VIDEO + FOTO z debaty: Mně tekly slzy, přiznal Topolánek a řekl, kolik má peněz. Zeman? Búúú, hlesli studenti. Plno lásky k EU, řídila to slečna z Respektu

09.11.2017 6:47

REPORTÁŽ „Škoda, že tu není Zeman, přinesla bych si rajčata,“ poznamenala jedna z čekajících studentek v našlapané největší aule pražské právnické fakulty. Prezident Miloš Zeman ale ohlásil, že místo předvolebních akcí chce do poslední chvíle naplno vykonávat své povinnosti. Předvolební debata před studenty tak měla asi nejreprezentativnější možné obsazení. Dorazil Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček i čtyři další kandidáti.

VIDEO + FOTO z debaty: Mně tekly slzy, přiznal Topolánek a řekl, kolik má peněz. Zeman? Búúú, hlesli studenti. Plno lásky k EU, řídila to slečna z Respektu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Debata prezidentských kandidátů, která se konala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
reklama

Atmosféra spíše než akademickou disputaci připomínala fotbalový zápas, včetně nadšeného aplausu při příchodu oblíbených kandidátů. Největšího se při představování dočkal Jiří Drahoš, ostatní, včetně Michala Horáčka, byli uvítáni mnohem méně výrazně.

Fotogalerie: - Debata prezidentských kandidátů

Debata prezidentských kandidátů, která se konala n...
Byvalý premiér Mirek Topolánek a předseda Rozumnýc...
Prezident Asociace obranného a bezpečnostního prům...
Textař a podnikatel Michal Horáček
Prezident Asociace obranného a bezpečnostního prům...
Předseda Rozumných Petr Hanning

Anketa

Schvalujete postup někdejšího disidenta a exministra vnitra Tomáše Hradílka, který chce držet hladovku, dokud Zeman nezruší kandidaturu? Je ochoten i umřít.

5%
95%
hlasovalo: 11576 lidí

Akci moderovala Andrea Procházková, která studuje Právnickou fakultu a vedle toho píše do časopisu Respekt. Hned na úvod po představení kandidátů informovala, že prezident Miloš Zeman účast na debatě odmítl, za což si od diváků na Právnické fakultě vysloužil bučení.

Prvním tématem byla role prezidenta v české společnosti. První dostal slovo profesor Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd,, podle kterého má prezident plnit ústavní povinnosti a kromě toho má podstatnou společenskou roli. „Nejsem velkým přítelem tvůrčího výkladu Ústavy,“ nasadil poprvé a zdaleka ne naposledy na Miloše Zemana. Prezident by podle něj měl zemi důstojně reprezentovat navenek. Prezident by měl mít své vize. „Bezpečí a moderní stát, který se postará i o ty slabší,“ popsal ty své.

Prezident by podle něj měl také podporovat demokracii a kultivovat politickou scénu. „Myslím, že to nemusím komentovat dále. Za sebe říkám, že pokud se stanu prezidentem, nebudu dělat ostudu,“ vysloužil si aplaus.

Vedle něj sedící lékař Marek Hilšer, který také přednáší na vysoké škole, se prohlásil za akademického kandidáta, a proto je prý na fakultě na domácí půdě. Roli prezidenta odvozuje od hesla na prezidentské standartě „Pravda vítězí“. Je to podle něj heslo filozofů kladoucích nepohodlné otázky a snažících se přimět lidi ke kritickému myšlení. A to by měl dělat prezident.

Také by měl otevírat důležitá témata, která nejsou pohodlná pro běžné politiky. A také by měl být ochráncem demokracie. „A protože má heslo Pravda vítězí, neměl by lhát,“ dodal. Neměl by prý být loutkou mocných.

Když vykládal, že prezident by měl v lidech probouzet to lepší, moderátorka jej utnula pro překročení časového limitu.

