Zachránila nás Čína před japonským fašismem? Chrání dodnes USA zločince? Temné kapitoly dějin

30.11.2021 14:05 | Analýza

Nová japonská vláda se chystá vydat koncem příštího roku revidovanou Národní bezpečnostní strategii. Ta by měla obsahovat i novou roli bezpečnostních sil tak, aby transformovala tzv. „schopnost útoku proti nepříteli“ na základní politiku v oblasti národní bezpečnosti a prozkoumá, zda oficiálně zahrnout schopnost preventivně útočit na nepřátelské raketové základny, a to i v oblasti Tchajwanského průlivu. Nyní provádí Společný štábní úřad Ministerstva obrany Japonska „komplexní cvičení“ v lokalitě „Jihozápadní ostrovy“ poblíž ostrovů Diaoyu a Tchaj-wanu. Roční rozpočet na obranu Japonska poprvé přesáhl 6 bilionů jenů.

Zachránila nás Čína před japonským fašismem? Chrání dodnes USA zločince? Temné kapitoly dějin
Foto: Archiv PL
Popisek: Čína a Japonsko - ilustrační foto

Nedávné společné cvičení válečných lodí Japonska a Německa nevyvolávají vzpomínky pouze na padesátiletou japonskou koloniální okupaci Tchaj-wanu, ale i na nejtemnější stránku moderní japonské historie. Přinášíme ukázku z knihy profesora Oskara Krejčího Geopolitika Číny, která některé události z čínsko-japonských vztahů připomíná.

Když byla v červnu 1945 na konferenci v San Francisku přijata Charta OSN, jako první ji podepsal vedoucí delegace Číny. Toto právo mu bylo přisouzeno jako zástupci země, která byla první obětí útoku států Osy. Tehdy se soudilo, že počátek 2. světové války spadá k Mukdenském incidentu v roce 1931, tedy k japonskému útoku na severovýchodní Čínu. Japonský útok na geopolitické jádro čínského státu pak začal v červenci 1937, tedy ještě před začátkem bojů v Evropě.

Válečné ztráty

Podle současných čínských propočtů za 14 let agrese Japonska v Číně bylo:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…