Nedávné společné cvičení válečných lodí Japonska a Německa nevyvolávají vzpomínky pouze na padesátiletou japonskou koloniální okupaci Tchaj-wanu, ale i na nejtemnější stránku moderní japonské historie. Přinášíme ukázku z knihy profesora Oskara Krejčího Geopolitika Číny, která některé události z čínsko-japonských vztahů připomíná.
Když byla v červnu 1945 na konferenci v San Francisku přijata Charta OSN, jako první ji podepsal vedoucí delegace Číny. Toto právo mu bylo přisouzeno jako zástupci země, která byla první obětí útoku států Osy. Tehdy se soudilo, že počátek 2. světové války spadá k Mukdenském incidentu v roce 1931, tedy k japonskému útoku na severovýchodní Čínu. Japonský útok na geopolitické jádro čínského státu pak začal v červenci 1937, tedy ještě před začátkem bojů v Evropě.
Válečné ztráty
Podle současných čínských propočtů za 14 let agrese Japonska v Číně bylo:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
2. světová válka , Čína , Japonsko , Krejčí , OSN , Tchaj-wan , Sovětský svaz , Geopolitika Číny
autor: .
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…