PODÍVEJTE SE NA CELOU DEBATU:

Jiří Hynek, předseda Asociace obranného průmyslu kandidující za Realisty, uvedl, že by chtěl prezidenta, který by „tu vlaječku, co mám v klopě, měl v srdci“. Prezident by měl podle něj sloužit vlasti a nenechat se strhnout jinými vlivy. Měl by být ekonomickým diplomatem, a také být vzorem pro své spoluobčany ve smyslu masarykovských tradic.

Michal Horáček se uvedl: „Prezident je občan a jeho povinností je hájit zájmy každého z nás.“ Přidal narážky, že by měl hájit naše zájmy především proti vlivům mocných. A pokračoval: „Doba nám přináší hrozby, ale ty hrozby jsou taky příležitosti. A prezident musí mít vizi, aby ty příležitosti prosadil.“ Nepředstavuje si prý rozhodně prezidenta jako sjednotitele. Naopak by prezident měl vést diskusi a nastolovat témata.

Bývalý diplomat, spolupracovník Václava Havla a dnes ředitel výzkumné agentury Pavel Fischer si myslí, že prezident by měl být garantem dodržování Ústavy. „Měl by mít názor a vědět, kam má země směřovat, ale zároveň být nadstranický,“ vysvětloval. V minulosti už prý na Hradě viděl, jak se takové kombinace dosahuje.

„Jako prezident chci vrátit Českou republiku na mapu světa,“ stanovil si cíl. Chtěl by ve světě zastupovat nejen české podnikatele, ale i vědce a kumštýře. A uzavřel, že prezident by měl naslouchat těm, kteří mají oprávněný pocit, že je nikdo neslyší.

Po něm se slova chopil hudební producent Petr Hannig: „Vládnout znamená sloužit,“ představil své motto. Prezident má podle něj být garantem svobody slova. „Před 28 lety jsme svobodu slova nadšeně vítali, ale v poslední době se oklešťuje. Tak jako za minulého režimu musíme zvažovat, zda říkat pravdu, nebo nic neříkající klišé,“ varoval. Prezident by ale podle něj měl mluvit pravdu a on to v případě úspěchu na Hradě rozhodně hodlá dělat.

„Nejsme malí. Budeme tak velcí, jak velcí se budeme cítit,“ pokračoval ve výčtu svých hesel, a když zdůraznil, že prezident by neměl rozdělovat společnost, skončil výzvou „Buďme hrdí“.

Mirek Topolánek na úvod uvedl, že prezident je pro české občany něco mezi tatíčkem Masarykem a bohem a takové vizi se prakticky nedá dostát. Prezident by se podle něj měl chovat v rámci dobrých mravů a předvídatelnosti. „Má to být člověk, který dá slovům jako vlast a naděje ten správný smysl,“ popsal svou vizi prezidentství.

„Asi všichni se tu shodneme, že Česká republika patří do euroatlantického prostoru. Že patří do EU. To musíme říkat, ale zároveň těmto slovům dávat reálný smysl,“ zarámoval svou vizi do konkrétního problému.

Pak se otěží debaty chopila moderátorka a začala se ptát. První dotaz padl na Michala Horáčka, který měl říci, jak často by se vyjadřoval k politické situaci. „Tak, aby to bylo adekvátní,“ odpověděl textař. Připomněl, že prezident má poměrně široké pravomoci, třeba právo kdykoliv přijít do Poslanecké sněmovny a hned tam dostat slovo, ovšem není nutné, aby to skutečně dělal.

„Co byste komentoval na současném sestavování vlády?“ padl doplňující dotaz. „Teď prezident nemá co komentovat. Je tu jasný vítěz voleb a ten jedná. Nikdy bych ale ani slovem nepřipustil, aby vláda vládla bez důvěry,“ ujistil.

Slovo si bere moderátorka z Respektu...

