Baštovi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka 59 , 05.01.2023 10:11:55
Ten slíbil odvolat Fialenka.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…