Zdechovský zve Petříčka do KDU-ČSL

14.04.2021 11:44

Když v minulém týdnu Tomáš Petříček bojoval s Janem Hamáčkem o post předsedy ČSSD, čelil kritice, že chce ze strany udělat „oranžovou TOP 09“. Sám Petříček tuto ambici odmítl, ale poté, co skončil na Ministerstvu zahraničí, dostal nabídku od vysokého představitele jiné strany z koalice SPOLU.

Zdechovský zve Petříčka do KDU-ČSL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

ČSSD bych nikdy nevolil, ale pan Petříček je mi sympatický. I takové komentáře zaznívaly poté, co v pondělí neúspěšný vyzyvatel skončil na Ministerstvu zahraničí.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 21820 lidí

Sympatie mu projevila například i Kateřina Jacques Bursíková ze strany LES, založené jejím manželem Martinem Bursíkem. „Když ministr Petříček souhlasil s tím, že se setká s Liou Sia (vdovou po nositeli Nobelovy ceny míru – Liu Siaopovi, kterého umučili čínští komunisté a která sama byla sedm let v čínském domácím vězení a dnes žije většinou v ústraní v Berlíně) a nechal se s ní vyfotit, uvěřila jsem tomu, že má taky svědomí a smysl pro to, co je správné,“ napsala s vírou, že se Petříček jednou do čela diplomacie vrátí.

Rozlučka vyvrcholila nabídkou politického přestupu. Nikoliv od TOP 09, o které se mluvilo před sjezdem, ale od jejich partnerů z koalice SPOLU, od KDU-ČSL.

Její europoslanec Tomáši Petříčkovi otevřeně nabídl: „Osobně bych lidi jako je Tomáš Petříček přivítal v KDU-ČSL. Stojíme o pracovité a prozápadní politiky, kteří ctí v politice férovost.“

 

 

V diskusi pak zaznělo, že o Petříčka bude bitka, protože po člověku, jako je on musí, toužit „každá slušná strana“.

Europoslanec Zdechovský pak pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že jeho nabídka byla vedena zájmem o českou pozici v Evropské unii. „Právě se připravuje české předsednictví EU a Tomáš Petříček byl jedním z mála lidí ve vládě Andreje Babiše, který problematice rozuměl. Proto bych s ním chtěl spolupracovat,“ uvedl Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

A tato odborná spolupráce by se postupem času podle něj mohla změnit ve spolupráci politickou. Ale samozřejmě bude záležet na Tomáši Petříčkovi, jak se rozhodne. „Nechceme ho nikami tlačit, ale chtěli jsme mu dát jasně najevo, že o něj jako o experta na EU a zahraniční politiku stojíme,“ dodal Zdechovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…