Ministerstvo varuje: Za podvod s nemocenskou vám může hrozit i vězení

12. 10. 2013 18:15

Ministerstvo práce a sociálních věcí varuje, že za podvody s nemocenskými dávkami hrozí i vězení. V poslední době počet podvodů roste. Pokud se soudu povede vinu prokázat, ukládá i několikaleté tresty.

Ministerstvo varuje: Za podvod s nemocenskou vám může hrozit i vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

„V současné době, zřejmě i kvůli ekonomické krizi, zaznamenáváme častější snahy o zneužívání nemocenských dávek. V některých případech se do podvodů zapojují i zaměstnavatelé a lékaři,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Jedná se o trestný čin podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny.

Kontrolují se i zaměstnavatelé

Nejvíce podvodů je hlášeno v severních a východních Čechách a na severní Moravě. Ministerstvo ale dodává, že často je podvod odhalen dříve, než k němu dojde. Pracovníci ze Správy sociálního zabezpečení „detailně zkoumají případné nesrovnalosti ve výši deklarovaného příjmu, nástupu do zaměstnání například ve vysokém stupni těhotenství a provádějí kontrolu režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Též dělají pravidelné i mimořádné kontroly příslušných podkladů u zaměstnavatelů,“ uvádí se v tiskové zprávě.

V případě odhalení podvodu následuje podání trestního oznámení. „Soudy v případě prokázání viny ukládají i několikaleté tresty vězení,“ dodává Koníček s tím, že výše trestu se liší v závislosti na vzniklé škodě, způsobu provedení či míře aktivní účasti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

19:25 Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

VÍME PRVNÍ Rodina Hutníkových vyhrála v prvním stání správní soud se Všeobecnou zdravotní pojišťovno…