Lékař má zjišťovat, jaký máte majetek. Vyžeňme je, bouří šéf pacientů

16.01.2012 20:32

Svaz pacientů a jeho prezident Luboš Olejár jsou velmi znepokojeni. Tentokrát však důvodem jejich znepokojení nejsou poplatky u lékaře, zdravotnické reformy, ani ceny léků. Ve hře je soukromí pacientů. To by mohlo být prý velmi vážně poškozeno.

Lékař má zjišťovat, jaký máte majetek. Vyžeňme je, bouří šéf pacientů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

„Dvacet dva let po revoluci od totalitního útlaku se díky pravici v parlamentu dostáváme do nové totality. Ne STB, ale lékaři mají totiž nyní shromažďovat o občanech osobní informace. Ovšem nikoli o zdraví, jak by se dalo očekávat, ale o jejich majetku. Tomu se opravdu nedá jinak říci – než že by to znamenalo návrat do totality. Necháme si to líbit, anebo už je konečně vyženeme?“ reaguje velmi emotivně na stránkách Svazu pacientů Luboš Olejár.

A oč jde, že se o tom vede tak ostrá diskuze?

Stát prý chce přinutit lékaře, aby do nových registrů zaznamenávali i citlivá data pacientů. Od intimních věcí, jako je počet potratů či pokusů o umělé oplodnění, až po typ bydlení, vzdělání, zkušenosti s drogami, rodinnou situaci, vše o zaměstnání, chorobách rodičů a jejich sociálním statusu. Za neuposlechnutí splnění této „nové“ úlohy má prý doktorům hrozit až stotisícová pokuta.

Jde o právní bezvědomí ministerstva zdravotnictví?

Podle Svazu pacientů  se tento zákon o zdravotních službách odklání od právního rámce i v takových věcech, kterým se nevěnovala pozornost pro jejich zdánlivou neškodnost a pro zahlcení přemírou nepochybných nepravostí.

„Nejrůznější další důvěrné i citlivé údaje o pacientovi mohou být navíc přístupné širokému spektru zájemců. Zdá se, že autoři této části zákona měli za úkol zajistit přístup k těmto údajům pro blíže nespecifikované zájemce, a zařadili do zákona nezvykle velké sankce pro lékaře, kteří by se vzpěčovali uvedené kroky realizovat,“ konstatuje ještě Olejár.

Zmiňovaný zákon byl přitom vloni přijat i přes odpor senátorů.  I když, jak upozorňuje Svaz pacientů, je uvedená pasáž v rozporu s vyšším zákonem – a to Úmluvou o lidských právech a biomedicíně.

Je to neústavní řešení, trvá si na svém Svaz pacientů

„Samozřejmě jde také o rozpor se Zákonem na ochranu citlivých údajů, ale jednodušší je využít rozporu s Úmluvou, protože ta přímo ruší účinnost všech ustanovení obyčejných zákonů, která jsou s ní v rozporu. Námitka, že některá data, která mají lékaři registrovat, nejsou údaji o zdraví, neobstojí. Data nevztahující se ke zdraví, není rezort zdravotnictví oprávněn sbírat vůbec. A pokud tam je nějaký vztah ke zdraví, platí Úmluva. Celá věc znova dokumentuje zoufale špatný stav našeho zákonodárství. Někdo na ministerstvu navrhne právní zmetek, Legislativní rada vlády to nezastaví, poslanci a jejich poradci nechápou, nebo nechtějí chápat, a když se někdo (senát, ÚOOÚ nebo jednotlivci) ozve, je přehlasován. Bez zásadní změny se lepšího výsledku nedosáhne. A ta je nutná z více než sta, možná tisíce vážnějších důvodů, než je tento. I proto Svaz pacientů podporuje stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů, že jde o neústavní opatření,“ řekl ještě pro ParlamentníListy.cz Luboš Olejár.

Vzhledem k stížnosti levicových poslanců k Ústavnímu soudu na celý kompletní balík reformních zákonů dá se očekávat, že zřejmě dojde k výsledku až po zveřejnění nálezu Ústavního soudu. Do té doby lze postupovat ze strany pacientů velmi obezřetně.

Svaz pacientů proto dává v této době pacientům jen důrazné doporučení. A to, aby v ordinacích praktických lékařů zveřejňovali jen to, co uznají za vhodné a potřebné s ohledem na svou zdravotní komplikaci. Jiné než zdravotní údaje by to být neměly.

"Nikdo nemůže být nucen proti své vůli říkat informace o sobě, které nechce říct. Pacienti se mohou v ordinaci praktických lékařů rozhodnout, co řeknou a co neřeknou svým lékařům. Třeba to jednoho dne, na protest proti šmejdění státu v jejich soukromí, skončí nakonec stávkou pacientů proti praktickým lékařům. Prostě se organizovaně nebude k lékařům chodit. Vyšetření mohou totiž podstoupit pacienti mimo jiné třeba i v ambulantních nemocnicích," uzavřel prezident Svazu pacientů.

Shromažďovat údaje o komkoli je nepřípustné, říká senátorka

Senátorka a také čelní představitelka Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD) také změny v zákonu (nejen) v tomto ohledu odsuzuje. Podle ní je nepřípustné, aby kdokoli shromažďoval osobní údaje  - a to dokonce i v případě malých dětí, kde se může zdát zájem ze strany zdravotníků v rámci ochrany zdraví nezletilých logický.

„Ne, ani v tomto případě by se to nemělo uplatňovat. Vždyť se u nás ruší kojenecké ústavy, dělá se vše proto, aby se snížily počty dětí v dětských domovech, protože se razí teorie, převzatá z Evropy i světa, že dítě má právo na rodinu – a ani chudoba mu v tom nemá bránit. A víme, že v Česku je přitom chudoba často důvodem k tomu, aby bylo dítě z rodiny odebráno. Ve zdravotnictví by měla existovat určitá rovnost a každý by měl mít právo získat zdravotnickou péči. Nerovnostářský způsob ve zdravotnictví se už začíná projevovat i ve vyspělých zemích světa i v našem okolí. Ukazuje se, že se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými v tom, že chudí lidé tam umírají daleko dříve, než ti bohatí,“ řekla ParlamentnímListům.cz Gajdůšková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi nad osmdesát budeme očkovat nejdříve na konci týdne, řekl středočeský radní, někdejší pracovník firmy Danone

13:14 Lidi nad osmdesát budeme očkovat nejdříve na konci týdne, řekl středočeský radní, někdejší pracovník firmy Danone

Senioři ve Středočeském kraji si musí na vakcínu zhruba týden počkat. Ve vysílání rádia Impuls to ře…