Českým vrtulníkářům se v Kábulu daří, afghánské piloty cvičí už osm let

14.01.2015 16:18 | Zprávy

Už osmý rok působí v Kábulu česká vrtulníková jednotka, která cvičí letecký a pozemní personál vrtulníků Mi-35 a Mi-17 afghánských vzdušných sil. Své dvouměsíční působení hodnotí v pořadí již čtrnáctý Air Adviser Team (AAT).

Českým vrtulníkářům se v Kábulu daří, afghánské piloty cvičí už osm let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výsostný znak České republiky na trupu vrtulníku

Čeští specialisté z Náměště nad Oslavou se podle velitele jednotky AAT majora Petra S. už od počátku působení naplno věnují výcviku afghánských pilotů, palubních techniků a palubních střelců. Jejich kolegové technici se pak starají o to, aby stroje Mi-35 i Mi-17 byly provozuschopné a vždy připravené k nasazení. „To je velmi důležité v současné situaci zvýšené bojové aktivity, která v porovnání s předchozími lety není pro zimní období obvyklá,“ sděluje velitel jednotky.

Že Češi v Kábulu nezahálejí, dokládá více než stovka provedených letů ve smíšených posádkách, celkově téměř sedmdesát nalétaných hodin, ale i víc než dvacet hodin strávených na leteckém simulátoru.

Češi si museli zvyknout na jiné prostředí i jazyk

Příprava a výcvik posádek vrtulníků afghánských vzdušných sil s sebou přináší řadu u nás nezvyklých situací. Částečně je to dané jazykovou bariérou, kulturou a v neposlední řadě i systémem výcviku posádek vrtulníků.

„Náročnost plněných úkolů klade nároky na spolupráci překladatelů jak při hodinách strávených na učebně, tak i na palubě vrtulníku. To vše vyžaduje změnu v přípravě a notnou dávku trpělivého přístupu a pochopení,“ vysvětluje major Petr S.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP: S aplikací Zdraví v mobilu pojištěnci loni obešli Zemi asi 4 500 krát

12:04 ČPZP: S aplikací Zdraví v mobilu pojištěnci loni obešli Zemi asi 4 500 krát

Online proplácení příspěvků na prevenci, sjednání cestovního pojištění bez osobní návštěvy pobočky n…