Hilšerovi Andrea Procházková připomněla, že se prezentoval jako občanský kandidát, chtěl se do volby dostat podpisy od občanů, ale nakonec musel žebrat v Senátu. Kandidát to vysvětlil tak, že je jen obyčejný občan, který celý rok pracoval na kampani jen s dobrovolníky. „A pokud člověk nemá to velké zázemí za sebou, tak je to velice obtížné,“ hájil se. Získal prý 44 tisíc podpisů, což na kandidaturu nestačilo, ale bylo to hodně lidí, tak je nechtěl zklamat. Proto šel prosit o podpisy do Senátu, ale vybíral si prý jen takové senátory, kteří měli podobný „občanský“ příběh jako on.

Průzkumníku Pavlu Fischerovi moderátorka vpálila, že průzkumy mu moc nepřejí, a čím je tedy pro voliče zajímavější než jiní kandidáti. „Vím, kudy se chodí na Hrad, a vím, kudy se z něj odchází. A to je taky výhoda,“ usmál se někdejší spolupracovník Václava Havla. „Přihlásil jsem se proto, že žijeme v nebezpečné době. A musíme si zvolit takové politiky, kteří dokáží nejen zastupovat zemi v zahraničí, ale také to, co se děje v zahraničí zohlednit doma,“ vysvětlil.

Co zohledňováním zahraničních zkušeností doma myslí, vysvětlil vzápětí. „Položil bych otázku, co vlastně máme z toho obratu k Číně a Rusku,“ udeřil na současného prezidenta. A když by tu otázku položil, ukázalo by se podle něj, že to nic moc nepřineslo, a že se máme raději vrátit do hlavního evropského proudu.

V časech Václava Havla prý poznal, jak to dělat, aby prezident reprezentoval osobitě ČR, a vláda s tím neměla problém. Takže by to určitě zvládl v současnosti sám.

Jiří Drahoš si vytyčil za cíl svého prezidentování kultivaci politické scény. „Já bych mohl začít heslem ryba smrdí od hlavy,“ začal za uznalého smíchu studentů. „Ale každý musí s kultivací začít u sebe,“ nabádal. „Otevřel bych Hrad, protože je to součást Prahy a současná situace je nedůstojná,“ pokračoval ve výčtu plánů další narážkou na prezidenta.

Hannig dostal dotaz, zda by prezident měl mít širší pravomoci. „Stávající jsou adekvátní. Jediné, co by rozšířil, je právo zákonodárné iniciativy,“ uvedl.

Moderátorka z Respektu poprvé za celý večer přešla do konfrontace a namítla, že máme parlamentní systém, tak tato změna by z toho udělala systém prezidentský. Hannig nesouhlasil. Prezident podle něj vidí věci z nadhledu a tento nadhled je právě tím, co v legislativě potřebujeme.

Moderátorka pokračovala v jeho výslechu a ironicky poznamenala, že Hannig od roku 2002 kandiduje kdekam a co chce nyní udělat jinak, aby to konečně vyšlo.

„Ukazuje to na mou houževnatost,“ začal vysvětlovat Hannig, načež se publikum na pražské právnické fakultě začalo pochechtávat.

Jiřího Hynka se moderátorka ptala, co znamenají jeho slova z tiskové konference k představení kandidatury, že prezident by měl být důstojným vrchním velitelem ozbrojených sil. Hynek zmínil například podporu armády při jednání o rozpočtu, nebo poukazování na bezpečnostní rizika. Tento úkol podle něj patří u prezidenta k nejdůležitějším. „Já se v oblasti bezpečnosti pohybuji dvacet let a vidím, jak se to zhoršuje,“ dodal.

Mirek Topolánek dostal dotaz, zda se neobává, že mu jeho kandidaturu shodí Ministerstvo vnitra, vzhledem k tomu, že někteří senátoři kromě něj podepsali kandidaturu i dalšímu kandidátovi a to podle některých právníků není možné. „Já jsem neprávník, tak to pojmenuju neprávnicky: Je to taková účelovka,“ poznamenal za smíchu publika. Spor o platnost kandidátky označil za nesmysl. „Mě to nechává naprosto chladným,“ ujistil.

