Klaus není jen proti eurohujerům, chce rozbít EU, píší Němci

07.03.2012 11:33

Český prezident Václav Klaus chce rozbít Evropskou unii, jak napsal dnes německý deník Die Welt, jeden z pěti nejvýznamnějších na německém mediálním trhu. Odvolává se přitom na vyjádření Klausova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna. Podle listu to dokládá například Klausova podpora vstupu Turecka do unie, kterou český prezident podle Die Welt lstivě sleduje zvětšení současných problémů v EU.

Klaus není jen proti eurohujerům, chce rozbít EU, píší Němci
Foto: Welt.de
Popisek: Internetová verze německého deníku Die Welt píše o prezidentu Klausovi

Konzervativní německý deník se zamýšlí nad budoucností Klause poté, co prezident za rok Pražský hrad opustí. „A ta by měla být především jedno: antievropská,“ píše list a připomíná nedávnou slovní přestřelku mezi prezidentem a pražskou odbočkou Nadace Konrada Adenauera ohledně odvolání účasti Klausova bývalého poradce a rovněž eurokritika Petra Macha na konferenci sponzorované německou nadací. Přitom mimochodem vyšlo najevo, že Klaus nevlastní prestižní vyznamenání této nadace, ale jen jeho lokální, českou verzi.

Payne míní, že Klaus se vydá na misi rozbít EU

Podle Payna se český prezident sice nikdy veřejně nevyslovil pro odchod Česka z EU, vnitřně je to prý ale pro Klause „příliš malý cíl“. „Myslím, že chce Evropskou unii rozbít,“ cituje Die Welt Payna, který svá slova podle deníku myslí naprosto vážně. „V každém státě EU existují skupiny evropských skeptiků. Ty v současné krizi přerůstají v proud. Klaus bude cestovat po Evropě a starat se o to, aby tento proud ještě sílil,“ uvedl podle Die Welt Payne.

Turecko by mohlo EU podle Klause rozložit


„Mezitím Klaus zasahuje jinak,“ poznamenává k tomu německý deník. „Přimlouvá se například za to, aby bylo konečně do EU přijato Turecko. Ne však proto, aby udělal něco dobrého pro Turecko. Ne, Klaus chce jednoduše zvětšit problémy, které unie už nyní má,“ soudí Die Welt, podle něhož by Češi tuto taktiku nazvali „podtunelování“.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ava

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …