Toto předváděla Jourová v Bruselu. Svědectví od očité svědkyně

03.10.2014 20:07

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU - ČSL) navštívila v rámci podpory lidoveckých kandidátů Plzeň, kde promluvila také o euroskepticismu na půdě Evropského parlamentu či životě v hlavním městě Unie - Bruselu. Vyjádřila se však zejména k takzvanému grilování budoucích eurokomisařů.

Toto předváděla Jourová v Bruselu. Svědectví  od očité svědkyně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Otázky, jež jsou kandidátům na evropského komisaře pokládány, se různí. Rozhodujícím faktorem jsou pro dotazující se europoslance podle ni mimo jiné i politická portfolia jednotlivých uchazečů. Slyšení eurokomisařů jsou mnohdy zdlouhavá a náročná. Zhruba tříhodinový maraton dotazů absolvovala ve středu také česká kandidátka, nyní už bývalá ministryně pro místní rozvoj, Věra Jourová (ANO). Ta si podle Michaely Šojdrové nevedla při svém slyšení špatně. „Osobně jsem byla na dalších pěti slyšeních komisařů a musím říci, že se mi paní Jourová velmi líbila. Ocenila jsem její přístup. Byla netypická a jiná, normální, chovala se přirozeně,“ chválila bývalou ministryni.

Pokorná Jourová a chvástaví matadoři

Šojdrová zejména kvitovala skromnost české kandidátky. Podle jejích slov si Věra Jourová na rozdíl od některých jiných kandidátů nehrála na „velkého - ostříleného evropského politika“. „Byli s ní spokojeni i kolegové. Potom se začalo v kuloárech šeptat, že není zkušeným politikem a že nebyla tak důrazná, nemá zkušenosti... A co chcete? Chcete tady ženy? Vadí vám, že je otevřená a že vám naslouchá? Ona není typický evropský politik,“ je přesvědčena. Typickým evropským politikem jsou podle české europoslankyně takzvaní všeználci a všudybylové. „To se mi strašně líbí, když tam vystoupí designovaný komisař, který je tam dvacet let a řekne, že je to všechno špatně a že to bude dělat jinak. To jsem nevěřila vlastním uším,“ řekla s lehkou dávkou ironie. Posléze se pustila opět do obhajoby Jourové: „Přiznává, že je v evropské politice nováčkem. Chce se zapojit, chce tam něco udělat, a přesto dostala portfolium, které je z těch komisařů nejhorší,“ konstatovala hodnotíc její oblast profesního změření.

Podle některých europoslanců působili mnozí kandidáti příliš frázovitě. Evropská poslankyně Šojdrová je však přesvědčena, že tomu po dlouhotrvajícím a vyčerpávajícím slyšení, jež musí uchazeči absolvovat, nemůže být jinak. „Když někoho zpovídáte tři hodiny, tak nakonec donutíte každého, aby byl formální. Politik si musí zvolit nějakou svojí vyjadřovací sílu, přesto mi vadí, když jsou to fráze, za kterými nemůžu nic najít a nic neříkají.“

Babiš jako kámen úrazu?

Michaela Šojdrová je dále přesvědčena, že by ve prospěch bývalé ministryně Jourové mohla hrát i její minulost. Europoslanci, jež nakonec rozhodnou o osudu bývalé ministryně, by tak mohli zohlednit její peripetie s českou justicí, tedy dobu, kdy byla ve vazbě. „Tím, že Věra Jourová řekla, jakou má zkušenost se soudnictvím v České republice, co si vytrpěla... O to víc jí ti lidé její slova o spravedlnosti a prosazování spravedlivých zákonů mohou věřit,“ řekla Šojdrová a pokračovala: „Paní Jourová navíc stále působila jako žena. Prostě Věra Jourová je ženská. Je to na ni vidět, chová se tak, a proto tam ty ženy mají být.“ Šojdrová však přiznala, že překážkou by mohl být Jourové paradoxně její stranický předseda Andrej Babiš. „Evropa sleduje to, čemu se říká střet zájmů. Ty otázky tam na ni ohledně toho opakovaně zazněly. Byla na ně připravená, ale nepochybně takové dotazy nepomáhaly. Měla však tu výhodu, že osobně s tím spojená není, což jasně řekla. Oblast, které se věnuje, nesouvisí přímo s podnikatelským sektorem. Její agenda je odpojena od podnikání Andreje Babiše.“

Smutné názory ODS a absurdní Mach

S kritikou Věry Jourové nešetřili občanští demokraté. Například podle místopředsedy ODS a europoslance Jana Zahradila česká kandidátka na půdě Evropského parlamentu nezaujala. Proti podobné kritice se však Michaela Šojdrová jasně ohradila. „V této věci bychom měli trochu odhlédnout od těch stranických hranic a spíše lobbovat za Českou republiku, podporovat naši kandidátku a mít na paměti, že neudělala žádnou chybu. To, co říkají kolegové z ODS, je smutné,“ prohlásila. Dotazy se na budoucí komisaře sypou také z úst euroskeptiků. „Ptají se hodně na genderovou politiku, kterou skeptici a konzervativci nemají rádi,“ prozradila bývalá předsedkyně lidovců. V tomto ohledu je však podle ní důležité rozlišovat dvě roviny euroskeptiků: „Je poloha skeptiků, která je konzervativní. Pak jsou ti extrémní, to je třeba Mach.“ S názory těchto "extrémistů" se Michaela Šojdrová neztotožňuje, jejich otázky mířící na eurokomisaře navíc mnohdy pokládá za nesmyslné. „Od těch občas přicházejí opravdu absurdní otázky,“ řekla.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

S jistým sarkasmem se pak zmínila o vyjádření předsedy Svobodných Petra Macha: „Pan Mach se na posledním plénu vyjádřil k tomu, že žádné dotace do výzkumu a vědy nepotřebujeme, protože propiska nebo žárovka byly vynalezeny bez dotací.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…