Pak měl bývalý předseda vlády odpovědět, zda je pro prezidentského kandidáta politická zkušenost výhoda, nebo nevýhoda. Pokládá to za výhodu, zejména v situaci, kdy se rozhodujeme, jestli zůstaneme normálním státem. „Prezident musí mít zkušenost, být osobnost a znát ústavní a politické zvyklosti,“ trval na svém Topolánek. „Politika je řemeslo, to není něco, co si někde nakoupíte,“ ubezpečil moderátorku.

Nejspíš vám to psal nějaký píárový poradce...

Pak mu následně připomněla jeho tajemníka Marka Dalíka. Podle ní je pikantní, že ve stejný den, kdy expremiér oznamoval prezidentskou kandidaturu, jeho tajemník nastupuje do vězení.

„Především myslím, že to nebylo ve stejný den, ale o den později,“ zhodnotil Topolánek s posměšným výrazem moderátorčinu přípravu.

Kauza obrněnců Pandur podle něj byla taková, že mu přijde směšné, že kvůli tomu jeho tajemník skončil ve vězení, ale respektuje rozsudek soudu.

Následně dodal, že milost by v Dalíkově případě rozhodně neuplatnil, byť si osobně v této souvislosti mohl v tisku přečíst ledacos zajímavého.

Pak expremiér připustil, že kauza Pandur, jakož i další problematické momenty jeho premiérování jsou pro jeho kampaň nepříjemné, výhody z jeho politické otrkanosti ale převažují. V průběhu kampaně je prý připraven vysvětlovat vše ze své politické minulosti. Nepochybuje, že se jej na to novináři vyptávat budou.

Drahoš pak dostal od moderátorky dotaz, zda se bojí Topolánka. „Nikdy jsem se nikoho nebál,“ ujišťoval Drahoš. Moderátorka mu k tomu přečetla jeho tweet, ve kterém označil kandidaturu bývalého premiéra za „špatný vtip“.

„Je to takový topolánkovský status. Pak si to s panem Topolánkem vysvětlíme,“ ujišťoval nejistě prezidentský kandidát. Vše následně uzavřel sám Topolánek. „Nejspíš to psal nějaký jeho píárový poradce, a já už jsem to dávno panu Drahošovi odpustil, pokud jsem to vůbec kdy bral vážně,“ reagoval bez vyvolání a vysloužil si potlesk.

Michal Horáček pak ujišťoval, že by na Hradě vyřídil resty, které mu tam prezident Zeman nechá. Zejména by se omluvil potomkům Ferdinanda Peroutky za kauzu s článkem o gentlemanu Hitlerovi a zaplatil by bez dalších průtahů částku, kterou stanovil soud.

Jednačtyřicetiletý lékař Hilšer pak čelil dotazu, že nemá životní a politické zkušenosti. O svých životních zkušenostech přesvědčovat nechce, myslí si, že ve srovnání s vrstevníky dokázal dost.

„Vidíme mezi sebou řada politiků, kteří jsou velice zkušení. I mezi kandidáty,“ poznamenal s pohledem vlevo, kde seděl Mirek Topolánek. „Ale já bych tuto zkušenost označil za nežádoucí,“ zdůraznil.

On by chtěl vytvořit na Hradě férovou atmosféru, která bude založena právě na jeho „nezkušenosti“ a neznalosti politických čachrů. „Měli bychom mít prezidenta, který není namočen v žádných špinavostech minulých let,“ zakončil tvrdě.

Hannig se vyznal z lásky k USA a lidé se začali smát

A pak už se moderátorka znovu chystala na Petra Hanniga. „Prezident má sjednocovat. Jste takovým člověkem?“ udeřila. Když se kandidát podivil, proč by neměl být, spustila Procházková: „Jste spojen s pravomocně odsouzeným Adamem B. Bartošem.“

„Já chci být garantem svobody slova. Za slova by nikdo neměl být odsuzován,“ protestoval kandidát s poukazem na USA, kde je svoboda slova garantována ústavním dodatkem, což ovšem redaktorku Respektu ani v nejmenším nezastavilo.