Doktor Engel děkuje, ale práci nehledá. Platí ho odbory

15.03.2011 7:24

Martin Engel, vůdce protestní akce „Děkujeme, odcházíme", která nemá v novodobých dějinách České republiky obdoby zatím nepracuje v žádné nemocnici. Ačkoliv dal několikrát najevo, že chce ve zdravotnictví i nadále pracovat, je z něj zatím jen profesionální odborář.

Doktor Engel děkuje, ale práci nehledá. Platí ho odbory

V několika rozhovorech pro média se Martin Engel poté, co ztratil místo radiologa ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech, vyjádřil, že chce i nadále fungovat jako lékař. Když jej angažoval Lékařský odborový klub jako svého profesionálního vůdce, zredukoval toto své přání alespoň na částečný úvazek.

Odpočívám, nehledám 

Jaká je současná realita? „Zatím jsem žádné místo nehledal, teď si potřebuji především odpočinout, sdělil Engel pro ParlamentníListy.cz a doplnil: "Takže žádné odborné pracoviště jsem nehledal." Po skončení akce Děkujeme, odcházíme se přitom středočeský hejtman David Rath nechal slyšet, že by Engela klidně rád zaměstnal. To odborář odmítl. "Já se budu snažit zařídit si místo v Praze."

Sledovali jsme téma Exodus lékařů

V praxi tak momentálně pracovní náplní Engela podle vlastních slov je dohlížet na to, aby bylo vládou naplňováno memorandum, které s definitivní platností zastavilo lékařské odcházení. „Z memoranda uzavřeného s ministerstvem zdravotnictví vyplývá řada závazků, a to je potřeba kontrolovat, spolupracovat nad návrhy ze strany ministerstva a tak dále. Takže myslím, že práce bude dost," myslí si Engel.

Žít má z čeho

"Dosud jsme placeného předsedu neměli a tuto práci jsme zastávali tři při plném pracovním vytížení. Pro LOK je to ideálním řešením," uvedla ještě před oficiálním stanoviskem LOKu o jmenování Engela placeným šéfem místopředsedkyně klubu Jana Vedralová.

Následně předsednictvo Engelovi odsouhlasilo plat zhruba ve stejné výši, jako byl jeho dosavadní plat ve vinohradské nemocnici. "Účet máme už šestnáct let, od založení Lékařského odborového klubu. Do fondu přispívá pět tisíc lékařů, do Děkujeme, odcházíme, jsme žádnou jinou akci neplatili, takže peníze máme," vysvětlila ParlamentnímListům.cz Vedralová.

„Z memoranda uzavřeného s ministerstvem zdravotnictví vyplývá řada závazků, a to je potřeba kontrolovat, spolupracovat nad návrhy ze strany ministerstva a tak dále. Takže myslím, že práce bude dost," myslí si Engel.

Připomeňme, že Engel vedl výzvu "Děkujeme, odcházíme", při níž téměř čtyři tisíce nemocničních lékařů podali protestní výpovědi. Ministr Leoš Heger nakonec lékařům vyšel vstříc a obě strany podepsaly kompromisní memorandum, část lékařů se ale už nemohla vrátit na svá původní místa, protože ředitelé nemocnic už buď optimalizovali provoz nebo na jejich místo najali někoho jiného. Mezi tyto lékaře se dostal i Engel. Chvíli hrozilo, že se bude kvůli němu z lékařské solidarity exodus přeci jen konat, pak se ale situace uklidnila.


Čtěte také: 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nizozemsko a Španělsko v tmavě červené kategorii zemí. Hrozí velké riziko

20:03 Nizozemsko a Španělsko v tmavě červené kategorii zemí. Hrozí velké riziko

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo…