Poslední naděje zdechla. Virolog Klempa doložil, že negativní test vůbec nic neznamená. Už to jede všude

28. 10. 2020 19:36

Člen slovenské akademie věd, virolog Boris Klempa, uvedl, že spojování infekčnosti člověka s jakýmkoli výsledkem antigenových rychlotestů je jen nebezpečné zlehčování situace. Podle jeho tvrzení se za tímto stavem ukrývá především slabá citlivost uvedených měření.

Poslední naděje zdechla. Virolog Klempa doložil, že negativní test vůbec nic neznamená. Už to jede všude
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Virolog Boris Klempa
reklama

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8804 lidí
„Je to velmi závažné zjednodušení celé situace, protože z podstaty toho testu nevyplývá nic o infekčnosti. Podstatou je, že antigenové rychlotesty v materiálu z výtěru dokážou přítomnost virové bílkoviny, podobně jako PCR test dává důkaz o přítomnosti genetického materiálu viru,“ konstatoval.

Pozitivní výsledek rychlotestů podle něj podává důkaz o přítomnosti viru jako takového.

„O infekčním statusu pacienta antigenní test nic nevypovídá. Celá podstata tvrzení, že antigenové testování vychytává infekční pacienty, je vlastně postavena pouze na slabé stránce testu, že je vlastně méně citlivý. Z toho vzniká úvaha, že méně citlivý test zachytí jen lidi, kteří mají viru v hrdle hodně a virus šíří dál nejvíce,“ vysvětluje virolog, který působí ve Virologickém ústavu Biomedicínského centra tamní Akademie věd.

Klempa rovněž připouští, že takové zjednodušení má sice logiku, není však správné.

„Říct, že negativní test je důkaz neinfekčnosti, je rizikové. Neboť prostě není. Důkaz infekčnosti tyto testy nedávají. To vědí jiné testy, které s antigenovými testy nemají nic společného. Takoví lidé, kteří jsou negativní, mohou být i infekční,“ šokoval virolog slovy, která se velmi rychle šíří po sociálních sítích.

Většina čtenářů se současně diví, jak je možné, že na základě takovýchto testů je prováděno vyšetření napříč Slovenskem. Jiní Klempu na oko shazují, že nemůže mít pravdu, když tamní premiér Matovič tvrdí opak.

Slovensko také uvažuje o celoplošném testování, které ovšem rozděluje jak společnost, tak odborníky a politiky. Respektovaní vědci a lékaři sepsali výzvu, kde zdůrazňují nutnou důvěru obyvatel v přijímaná opatření. Prezidentka Čaputová několik dnů opakuje, že takto velké testování nesmí ohrozit zdraví Slováků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Měli covid. Dodnes špatně spí, bolí je hlava, necítí

18:18 Měli covid. Dodnes špatně spí, bolí je hlava, necítí

Pandemie koronaviru stvořila novou kategorii nemocných – tzv. postcovidových. Jsou to lidé, kteří po…