Zelený politik k povodním: Přírodě neporučíme, ale musíme uvažovat jinak

09.06.2013 16:38

Předseda krajské organizace Strany zelených v Karlovarském kraji Petr Němec se nedrží zásady, že po bitvě (po povodni) je každý generálem. Pokorně přiznává, že přírodě poručit nedokážeme a oceňuje také protipovodňová opatření v regionu, kde působí. Kritikou však nešetří vůči některým kontroverzním projektům. Dotace z EU by se podle jeho názoru měly využívat také na účelnou prevenci.

Zelený politik k povodním: Přírodě neporučíme, ale musíme uvažovat jinak
Foto: zeleni.cz
Popisek: Petr Němec

Zajímalo nás, zda byl jako „zelený“ politik překvapený letošními povodněmi, či zda je na základě některých indicií očekával: „Na vrtkavost počasí si budeme zřejmě muset zvykat, zejména za okolností, kdy zima bývá v některé fázi teplejší než jaro, popřípadě, že pociťujeme deficit slunečního svitu. Toužebně očekávané teplé dny ne a ne přijít, a když už se dostaví, trvají jen krátce, aby byly vystřídány citelným chladnem a srážkami. Zřejmě jsme svědky pozvolných klimatických změn a budeme se s nimi vyrovnávat každý po svém. Překvapením pro mne je málo slunečního svitu v první části letošního roku a samozřejmě vytrvalé srážky na to navazující. Následné povodně jsou bohužel už jen jejich logickým výsledkem a z tohoto úhlu pohledu až tak překvapivé nejsou. Skličujícími se ale vždy jeví materiální ztráty a vůbec nejhorší jsou mnohdy zbytečné lidské oběti.“

Výhoda pro kraj

Karlovarský kraj nezřídka vévodí žebříčkům těch nejhorších „nej“. V případě povodní však má relativní štěstí a letos patří mezi ty povodněmi nejméně postižené. Podle Petra Němce je to zásluhou několika šťastných okolnosti. „Karlovarský kraj má tu výhodu, že zde řada vodních toků buď pramení, nebo teprve nabírá sílu. Další výhodou jsou přehrady na těch největších tocích, které dokážou regulovat poměrně spolehlivě i masivní průtočná množství, způsobená přívalovými či dlouhodobými srážkami, jak  se to stalo i nyní. Díky tomu jsou sice na některých místech dramaticky zvýšené hladiny, avšak ve srovnání se sousedními kraji jsme na tom výrazně lépe. Vzhledem k faktu, že jen obtížně dokážeme předpovídat srážková množství a počasí vůbec, do značné míry stále nedokážeme regulační potenciál našich přehrad plně využít a předcházet tak škodám při nedostatku nebo přebytku vody. Za těchto okolností považuji protipovodňová opatření v našem kraji s určitými výhradami za postačující.“

Dotace investovat také do prevence

Situace však rozhodně není ideální. Zatímco některé obce v Karlovarském kraji  se dokáží promyšlenými kroky a využíváním dotací na budování protipovodňových  opatření ochránit před fatálními následky záplav, jinde jsou dotace vyplýtvány na nesmyslné projekty, jako je například odpočinkový areál  Meandr Ohře v Karlových Varech.

„Posouzení smysluplnosti projektů financovaných z prostředků EU ponechám na každém čtenáři. Spíše bych se přimlouval, aby se ve světle stále kratších intervalů mezi ničivými zásahy přírodních živlů politici zamysleli, zda by nebylo lépe investovat část evropských peněz také do prevence. Následky velké vody se přece nedotýkají jen České republiky, nýbrž také okolních zemí, kam naše řeky odtékají.  Zmiňovaný areál Meandr Ohře se sice nachází v zátopovém území Ohře, avšak rozhodnutí o jeho umístění do těchto míst bylo nepochybně vázáno na řadu schvalovacích kroků. Pokud tedy bylo vše naplněno dle zákona, ptejme se, zda požadavky byly dodrženy a všechna opatření provedena tak, aby se zde místo hřišť neobjevovala periodicky nejprve vodní a následně pak zablácená a poničená plocha, ke které není radno se ani přibližovat,“ zamýšlí se.  

Zelení nejsou výjimkou

Zajímá nás také, jaká ekologická opatření by jako člen Strany zelených navrhoval, aby se situace zlepšila. „Nikdo na světě doposud nezná recept, jak poručit přírodě, aby se chovala podle směrnic a vyhlášek. Každý takový pokus zatím skončil neúspěchem a někdy se svým autorům i vymstil. Ani Zelení  v tomto ohledu nejsou výjimkou, i když ve svých řadách mají zkušené odborníky na životní prostředí. Snad právě proto jsme přesvědčeni, že pouze udržitelný rozvoj bez nesmyslného a nekonečného plundrování přírodních zdrojů s cílem dosáhnout maximálního zisku a jakéhosi iluzorního cíle globálního blahobytu všech bez ohledu na nebezpečí nám může napomoci snížit rizika velkých katastrof. Není to snadný úkol, jsme přímo i nepřímo neustále nuceni být součástí procesu zvyšování HDP, životní úrovně, ale i ohromné zadluženosti, jen abychom se měli lépe a lépe. Potřebujeme tedy každý v sobě mít svoji vlastní ekologii, abychom s tímto neblahým stavem něco udělali,“ je přesvědčen Petr Němec, předseda krajské organizace Strany zelených v Karlovarském kraji.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Hana Čechová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

4:44 Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

Vyslyší Sněmovna poslankyni TOP 09 Olgu Sommerovou a odvolá radní ČT Hanu Lipovskou kvůli její kandi…