Výrobci alkoholu znají černé zákulisí a říkají, kdo na pančování vydělává

13.09.2012 20:40

Nejčernější vize se naplnily. Kauza metanolu nemá ve středoevropských poměrech obdobu a překonávají ji už asi jen případy z Ruska a bývalého Sovětského svazu. Proč jsou ale úřady mnohdy tak benevolentní? Pátrali jsme jak u malých, téměř titěrných výrobců, tak i u velkých zpracovatelů.

Výrobci alkoholu znají černé zákulisí a říkají, kdo na pančování vydělává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

Výrobci a zpracovatelé – ať již ti menší nebo velcí - dlouhodobě upozorňují na problematiku nelegálních palíren, nelegálního dovozu i slabosti kolkování. „Protože jsme na očích, tak nás má celní správa pod neustálým dohledem,“ říká ParlamentnímListům.cz zástupce malinké pálenice na jižním Plzeňsku, v Polánce u Nepomuka, Jindřich Pohanka. „Nedokážu si představit, že bychom koketovali s něčím nelegálním. To bychom skončili. Navíc nás tahle práce hrozně baví, takže bychom byli sami proti sobě. Kontroly tady máme každou chvíli, takže za naši práci ručím stoprocentně.“ 

Celníci za zadkem, jednou nohou v kriminále

Obdobně se k problému staví i jeden z nejvýznamnějších českých výrobců Stock Plzeň. Jeho generální ředitel a zároveň předseda Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík říká: „Ministerstvo financí jsme dlouhodobě upozorňovali na nebezpečí černého trhu a předkládali řadu návrhů. Mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví pro nás není nic nového, o zákazu  prodeje na tržištích jsme žádali již delší dobu a nedělo se nic. Bohužel aktuálně vydaná směrnice je opět nejednoznačná, obsahuje nepřesné definice a zase nahrává k typicky českému kličkování a chytračení. Zakazuje se prodej destilátů a tuzemáku, ale jak je to s vodkou? O té tam není ani řeči.“

„Zatímco my jako výrobci – malí i velcí,“ říká dále polánecký nadšenec Pohanka, „ jsme pomalu jednou nohou v kriminále, tak na tržištích, ale i jinde se jede ve velkém.“ I další výrobci hovoří o tom, že jestliže jsou v neustálém zorném úhlu kontrolních orgánů, je to pro kontrolní složky poměrně jednoduché – přijedou, vidí, zkontrolují. Snadná práce…

Kup lahev a prodej třeba tři….

Veřejným tajemstvím je, že na jeden doklad se může prodat více alkoholu. Z velkoobchodu nebo od distributora máte potvrzení a s tím pak máváte před očima kontrolorů. A pokud opravdu nedojde k laboratorním testům, tak je „celkem pohoda“. Je to samozřejmě i v jiných komoditách – například masu. Mnozí hostinští i majitelé vymýšlejí skutečné „zázraky“ – jedna lahev „zázračně“ nabobtná na dvoj, tří-i čtyřnásobek. Někde se koupí levný alkohol (o tom, že se nezkoumá pravost etikety či lahve, nemá cena diskutovat) a už je kšeft zajištěn.

Samotní provozovatelé a majitelé restauračních zařízení by mohli vyprávět, co jejich zaměstnanci „pod rukou“ prodají – a i přesto, že se počítá po směně neprodaný alkohol, měří se i načaté lahve, stejně si šikulové najdou cestu. Jak nám říkali štamgasti, tenhle způsob je ještě možná pochopitelný, ale pokud je to přímo systém a majitel o tom nejen ví, ale i to organizuje, pak je to na pováženou. „Chybí zde absence registračních pokladen, přísná kontrola nejen od celníků, ale také z finančních a živnostenských úřadů i dalších,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Pavlík. „Měníme etikety, lahve a stejně padělků nějak závratně neubývá.“

Tak nám utíkají milióny a milióny

Stovky miliónů utíkají bez papírů a živí švarcsystém, který spolu s korupčním prostředím ničí tuto republiku – to říkají návštěvníci trhů i hospod. „Jak je možné, že já se třesu před kontrolami – snad každý týden tu někoho mám,“ říká jeden z majitelů restaurací, který nechce být jmenován, „a pak přímo naproti je konkurent, který nemá kontrolu dlouhé měsíce. A znám případy, že má hospodu poloprázdnou, ale tržbu má vždy vynikající. To nikoho nezajímá? V zahraničí bych okamžitě skončil, odevzdal živnosťák nebo koncesi a byl bych rád, že si nešel sednout za katr. Jenomže pak vidíte tu českou realitu, majitelé už nejsou bossové, ale podnikatelé a sedí na lukrativních partajních místech.“

 „Proč bych nekupoval na tržišti, když je chlast levnej,“ říká jeden ze zákazníků tržiště. „Když tu nebude, no tak ho pochopitelně nebudu kupovat a vrátím se do supermarketu, kde je krabicový víno taky levný a dá se pít.“ Podle řady lidí, které ParlamentníListy.cz oslovily, se české podmínky prodeje alkoholu blíží k ráji – ve Francii nekoupíte alkohol na benzinkách. Severské státy mají zvlášť označené prodejny s alkoholem. To si pak cizinec u nás opravdu připadá jak v Jiříkově vidění.

„Originální alkohol a samozřejmě i naše výrobky nejsou levné,“ srovnává Pohanka. „Řada lidí pak sáhne na podstatně levnější nabídku, která je k mání. Kdyby nebyla – tak je vyřešeno. Naštěstí spousta lidí si raději připlatí a má jistotu. Státu ale utíkají obrovské peníze.“ „Stále čekáme na nějaký akční plán boje pro omezení černého trhu s alkoholem,“ uzavírá Pavlík. „Nabízíme své zkušenosti a znalosti, ale stále nenacházíme odezvu. Jako unie výrobců a dovozců jsme iniciovali řadu návrhů, výsledky jsou však ve hvězdách.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …